
Hogyan lehetünk újra kipihentek, ha allergiával küzdünk?
Hogyan lehetünk újra kipihentek, ha allergiával küzdünk?
1 perces olvasási idő
Megjelent: 2022.02.06.
Ha allergiásként egyre több kávé ellenére napközben is csak aludnánk, lehet, hogy a szénanátha mellékhatásától szenvedünk. Mit tehetünk ilyenkor?

Erről olvashatsz a cikkben
Dr. Moric Krisztina allergológus, fül-orr-gégészt, a Budai Allergiaközpont főorvosát arra kértük, adjon tanácsot a légúti allergia miatt kialvatlanok számára.
Hogyan lehetünk újra kipihentek?
- Ha még nem kezeltetjük a tüneteket, de sejtjük, hogy szénanátha miatt jelentkezik a tüsszögés, orrfolyás, orrdugulás, szem- és orrviszketés, akkor először azt kell megtudnunk, hogy pontosan mi okozza a tüneteket. Ennek érdekében az allergológus, egy részletes beszélgetést követően vérvizsgálatot fog végeztetni.
- Ha recept nélkül kapható szerekkel kezeljük az allergiát, lehet, hogy nem a megfelelő gyógyszert szedjük. Az első generációs antihisztamin készítmények gyakran okoznak álmosságot. A második vagy harmadik generációsoknál ez már nem jellemző, nagyon fontos viszont, hogy ezek a tabletták hatóanyagukban különböznek. Úgy kell megválasztani a számunkra megfelelőt, hogy tudjuk, mi a tüneteink okozója és mi a legerősebb panaszunk. Kivizsgálást követően allergológus tud megfelelő gyógyszert javasolni.
- Az is lehet, hogy a korábbi években már túlestünk a kivizsgáláson és kaptunk személyre szabott kezelést, de most mégis egyre fáradtabbak vagyunk, mert a tüneteink éjszaka jelentkeznek. Dr. Moric Krisztina elmondta, hogy valóban előfordulhat, hogy a korábban hatásos kezelés egy évben már nem válik be. Lehet, hogy erősebb a pollenszezon, magasabb a pollenszám, több stressz ért bennünket, ami rontja a tüneteket vagy újabb allergia jelent meg a régi mellett. Ezért szükséges évente konzultálni a kezelőorvossal, hogy az aktuális állapotnak megfelelő készítményeket kapja.
- A szénanátha alkalmazkodást is kíván az allergiás személy részéről. Ha magas a pollenkoncentráció, de több időt töltünk a szabadban, ha nem mosunk este hajat és éjszaka a párnáról a polleneket lélegezzük be, a szabadban teregetünk és a ruhára ragadnak a pollenek, nem a kora reggeli órákban – amikor alacsonyabb a pollenkoncentráció -szellőztetünk, a tüneteink erősödni fognak, éjjel rosszabbul alhatunk. Ha úgy érezzük, erre nem tudunk mind figyelni, pedig szerepe lehet abban, hogy a tüneteink erősödnek és nem jól alszunk, vagy a gyógyszerek hatását nem érezzük kielégítőnek, érdemes az allergén specifikus immunterápiáról érdeklődni orvosunknál.
- Más is lehet a héttérben, ha az orrdugulás miatt nem alszunk jól. Orrdugulást nemcsak szénanátha, hanem többek közt bizonyos gyógyszerek szedése, orrpolip vagy orrsövényferdülés, krónikus orrmelléküreg-gyulladás is kiválthat. Ezekre az elváltozásokra fül-orr-gégészeti vizsgálat során fény derülhet. A szükséges kezelést követően pedig újra nyugodtan aludhatunk.
Forrás: Budai Allergiaközpont

Kapcsolódó témák
Ajánlott vizsgálat
Szponzorált ajánlatok
Ajánlott gyógyszer

Azonos szerv gyakori betegségei
Szerző:
doktorGO egészség okosan
Megjelenés dátuma: 2022.02.06.
Kérjük, értékeld a cikket!

Hasznos lehet

Emlőszűrés
A mellrák szűrésére a mammográfiás vizsgálat és az emlő tomoszintézis alkalmazható. Mikor, melyik vizsgálat javasolt? Mi a különbség a két diagnosztikai eljárás között?

Hemokromatózis
A hemokromatózis Európában a leggyakoribb örökletes genetikai rendellenesség, amely során a szervezetben elraktározódó vas súlyos szervi-, szöveti károsodáshoz vezethet, ha nem észlelik, és nem...

Nyelészavar
A nyelészavart kiválthatja átmeneti, ártalmatlan ok, de súlyos betegség is állhat a hátterében, így a panaszt minden esetben komolyan kell venni. Mit tehetünk ellene?

Befagyott váll szindróma
A vállízület fokozódó fájdalommal és mozgásbeszűküléssel járó panaszai mögött gyakran az ízületi tok és a szalagrendszer krónikus gyulladásával, heges megvastagodásával járó kórkép áll. Milyen...