Kérdések és válaszok a kézfertőtlenítőkről

Kérdések és válaszok a kézfertőtlenítőkről

Kérdések és válaszok a kézfertőtlenítőkről

1 perces olvasási idő
Megjelent: 2023.04.13.
Szerző: doktorGO egészség okosan
A COVID-járvány óta sokan hordanak maguknál különböző kézfertőtlenítő szereket, de fontos kihangsúlyozni, hogy ezek nem helyettesítik az alapos kézmosást. Miért? Összeszedtük a legfontosabb kérdéseket és válaszokat a kézfertőtlenítőkről.

Ténylegesen tiszta lesz a kezünk a fertőtlenítőtől?

Nem. A fertőtlenítőszer elpusztíthatja a baktériumokat, de nem lesz tőle tiszta a kezünk, hiszen a szennyeződés ugyanúgy rajta marad. A sárral, szennyeződéssel járó tevékenységek esetén (pl. kertészet, horgászat, kempingezés), próbáljuk meg letisztítani a kezünket, mielőtt fertőtlenítőszert használunk, így a fertőtlenítés is hatékonyabb lesz.

Hatásosabb, mint a szappan?

Nem. A szappan és a víz nemcsak tisztít és fertőtlenít, hanem hatékonyabban pusztítja el –többek között- az olyan baktériumokat, mint a norovírust, a Cryptosporidium és a Clostridioides difficile. Másik hátránya a kézfertőtlenítőknek, hogy nem tudják eltávolítani kezeinkről a különböző vegyi anyagokat és nehézfémeket, míg a szappan igen.

Minden kézfertőtlenítő egyformán jó?

Nem. Az amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ a legalább 60%-os alkoholtartalmú fertőtlenítőszerek használatát javasolja, így biztosak lehetünk benne, hogy a szer megfelelő vírusölő hatással bír.

Lehet-e veszélyes?

Igen. A legjobb kézfertőtlenítők alkohol alapúak, ami azt jelenti, hogy gyúlékonyak is egyben, így minden esetben figyelnünk kell azok biztonságos (nem tűzveszélyes) helyen való tárolására.

Tartalmazhat egészségre ártalmas összetevőket?

Igen. Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerengedélyeztetési Hivatal több mint 100 féle kézfertőtlenítőben talált metanolt. Ez egy olyan alkohol, amely képes a bőrön keresztüli felszívódásra, és az alábbi tüneteket okozhatja: hányinger, hányás, fejfájás, homályos látás, vakság, görcsroham, kóma, idegrendszeri károsodás, ezért nagyon fontos, hogy vásárlás előtt figyelmesen olvassuk el a kézfertőtlenítők összetételét.

Túlzásba vihetjük-e a használatát?

Igen. A kézfertőtlenítőben lévő alkohol hatására kiszáradhat és repedezhet a bőrünk, ami egy nagyszerű táptalaj a baktériumok számára, ezért érdemes csak annyit használnunk ezekből a szerekből, amennyi valóban szükséges. A bőrünk hidratálását a kézfertőtlenítő száradása után végezhetjük el.

El tudjuk készíteni otthon?

Igen. A boltokban számos termék vásárolható, ám ha szeretnénk inkább magunk készíteni a fertőtlenítőt, az alábbi összetevők vegyítésével megtehetjük:

  • 4 csésze izopropil-alkohol,
  •  ¼ csésze hidrogén-peroxid,
  • 4 teáskanál glicerin,
  • 1 csésze desztillált víz (vagy felforralt és lehűtött víz).

Fontos, hogy a vegyület keverése előtt és után alaposan mossunk kezet, és tiszta műanyag vagy üvegedényben tároljuk azt a felhasználásig.

Hogyan használjuk helyesen a fertőtlenítő szereket?

Ahhoz, hogy a kézfertőtlenítő megfelelően hasson, a kezünknek szennyeződésmentesnek kell lennie. Nyomjunk egy vagy két nyomást a fertőtlenítőből, majd dörzsöljük át vele a teljes kézfelületet, majd hagyjuk körülbelül 20 másodpercig száradni. .

Írta: S.J, újságíró, Forrás: The Truth About Hand Sanitizer (WebMD)

doktorGO Szerző: doktorGO egészség okosan Megjelenés dátuma: 2023.04.13.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
Íme, 5 meglepő tényező, amely gyorsabban öregít
A cigaretta, az alkohol és az alváshiány öregítheti a megjelenést, ez köztudott. Néhány kevésbé ismert életmódbeli tényező azonban szintén felgyorsíthatja ezt a folyamatot. Melyek ezek?
Az edzés utáni szaunázás 5 előnye
A szauna egy zárt helyiség, amelyet magas hőmérsékletre melegítenek száraz hővel vagy gőzzel. Gyakori a termálfürdőkben, hotelekben és edzőtermekben, sokan használják edzés után kikapcsolódásra és...
Vörös fényterápia: Íme, a szakértő véleménye
A vörös fényterápia jelenleg nagy divat, és sokan hirdetik bőrre gyakorolt előnyeit – de a szakértők szerint fontos, hogy csak jóváhagyott eszközöket használjunk a kívánt hatás eléréséhez.
Gyógyszer-vagy étrendkiegészítő: mire figyeljünk?
Nagyon sokan gondolják, hogy az étrendkiegészítők, főleg a növényi összetevőt tartalmazók mivel természetesek, így nem okozhatnak semmilyen mellékhatást. Sokszor hangzik el a patikába betérők...