Csontritkulás
A betegség előrehaladtával azonban súlyossá válhat, hiszen ilyenkor a csontvesztés mértéke akkora lehet, hogy már kisebb erőbehatásokra is csonttörések alakulnak ki, illetve a gerincoszlop eldeformálódik, a háti görbület kifejezetten fokozódik. Ezek az állapotok már szinte minden esetben állandó fájdalommal járnak.
A csontritkulás tünetei
- A betegség legelső tünete lehet a terheléskor fellépő, pihenésre szűnő hát- és derékfájdalom, melyhez igen gyakran a nyak és a vállöv fájdalma, izomzatának feszülése is csatlakozik.
- Gyakori panasz, hogy a betegek nem tudják a hátukat egyenesen tartani, hosszabb ideig tartó háti- és ágyéki gerincterheléssel járó feladatokat nem tudnak végrehajtani.
- Jellegzetes testtartás: a háti domborulat fokozódik, a testmagasság jelentősen csökken, a has előredomborodik, a könyököket hátrahúzva tartják a betegek, ezzel segítik az egyensúlyozást.
- Előrehaladott esetben a járás bizonytalanná válik.
- A későbbi időszakban a vezető tünet az éles fájdalom, ami legtöbbször a hirtelen, kis erő behatására létrejövő csonttörések (pl. csigolyák, combnyak, csukló) miatt jön létre.
Amennyiben a fenti tünetek Önnél is jelentkeznek, forduljon mielőbb reumatológus szakorvoshoz.
Kezelés
A kezelés két nagy csoportra bontható:
- Gyógyszeres kezelés:
- nem megfelelő csontképződés helyreállítása: csontfaló sejtek csökkentése, és csontfelépítés növelése (hormon-, vitamin, ásványi anyag-, és nyomelemek pótlása).
- fájdalom csillapítása
- Fizioterápia: Fontos kiegészítése a gyógyszeres kezelésnek. A rendszeresen végzett gyógytorna segít kezelni a csontritkulást.
Megelőzése
A megelőzés szempontjából elengedhetetlen a megfelelő táplálkozás és a rendszeres mozgás. A fehérje, a kalcium és a D-vitamin (melynek legnagyobb részét a napsütésből szerezzük) bevitele fontos, mivel a csontnak az építőelemei, emellett oda kell figyelnünk a testsúlyunkra is. A megfelelő étrend csontritkulásban szenvedők részére: 56-58 százalék szénhidrát, 30 százalék zsír, 12-14 százalék fehérje.
Magas kalciumtartalmú ételek: tejpor, mák, parmezán sajt, óvári sajt, sűrített tej, mogyoró, olajos hal, dió, tej, tejföl, kefir, búza, banán, melyek fogyasztása ajánlott.
(Dr. Bálint Anita, reumatológus)
Útmutató
- A betegség legelső tünete lehet a terheléskor fellépő, pihenésre szűnő hát- és derékfájdalom, majd a csontritkulás előrehaladtával ez a fájdalom állandósul.
- A csontritkulás gyógyszeres kezeléssel és fizioterápiával is kezelhető.
- A megelőzés szempontjából elengedhetetlen a megfelelő táplálkozás és a rendszeres mozgás, amellyel elkerülhetjük az elhízást, ami további kockázatot jelent a csontritkulás kialakulásában.