Az alacsony magnéziumszint bizonyos betegségek kockázatához vezethet?

Az alacsony magnéziumszint bizonyos betegségek kockázatához vezethet?

Az alacsony magnéziumszint bizonyos betegségek kockázatához vezethet?

1 perces olvasási idő
Megjelent: 2024.10.10.
Szerző: doktorGO egészség okosan
A magnézium kulcsfontosságú ásványi anyag, amely a jobb alváshoz, a szorongás enyhítéséhez és a szív egészségének javulásához kapcsolódik. A European Journal of Nutrition folyóiratban megjelent tanulmány szerint az alacsony magnéziumbevitel növelheti a krónikus degeneratív betegségek kialakulásának kockázatát.

Magnézium és a betegségek kockázata

A szervezetnek sok funkcióhoz szüksége van magnéziumra, de az egyik legfontosabb feladata a DNS másolásához és helyreállításához szükséges enzimek támogatása. A magnézium DNS-károsodás megelőzésében betöltött szerepét azonban nem nagyon vizsgálták eddig. Ausztrál kutatók 172 középkorú felnőttől vettek vérmintát, és ellenőrizték a magnézium-, homocisztein-, folsav- és B12-vitamin szintjét, illetve a DNS-károsodás markereit.

A tanulmány kulcsszereplője a homocisztein nevű aminosav volt, amely az elfogyasztott élelmiszerekből metabolizálódik. A magas homociszteinszint a vérben összefüggésbe hozható a DNS-károsodás fokozott kockázatával. A kutatók úgy vélik, hogy a károsodás neurodegeneratív betegségekhez, például demenciához, Alzheimer-kórhoz, valamint Parkinson-kórhoz vezethet.

A tanulmány eredményei szerint az alacsonyabb magnéziumbevitelű résztvevőknél magasabb volt a homocisztein szint, és fordítva. A magasabb magnéziumszinttel rendelkezőknél magasabb volt a folsav és a B12-vitamin szintje is. 

Az alacsony magnézium és a magas homocisztein magasabb DNS-károsodást okozó biomarkerekhez kapcsolódott, ami a kutatók szerint azt jelentheti, hogy az alacsony magnéziumszint a DNS-károsodás magasabb kockázatához kapcsolódik. Ez viszont bizonyos krónikus degeneratív betegségek fokozott kockázatát jelentheti.

„Tudjuk, hogy a magnézium elengedhetetlen a normál DNS-replikációhoz, és segít az antioxidánsok képzésében, ezért logikus, hogy ez a tanulmány megállapította, hogy a magnézium megvédi a DNS-t a károsodástól” – mondta Maggie Moon, regisztrált dietetikus. Moon szerint elsősorban egészséges élelmiszerekből kell magnéziumot bevinni a szervezetbe, ha lehetséges.

Miért számít a magnézium?

Testünknek megfelelő mennyiségű magnéziumra van szüksége az energiatermeléshez, az izmok és az idegrendszer megfelelő működéséhez. A magnézium hozzájárul a normál csontsűrűség fenntartásához és támogatja az egészséges immunrendszert.

Az alacsony magnéziumszint az izomgörcsöktől és a fáradtságtól a szabálytalan szívritmusig sok mindenhez vezethet. A krónikusan alacsony magnéziumszint a csontritkulás, a magas vérnyomás és a 2-es típusú cukorbetegség magasabb kockázatához vezethet. A magnézium nemcsak az ébrenlétünkben segíthet – egyes kutatások szerint javíthatja az alvás minőségét és időtartamát. 

Mennyi magnézium szükséges?

A magnézium ajánlott étrendi bevitele (RDA) kortól és nemtől függően változik. Például a felnőtt férfiaknak általában napi 400-420 milligrammra van szükségük életkoruktól függően. Felnőtt nőknek 310 és 360 milligramm közötti mennyiségre van szükségük életkoruktól függően, terhesség esetén ez a szám nagyobb. Általában elegendő magnéziumhoz juthat megfelelő táplálkozással. A zöld színű zöldségek, mint a spenót és a kelkáposzta kiváló magnéziumforrások, valamint a diófélék és a magvak, különösen a mandula, a kesudió és a tökmag.

Kiváló magnéziumforrások továbbá a teljes kiőrlésű gabonák, például barna rizs és quinoa, valamint hüvelyesek, például feketebab és lencse. Fontolja meg a zsíros halak, például a lazac és a makréla, valamint a tejtermékek, például a joghurt gyakori fogyasztását.

Szükség van magnézium-kiegészítőre?

A magnéziumhiány olyan tüneteket okozhat, mint izomgörcsök, fáradtság vagy szabálytalan szívverés. Bizonyos betegségekben – például gyomor-bélrendszeri betegségekben, cukorbetegségben vagy krónikus alkoholizmusban – szenvedőknek károsodhat a magnézium felszívódása. Ezekben az esetekben előfordulhat, hogy kiegészítőt kell szedni a magnézium megfelelő szinten tartásához.

Sportolóknak vagy intenzív fizikai tevékenységet folytatóknak szintén javasolt lehet magnézium-kiegészítő, mivel az ásványi anyag segíti az izomműködést. Az idősebb felnőtteknél csökkenhet a magnézium felszívódása és kiválasztódása, így nagyobb valószínűséggel kell táplálékkiegészítőt szedniük az optimális szint fenntartása érdekében.

Fontos azonban tudni, hogy nemcsak egyféle magnézium-kiegészítő létezik, hanem több is. Mindegyik típus másként szívódik fel és használja fel a szervezet. Például a magnézium-oxid nem túl hatékonyan szívódik fel a szervezetben. A magnézium-citrát, glicinát és malát azonban jól szívódik fel, és nagyobb az oldhatóságuk és biológiai hozzáférhetőségük.

Ha aggályai vannak azzal kapcsolatban, hogy elegendő magnézium jut-e a szervezetébe, vagy magnéziumhiányra utaló tünetei vannak, például izomgörcsök, fáradtság vagy hangulatváltozások, forduljon háziorvosához és beszéljék meg a magnézium pótlásának lehetőségeit. 

Bővebben
Kapcsolódó témák
Ajánlott vizsgálat
doktorGO Szerző: doktorGO egészség okosan Megjelenés dátuma: 2024.10.10.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
Mi befolyásolja a vitaminok felszívódását?
A vitaminok, ásványi anyagok nélkülözhetetlenek az emberi szervezet egészséges működéséhez. Azonban a bevitel módját, egymás felszívódását akadályozó vagy segítő tényezőket fontos figyelembe venni...
Mit tehetünk memóriaromlás esetén?
Meg lehet-e előzni a memóriaromlást? Mi okozhatja ezt az állapotot? Hogyan könnyítsük meg a mindennapjainkat memóriazavar esetén? Összeszedtük a legfontosabb kérdéseket és válaszokat a...
Terhességi diabétesz
Hogyan ismerjük fel? Miért fontos a kezelése? Gyógyítható-e a terhességi diabétesz?
Szemviszketés
Ha van érzés, amit nehéz enyhíteni, az a viszkető szem. Az alábbiakban ennek 6 leggyakoribb kiváltó okát gyűjtöttük össze a Tipton Eyeworks szakértőjének segítségével.