Melyek a leggyakoribb tavaszi betegségek?

Melyek a leggyakoribb tavaszi betegségek?

1 perces olvasási idő
Szerző: Dr. Tóth Sára Rebeka, belgyógyász
Minden évszaknak megvannak a jellemző betegségei, így bizonyos kórfolyamatok gyakrabban jelentkeznek a tavasz beköszöntével. Mire figyeljünk ilyenkor?

Allergiás betegségek

Tavasszal a növények virágzásával fellángolhatnak a pollenallergia jellegzetes tünetei: orrfolyás, orrdugulás, tüsszögés, kötőhártyagyulladás. Asztmás betegeknél is jelentkezhetnek az ismert panaszok: köhögés, sípoló légzés, nehézlégzés. Az inhalátorral ellátott betegeknek javasolt mindig maguknál hordani gyógyszerüket – különösen, ha a szabadba mennek.

Az első erősebb napsugarakkal való érintkezés hatására napallergiás tünetek, csalánkiütés jelentkezhet. Érzékeny bőr esetén már tavasszal is javasolt megfelelő fényvédő krém használata.

Rovarcsípések, kullancs közvetítette betegségek

Tavasszal gyakoribbak a rovarcsípések, melyek általában kellemetlen, de ártalmatlan jelenségek. Viszont méh-, vagy darázscsípésre allergiás egyéneknél súlyos, akár anafilaxiás reakció is jelentkezhet. Ismert allergia esetén a beteg általában el van látva epinefrin tartalmú injekcióval, ami azonnali segítséget nyújt.

Veszélyt jelenthetnek a kullancsok, hiszen betegségeket közvetíthetnek (agyvelőgyulladás, Lyme-kór). Kb. minden ezredik kullancs közvetít agyvelőgyulladást okozó vírust, és kb. minden tizedik Lyme-kórt okozó baktériumot.  Minden hosszabb szabadban való tartózkodás után ajánlott testünk átvizsgálása!

Vírusfertőzések

Tavasszal gyakran jelenik meg a közönséges megfázás (rhinovírus), illetve a különböző gyomor-bél fertőzések (gastroenteritisek) előfordulása is fokozott.

Felfázás

Mindenki szívesen ül le kint a szabadban, de a föld még sokszor hideg, így a felfázások is gyakoribbak – különösen nőknél. Tipikus tünete a gyakori vizelési inger, fájdalmas vizelés, alhasi fájdalom.

Bélférgesség

Különösen gyerekek, vagy kisgyermekes szülők betegsége, hiszen gyakran homokozókban lehet „összeszedni”. Kellemetlen tünetei vannak, mint hasfájás, puffadás, hasmenés, hányinger, végbélkörnyéki viszketés és apró gilisztaszerű férgek a székletben.

Tavaszi fáradtság

A tavaszi fáradtság nem betegség, hanem egy fizikai és pszichés tünetekkel járó, ideiglenes állapot. Tipikus tünetei a kimerültség, letargikus hangulat, fejfájás és alvászavar. Kiváltó oka nem teljesen ismert, de szerepet játszik benne bizonyos hormonok (szerotonin, melatonin) szintjének ingadozása és a megelőző téli hónapok során kialakult D-vitamin hiány. Szerencsére az állapot csak átmeneti, pár hét után magától megszűnik.

Útmutató

A tavasz beköszöntével gyakrabban előfordulnak az alábbi állapotok: tavaszi fáradtság, bérlférgesség, felfázás, rovarcsípések, kullancs közvetítette betegségek, eygéb vírusfertőzések, allergiás megbeteegedések.

Melyek a leggyakoribb tavaszi betegségek? - Részletesen a témáról
Mit (t)együnk a tavaszi fáradtság ellen?
A tavaszi fáradtság nem egy diagnózis, hanem egy megfigyelt jelenség, melyben az álmosság mellett jelen lehet levertség, motiválatlanság is. Tavasszal hirtelen megnő a napsütötte órák száma, gyorsan változik a hőmérséklet és ezzel a szervezetünk nem tudja elég gyorsan felvenni a versenyt.
Mi befolyásolja a vitaminok felszívódását?
A vitaminok, ásványi anyagok nélkülözhetetlenek az emberi szervezet egészséges működéséhez. Azonban a bevitel módját, egymás felszívódását akadályozó vagy segítő tényezőket fontos figyelembe venni alkalmazásukkor.
Hasznos lehet
Mit (t)együnk a tavaszi fáradtság ellen?
A tavaszi fáradtság nem egy diagnózis, hanem egy megfigyelt jelenség, melyben az álmosság mellett jelen lehet levertség, motiválatlanság is. Tavasszal hirtelen megnő a napsütötte órák száma, gyorsan...