Pszichofiziológiai állapotfelmérés
A pszichofiziológiai állapotfelmérés során felmérik, hogy a mesterségesen előállított mentális, emocionális, környezeti stresszorokra hogyan reagál az idegrendszerünk. Az eredmények függvényében kialakítják a számunkra leginkább megfelelő kezelési tervet, mellyel egy kiegyensúlyozottabb életvitel érhető el.
Hogyan működik?
A különböző emocionális és környezeti stresszhatások olyan biológiai reakciókat (pl. vérnyomás, szívritmus, testhő emelkedés, izomfeszülés, stb.), indítanak be, amelyek alapján vizsgálható az idegrendszer természetes ellenálló képessége.
Miért fontos, hogy tisztában legyünk az alkati tulajdonságunkkal?
A prevenció szerves része a helyes életvitel, mely magában foglalja a megfelelő stresszkezelést is. Ha az állandó stresszhatásokat rosszul és/vagy nem kezeljük megfelelően, csökkenhet a fizikai és szellemi teljesítőképesség, illetve megnövekedhet az olyan krónikus betegségek kialakulásának esélye, mint a magas vérnyomás vagy szívelégtelenség. A vizsgálat segítségével képet kaphatunk az idegrendszer állapotáról, illetve a stressz érzékenység típusáról, és megtudhatjuk hogyan, és milyen irányban kell változtatnunk ahhoz, hogy megelőzzük a hosszútávú stressz káros hatásait.
Mit mér a vizsgálat?
Öt testi funkciót vizsgálnak a pszichofiziológiai állapotfelmérés során:
- az idegrendszer pszichofiziológiás arousal aktivációját,
- pulzust,
- légzésmintázatot,
- a hajszálerek véráramváltozását,
- izomtenziót.
Hogyan készüljünk a vizsgálatra?
A pszichofiziológiai állapotfelmérés egy általános beszélgetéssel kezdődik, melyben a szakember felméri a fizikai és mentális állapotunkat, majd felhelyezik az elektródákkal ellátott szenzorokat a bőrünkre, ami méri a különböző ingerhelyzetre adott stresszreakciónkat.
Útmutató
- A pszichofiziológiai állapotfelmérés során az idegrendszer állapotát mérik.
- A vizsgálat fájdalommentes, körülbelül 20 percet vesz igénybe, és egy rövid relaxációval zárul.
- Az értékelést klinikai szakpszichológusok végzik.