Milyen betegségre utalhat a lepedékes nyelv?
Milyen betegségre utalhat a lepedékes nyelv?
1 perces olvasási idő
Megjelent: 2023.02.17.
Az egészséges nyelv rózsaszínű, felülete nedves. A nyelv akkor lepedékes, ha felszínén fehéres felrakódás található. A lepedékes nyelv lehet nem megfelelő szájhigiénia következménye, de utalhat különböző súlyosságú betegségek jelenlétére is. Vegyük sorra, mi okozhat lepedékes nyelvet és mit tehetünk ellene!
Erről olvashatsz a cikkben
Mi okozhat lepedékes nyelvet?
- Gomba (’Candida albicans’ nevű penészgomba) megtelepedése a szájüregben: okozhatja nem megfelelő szájhigiénia, dohányzás. Hajlamosító tényezője lehet a legyengült immunrendszer, cukorbetegség, rosszindulatú daganatos betegség vagy hosszabb antibiotikum kezelés is. A Candida által előidézett fehér lepedék a nyelven kívül a száj belső nyálkahártyáján, az ínyen és garatban is megjelenhet. Jellemző, hogy a fehér felrakódás könnyen letörölhető, alatta a nyálkahártya vörös, vérbő.
- Leukoplákia: fehér elszarusodott folt a nyelven vagy a száj nyálkahártyáján. Felismerése nagyon fontos, mert rákmegelőző állapotnak tekintendő. Érdemi különbség, hogy ebben az esetben a fehér folt nem letörölhető. Leukoplákia gyanúja esetén mihamarabb orvosi vizsgálat szükséges, hiszen rosszindulatú folyamatba való átalakulása gyakori!
- Szisztémás fertőzés a szervezetben, lázas állapot: sárgás, ragacsos lepedék jelenhet meg a nyelven, jelezve a szervezetben zajló fertőzést. Különösen jellemző a nyelven megjelenő lepedék gyomor-bél rendszeri fertőzések esetén.
- Kiszáradás, nem megfelelő mennyiségű folyadékbevitel.
- Nem megfelelő táplálkozás, vitamin- és/vagy ásványianyag hiány.
- Krónikus betegségek – pl.: veseelégtelenség, cukorbetegség, krónikus székrekedés.
Mit tehetünk lepedékes nyelv esetén?
Ha azt tapasztaljuk, hogy lepedékes a nyelvünk, a következő dolgokra érdemes odafigyelni:
- Teszteljük, hogy a lepedék letörölhető-e. Amennyiben vastagabb, nem letörölhető felrakódást látunk, mihamarabb forduljunk orvoshoz.
- Gombafertőzés gyanúja esetén is orvosi vizsgálat javasolt. Amennyiben Candida-fertőzés gyanítható, használhatók gomba-ellenes ecsetelők, fertőtlenítő hatású szájöblítők. Ritkán, súlyos esetekben komplexebb gomba-ellenes kezelés is szükséges lehet.
- Igyunk bőségesen folyadékot – különösen a nyári hónapokban! Naponta legalább 1.5-2 liter folyadék fogyasztása ajánlott.
- Fordítsunk különös figyelmet a megfelelő szájhigiéniára. Az alapos fogmosás mellett figyeljünk oda a megfelelő nyelvtisztításra is, mellyel megszabadíthatjuk nyelvünket a rátapadt ételmaradéktól és kórokozóktól is.
- Figyeljünk a kiegyensúlyozott, vitaminokban- és ásványi anyagokban gazdag táplálkozásra.
- Kerüljük a dohányzást és a nagy mennyiségű alkoholfogyasztást.
- Amennyiben hosszabb ideig fennáll a nyelv lepedékes felrakódása, érdemes felkeresni háziorvosunkat, aki további vizsgálatok elvégzését javasolhatja.
Kapcsolódó témák
Ajánlott vizsgálat
Azonos szerv gyakori betegségei
Szerző:
Dr. Tóth Sára Rebeka belgyógyász
Megjelenés dátuma: 2023.02.17.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
Minden, amit a szamárköhögésről tudni kell
A szamárköhögés, vagy más néven pertussis egy rendkívül fertőző légúti fertőzés, amelyet a Bordetella pertussis baktérium okoz. A fertőzés a levegőn keresztül terjed, amikor egy fertőzött személy...
Hogyan ismerjük fel a csecsemőmirigy problémáit?
Fedezze fel a csecsemőmirigy szerepét az egészség megőrzésében! Tanuljon meg többet a táplálkozásról és életmódról, amelyek támogatják az immunrendszer egészségét.
Mikor kell hepatológushoz és mikor gasztroenterológushoz fordulni?
Hepatológia és gasztroenterológia – talán nem mindenki számára világos fogalmak. Ugyanazzal foglalkozik a gasztroenterológus, mint a hepatológus? Milyen problémával lehet az egyes szakorvosokhoz...
Az alacsony magnéziumszint bizonyos betegségek kockázatához vezethet?
A magnézium kulcsfontosságú ásványi anyag, amely a jobb alváshoz, a szorongás enyhítéséhez és a szív egészségének javulásához kapcsolódik. A European Journal of Nutrition folyóiratban megjelent...