
Immunrendszer
Az immunrendszer felelős a szervezetünkbe kerülő baktériumok és vírusok elleni küzdelemért, és a megfelelő védekezés kiépítéséért, amelyben fontos szerepet játszanak az antigének.
Mik azok az antigének?
Az antigének azok az anyagok, amelyek a szervezetbe jutva azt immunválaszra késztetik. Ez történhet úgy, hogy az antigének az immunrendszer sejtjeit aktiválva közömbösítik az antigént vagy ellenanyagot, más néven antitestet termelnek, és ezek a vérbe jutva közömbösítik az antigént.
Az immunrendszer védekező mechanizmusai
Az immunrendszer alapvetően kétféle mechanizmussal védekezik: egy veleszületett és a szerzett mechanizmussal.
- A veleszületett immunitás jellemzője, hogy minden idegen anyag ellen ugyanolyan mechanizmussal védekezik.
- A szerzett immunitást pedig az élet folyamán kialakuló különleges módszer jellemzi: speciálisan az adott idegen anyagra hatásos pusztító mechanizmust alakít ki a szervezetben.
Immunhiányos állapot
Immunhiányos állapotról akkor beszélünk, amikor az immunrendszer valamely összetevőjének mennyisége nem elegendő, minősége nem megfelelő, vagy valamely okból funkcióját nem tudja betölteni.
Immunerősítés: amit mi is megtehetünk
Az immunerősítés alapköve a helyes életmód. Egészséges és változatos étrenddel és rendszeres testmozgással sokat tehetünk egészségünk megőrzése érdekében.
Útmutató
- Az immunrendszer felelős a szervezetünkbe kerülő baktériumok és vírusok elleni küzdelemért, és a megfelelő védekezés kiépítéséért, amelyben fontos szerepet játszanak az antigének.
- Az immunrendszer alapvetően kétféle mechanizmussal védekezik: egy veleszületett és a szerzett mechanizmussal.
- Immunhiányos állapotról akkor beszélünk, amikor az immunrendszer valamely összetevőjének mennyisége nem elegendő, minősége nem megfelelő, vagy valamely okból funkcióját nem tudja betölteni.
- Az immunerősítés alapköve a helyes életmód. Egészséges és változatos étrenddel és rendszeres testmozgással sokat tehetünk egészségünk megőrzése érdekében.

Vitamin ajánlott mennyiség: C-vitamin
Ahány forrás, annyi ajánlást láthatunk a napi C-vitamin bevitelével kapcsolatban, de honnan tudhatjuk, hogy melyiknek hihetünk? Melyik a legelfogadhatóbb ajánlás, ha a táplálkozással kapcsolatos értékeket keressük?
Mire figyeljek téli futásnál?
Mit együnk futás előtt? Milyen ruhát válasszunk sportoláshoz? Van-e olyan dolog, amire különösen figyelni kell a hidegben? Összeszedtük a legfontosabb tanácsokat a téli futással kapcsolatban.
Vitamin ajánlott mennyiség: B6-vitamin
Milyen mennyiségű B6-vitamin bevitel ajánlott naponta? Melyik a legelfogadhatóbb ajánlás, ha a táplálkozással kapcsolatos értékeket keressük?
Vitamin ajánlott mennyiség: Folsav
Ahány forrás, annyi ajánlást láthatunk a vitaminok és ásványi anyagok bevitelével kapcsolatban, de honnan tudhatjuk, hogy melyiknek hihetünk? Melyik a legelfogadhatóbb ajánlás, ha a táplálkozással kapcsolatos értékeket keressük?
Lázcsillapítás – Kell vagy nem kell?
Mikor csillapítsunk lázat? Szükséges-e egyáltalán? Összeszedtük a lázcsillapítással kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat.
Vitamin ajánlott mennyiség: B3-vitamin
Milyen mennyiségű B3-vitamin bevitel ajánlott naponta? Hol tudunk utánanézni, mi a legelfogadhatóbb ajánlás, ha a vitaminpótlással kapcsolatos értékeket keressük?
