Immunrendszer

Immunrendszer

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO, egészség okosan
A szervezet védekező rendszerét immunrendszernek nevezzük, melynek feladata a szervezetbe bekerülő idegen anyagok azonosítása, feldolgozása, hatástalanítása.

Az immunrendszer felelős a szervezetünkbe kerülő baktériumok és vírusok elleni küzdelemért, és a megfelelő védekezés kiépítéséért, amelyben fontos szerepet játszanak az antigének.  

Mik azok az antigének?

Az antigének azok az anyagok, amelyek a szervezetbe jutva azt immunválaszra késztetik. Ez történhet úgy, hogy az antigének az immunrendszer sejtjeit aktiválva közömbösítik az antigént vagy ellenanyagot, más néven antitestet termelnek, és ezek a vérbe jutva közömbösítik az antigént.

Az immunrendszer védekező mechanizmusai

Az immunrendszer alapvetően kétféle mechanizmussal védekezik: egy veleszületett és a szerzett mechanizmussal.

  • A veleszületett immunitás jellemzője, hogy minden idegen anyag ellen ugyanolyan mechanizmussal védekezik.
  • A szerzett immunitást pedig az élet folyamán kialakuló különleges módszer jellemzi: speciálisan az adott idegen anyagra hatásos pusztító mechanizmust alakít ki a szervezetben.

Immunhiányos állapot

Immunhiányos állapotról akkor beszélünk, amikor az immunrendszer valamely összetevőjének mennyisége nem elegendő, minősége nem megfelelő, vagy valamely okból funkcióját nem tudja betölteni. Azonban betegségekhez vezethet az immunrendszer fokozott reakciókészsége is. Ilyenek például az allergiás reakciók.

Immunerősítés: amit mi is megtehetünk

Amennyiben gyenge az immunrendszerünk, tipikus tünetek jelzhetik azt számunkra: gyakori fertőzések, lassabb sebgyógyulás, gyakori fáradtság, emésztési problémák. Az immunerősítés alapköve a helyes életmód. Egészséges és változatos étrenddel és rendszeres testmozgással (lehetőleg a friss levegőn) sokat tehetünk egészségünk megőrzése érdekében.

Útmutató

  • Az immunrendszer felelős a szervezetünkbe kerülő baktériumok és vírusok elleni küzdelemért, és a megfelelő védekezés kiépítéséért, amelyben fontos szerepet játszanak az antigének. 
  • Az immunrendszer alapvetően kétféle mechanizmussal védekezik: egy veleszületett és a szerzett mechanizmussal.
  • Immunhiányos állapotról akkor beszélünk, amikor az immunrendszer valamely összetevőjének mennyisége nem elegendő, minősége nem megfelelő, vagy valamely okból funkcióját nem tudja betölteni.
  • Az immunerősítés alapköve a helyes életmód. Egészséges és változatos étrenddel és rendszeres testmozgással sokat tehetünk egészségünk megőrzése érdekében.
Immunrendszer - Részletesen a témáról
Tanácsos-e a parlagfű allergiát parlagfűvel kezelni?
Sokakat elbizonytalanítanak az évről évre megjelenő, magukat „természetes” módszerként hirdető megoldások az allergia kezelésére. Ennek egyik szélsőséges példája, amikor az allergiás számára annak a növénynek, vagy a főzetéből készített tea, lekvár rendszeres fogyasztását javasolják, amire allergiás. De vajon valóban javasolt-e ez a módszer?
Nyári tanácsok hisztamin intoleranciások részére
A nyári időszak több kihívást is tartogat a hisztamin diétát folytatók számára. Dr. Németh Alíz gasztroenterológus, hepatológus, a Budai Allergiaközpont orvosát kérdeztük arról, hogy mire fontos figyelni az étkezésben, hisztamin intolerancia esetén.
Keresztallergia vagy ételallergia?
Sajnos jellemző, hogy a betegek gyakran öndiagnózis alapján feleslegesen diétáznak. Dr. Moric Krisztina allergológus, fül-orr-gégész, a Budai Allergiaközpont főorvosa elmondja, milyen veszélyei lehetnek ennek.
Allergiás tünetek – mikor kell orvoshoz fordulni?
Mit is nevezünk allergiának? Mi okozza? Miért lehet veszélyes? A Semmelweis Egyetem ismeretterjesztő anyagából megtudhatjuk a legfontosabb allergiával kapcsolatos tudnivalókat.
Hogyan védekezzünk lupus esetén?
A szisztémás lupus nem gyógyítható, de az idejében megkezdett kezeléssel az állapotromlás és a szövődmények nagyobb eséllyel megelőzhetőek. Dr. Kádár János immunológus, az Immunközpont főorvosa a fényvédelem fontosságára hívja fel a figyelmet.
Mit hihetünk el a COVID-19-el kapcsolatban?
A 2019-ben kiinduló COVID-19 pandémia a mai napig jelen van mindennapjainkban, életünk számos területén jelentős hatással bír, így nem csoda, hogy a rengeteg információ között sok tévhit terjed megnehezítve a tájékozódást. Mit hihetünk el, és melyek a valódi tévhitek a koronavírussal kapcsolatban?
Hogyan enyhíthetjük a menopauza tüneteit?
A menopauza számos kellemetlen tünetet okozhat, amelyek közül néhányat életmódbeli változtatásokkal enyhíthetünk. Mit tehetünk magunkért?
Vissza a közösségbe – Hogyan előzzük meg a fertőzéseket?
Az őszi hónapok megérkezése egyet jelent a nyári szabadság végével; a gyermekek visszatérnek a közösségbe és a felnőttek is újra teljes gőzerővel kezdenek dolgozni. A hosszas közös zárt térben tartózkodás, közös mosdó használata számos betegség elterjedésének kedvezhet.
Hasznos lehet
Mikor forduljunk infektológushoz?
Az infektológia a fertőző betegségekkel foglalkozó szakterület, de vajon tudjuk-e, hogy milyen esetekben forduljunk infektológushoz? Mi történik egy vizsgálaton? A legfontosabb információk az...