Isiász

Isiász

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO, egészség okosan
Az isiász nem önálló betegség, hanem egyéb egészségügyi problémák következménye, amit legtöbbször a hosszan tartó ülés vált ki. A tünetek általában gyógyszeres kezeléssel enyhíthetőek, de bizonyos esetekben műtéti megoldás is szóba jöhet.

Az isiász hátterében leggyakrabban porckorongsérv vagy valamilyen gerinccsatorna-szűkület áll, ennek következtében az idegrostok összenyomódása az alábbi tüneteket eredményezi:

  • fájdalom: A legjellemzőbb tünet a fájdalom, mely egészen jól lokalizáható (jellegzetesen végigfut a comb hátsó oldalán, majd a lábszáron és a külbokán halad, végül a nagy lábujjba sugárzik).
  • zsibbadás
  • izomgyengeség
  • tűszúrás érzés

Súlyosabb esetben érzéskiesést, mozgászavart és vizelet- és széklet-visszatartási képtelenséget vagy bénulást is tapasztalhatunk.

Kezelése

Az isiász szindróma kezelésénél a legfontosabb a fájdalom megszüntetése, ezért legtöbbször helyileg adható érzéstelenítő injekciót kapunk, ha felkeressük kezelőorvosunkat.

Amit azonban mi is megtehetünk a tünetek enyhítése érdekében az a kemény ágyon való alvás vagy földön fekvés, a testsúlycsökkentés, kötőszövet-erősítés, gyógytorna vagy esetleg az alternatív kezelések számba vétele. Amennyiben a panaszok tartósan fennállnak vagy nem enyhíthetőek, műtéti megoldás jöhet szóba.

Útmutató

  • Az isiász nem önálló betegség, hanem egyéb egészségügyi problémák következménye, amit legtöbbször a hosszan tartó ülés vált ki.
  • Hátterében leggyakrabban porckorongsérv vagy valamilyen gerinccsatorna-szűkület áll.
  • A tünetek általában gyógyszeres kezeléssel enyhíthetőek, de bizonyos esetekben műtéti megoldás is szóba jöhet.
Isiász - Részletesen a témáról
Ödéma, görcs, isiász - Mit tehetsz ellenük kismamaként?
Mi okozza a lábgörcsöt? Hogyan előzd meg a vizesedést? Mitől fájhat az ülés? Összeszedtük most azokat a panaszokat - és a hozzájuk tartozó tippeket -, amelyekkel leggyakrabban a második és harmadik trimeszterben találkozhatunk.
Hasznos lehet
Vércukormérés: miért, mikor és hogyan?
Amennyiben cukorbetegséggel él, a vércukorszint-vizsgálat a betegség kezelésének fontos része. De mikor kell ellenőrizni a vércukorszintet és hogyan kell használni a vércukormérőt, illetve mi az a...
Hogyan fogadjuk el az IPF diagnózist?
Az idiopathiás tüdőfibrózis (IPF) ritka betegségnek számít, melynek előfordulása kevesebb mint 1, 2000 lakosra vetítve. Mit tehetünk, hogy könnyebben elfogadjuk a diagnózist?
Mit (t)együnk a tavaszi fáradtság ellen?
A tavaszi fáradtság nem egy diagnózis, hanem egy megfigyelt jelenség, melyben az álmosság mellett jelen lehet levertség, motiválatlanság is. Tavasszal hirtelen megnő a napsütötte órák száma, gyorsan...
Miért okozhat baleseteket az alvászavar?
Ha valaki tartósan rosszul alszik, alvászavarról beszélhetünk. Az alvászavarok ugyanakkor nem csupán az abban szenvedők egészségét és életminőségét rontják, hanem növelik a közlekedési kockázatokat...