Isiász
Az isiász hátterében leggyakrabban porckorongsérv vagy valamilyen gerinccsatorna-szűkület áll, ennek következtében az idegrostok összenyomódása az alábbi tüneteket eredményezi:
- fájdalom: A legjellemzőbb tünet a fájdalom, mely egészen jól lokalizáható (jellegzetesen végigfut a comb hátsó oldalán, majd a lábszáron és a külbokán halad, végül a nagy lábujjba sugárzik).
- zsibbadás
- izomgyengeség
- tűszúrás érzés
- bizsergő, égő érzés
- reflexkiesés
- végtaggyengeség
Súlyosabb esetben érzéskiesést, mozgászavart és vizelet- és széklet-visszatartási képtelenséget vagy bénulást is tapasztalhatunk.
Kezelése
Az isiász szindróma kezelésénél a legfontosabb a fájdalom megszüntetése, ezért legtöbbször helyileg adható érzéstelenítő injekciót kapunk, ha felkeressük kezelőorvosunkat. Isiász jelentkezésekor, amikor a betegség hirtelen fellángol, a legfőbb, hogy pihentessük, borogassuk, szükség esetén izomlazítót is szedhetünk. A kezdődő isiász egy-két héten belül elmúlik, a panaszok enyhülnek. Azonban érdemes felkeresnünk orvosunkat, ha a fájdalom vissza-visszatér vagy nem mégsem múlik el.
Amit azonban mi is megtehetünk a tünetek enyhítése érdekében az a kemény ágyon való alvás vagy földön fekvés, a testsúlycsökkentés, kötőszövet-erősítés, gyógytorna vagy esetleg az alternatív kezelések számba vétele. A rendszeres úszás, illetve a gerinctorna segíthet megerősíteni a gerinc körüli izmokat. Ezen kívül figyeljen a helyes testtartásra is a gerincoszlop stabilizálásának eléréséhez. Autózás során használjunk háttámaszt, alváshoz anatómiai párnát, íróasztalnál pedig ék alakú ülőpárnát. Jellemzően az ülőmunka során figyeljünk arra, hogy ne helyezzük fejünket túlságosan előre és ne görnyedjünk.
Amennyiben a panaszok tartósan fennállnak vagy nem enyhíthetőek, műtéti megoldás jöhet szóba.
Útmutató
- Az isiász nem önálló betegség, hanem egyéb egészségügyi problémák következménye, amit legtöbbször a hosszan tartó ülés vált ki.
- Hátterében leggyakrabban porckorongsérv vagy valamilyen gerinccsatorna-szűkület áll.
- A tünetek általában gyógyszeres kezeléssel enyhíthetőek, de bizonyos esetekben műtéti megoldás is szóba jöhet.