Sugárzó fájdalom

Sugárzó fájdalom

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO, egészség okosan
A fájdalom nem feltétlenül ott tapasztalható, ahol a károsodás bekövetkezett. A kellemetlen érzés átsugározhat más testtájakra.

Számos betegség kísérő tünete lehet a sugárzó fájdalom. Tipikus eset, amikor a gerincsérv kialakulásának következményeként a beteg – egyéb tünetek mellett - a végtagjait fájlalja. Ennek az az oka, hogy az a terület a sérült ideg ellátási zónája.

Valójában a foga fáj…

Alattomos lehet egy-egy fogászati probléma, amely több testrész fájdalmát is gerjesztheti. Ilyen terület a teljes állkapocs, az arc, a fülek vagy az egész fej. Ha a páciens nem jár rendszeres fogászati kontrollra, és sugárzó fájdalmat érez, a pontos diagnózis felállítása nehezebb, több vizsgálatot igényelhet. A fülfájás és a fejtető fájdalma a garat gyulladásos megbetegedésére is utalhat.

Mi állhat a hátfájás mögött?

Epe- vagy vesekő keletkezése miatt szintén jelentkezhet sugárzó fájdalom. Az epehólyag akut gyulladása erős fájdalomérzetet okozhat a jobb borda alatt, amely kisugározhat a hátba és a vállba. Ha az epekő szövődményeként hasnyálmirigy-gyulladás következik be, szintén felléphet a hátfájás. Vesekő esetén a fájdalom nemcsak a vesetájékon érezhető, hanem a szeméremcsont felett, a szeméremajkak vagy a herék területén, valamint a belső combban is.

A hüvelyi káros elváltozások, bakteriális fertőzések és gyulladások fájdalmas panaszokat okozhatnak a méh, a petefészek és a kismedence tájékán is. A jóindulatú méhizom-daganat (mióma) egyik tünete a hátba, illetve a lábakba kisugárzó fájdalom.

Útmutató

  • Sugárzó fájdalom számos kórállapot következménye lehet, akkor beszélünk róla, ha a fájdalmat nem feltétlenül ott tapasztaljuk, ahol a károsodás bekövetkezett.
  • Kezelése minden esetben a kiváltó ok függvényében történik, ezért fontos a megfelelő diagnózis felállítása.
  • Amennyiben hirtelen kialakuló, vissza-visszatérő, tartósan fennálló, ismeretlen eredetű fájdalmat tapasztalunk, forduljunk orvoshoz.
Sugárzó fájdalom - Részletesen a témáról
Hogyan előzzünk meg egy második infarktust?
Az első infarktus után a páciensek legtöbbször nem tudják, milyen életmóddal élhetnének biztonságosan teljes életet. Dr. Müller Gábor, a KardioKözpont kardiológusa a hosszú távú kardiológiai gondozásról beszélt, amelynek alapjai a következők.
Hasznos lehet
Mikor kell hepatológushoz és mikor gasztroenterológushoz fordulni?
Hepatológia és gasztroenterológia – talán nem mindenki számára világos fogalmak. Ugyanazzal foglalkozik a gasztroenterológus, mint a hepatológus? Milyen problémával lehet az egyes szakorvosokhoz...
Az alacsony magnéziumszint bizonyos betegségek kockázatához vezethet?
A magnézium kulcsfontosságú ásványi anyag, amely a jobb alváshoz, a szorongás enyhítéséhez és a szív egészségének javulásához kapcsolódik. A European Journal of Nutrition folyóiratban megjelent...
Miért érdemes kipróbálni az állítható magasságú íróasztalt?
A járvány elindította az otthoni munkavégzés optimalizálására irányuló törekvést. A hátfájás minimalizálása és a termelékenység maximalizálása érdekében érdemes lehet kipróbálni az állítható...
Miért érdemes lábujj jógázni?
A láb az alap, miközben sétál, fut, ugrál, és mindennapi tevékenységeit végzi. Tekintettel a rájuk nehezedő nyomásra nem szokatlan, hogy a lábak elnehezednek, mely során fájdalmat is észlelhet. Ha...