Gyomorégés

Gyomorégés

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO, egészség okosan
A szegycsont mögötti területen jelentkező égő, fájdalmas érzést gyomorégésnek nevezzük, amelyet legtöbbször a helytelen táplálkozás, a stressz vagy a reflux okoz. Szódabikarbónával vagy savközömbösítő szerekkel enyhíthetjük a panaszokat, de ha rendszeresen fennáll, érdemes felkeresnünk orvosunkat

A gyomorégés kellemetlen, ám gyakori tünet, amely akár a nyak, a váll és a lapockák irányába is kisugározhat. Örökletes és életmódbeli tényezők (pl. túlsúly, dohányzás), stresz, különböző gyógyszerek (ibuprophen tartalmú), illetve étrendkiegészítők (pl. halolaj kapszula) is kiválthatják ezt a problémát.

Kezelés

A gyomorégés kezelésénél az első és legfontosabb lépés az életmódváltás: az egészséges étrend kialakítása és a stressz mérséklése csökkentheti kellemetlen panaszainkat. Ha egyszer-egyszer jelentkező problémáról van szó, akkor szódabikarbónával vagy savközömbösítő készítményekkel enyhíthetjük panaszainkat. Fontos azonban tudni, hogy ezek a szerek módosíthatják egyéb gyógyszerek hatását, ezért használatuk esetén mindenképp orvosi kontroll javallott.

Tippek gyomorégés ellen

  • Együnk naponta többször keveset.
  • Tervezzük meg előre az étrendünket. Érdemes otthon főzni, így biztosan tudjuk, milyen alapanyagok kerülnek majd a tányérunkra.
  • Kerüljük a koffeines italok (pl.: kávé, kóla) és az alkohol fogyasztását.
  • Alaposan rágjuk meg az ételt.
  • Időzítsük a vacsoránkat lefekvés előtt minimum két órával.
  • Kerüljük a nehéz, fűszeres és túl zsíros ételek fogyasztását.

Figyelmeztető tünet lehet

A reflux betegség legjellemzőbb tünete a gyomorégés, ami leggyakrabban étkezés vagy lefekvés után egy órán belül lép fel, és akár 1-2 óráig is eltarthat. A gyomorégés jellemzően étkezés után jelentkezik, és a fekvő testhelyzet vagy az előrehajlás fokozhatja a tüneteket. Amennyiben problémánk tartósan fennáll, érdemes mielőbb felkeresnünk orvosunkat kivizsgálás érdekében.

Útmutató

  • A szegycsont mögötti területen jelentkező égő, fájdalmas érzést gyomorégésnek nevezzük, amelyet legtöbbször a helytelen táplálkozás, a stressz vagy a reflux okoz.
  • Szódabikarbónával vagy savközömbösítő szerekkel enyhíthetjük a panaszokat, de ha rendszeresen fennáll, érdemes felkeresnünk orvosunkat.
  • Fontos tudni, hogy ezek a savlekötő szerek módosíthatják egyéb gyógyszerek hatását, ezért használatuk esetén mindenképp orvosi kontroll javallott.
Gyomorégés - Részletesen a témáról
A legjobb speciális menüt is kínáló hazai éttermek
Lisztérzékeny vagy? Vegán étrendet követsz? Vagy esetleg a laktózintolerancia nehezíti meg a választást az éttermekben? Összeszedtük a legjobb speciális menüt kínáló hazai éttermeket.
Nyári tanácsok hisztamin intoleranciások részére
A nyári időszak több kihívást is tartogat a hisztamin diétát folytatók számára. Dr. Németh Alíz gasztroenterológus, hepatológus, a Budai Allergiaközpont orvosát kérdeztük arról, hogy mire fontos figyelni az étkezésben, hisztamin intolerancia esetén.
Hogyan kezelhető a nyombélfekély?
A nyombélfekély a vékonybél felső szakaszán kialakult szövethiány, melynek kezelése helyes táplálkozással, gyógyszerekkel, végső esetben műtéttel történik.
Hogyan kezelhető a refluxbetegség?
Gastroesophagealis refluxbetegségben (GERD) a gyomor és a nyelőcső határán lévő záróizom működése szenved zavart, így a gyomortartalom a nyelőcsőbe (ritkábban magasabbra, a garatba) jut vissza, ezzel okoz panaszokat. Milyen gyógyszereket alkalmazhatunk a kezelésére?
Mit tehet a GERD asztmás beteg?
Az asztmás betegek körülbelül háromnegyede szenved GERD-ben, azaz gyakori, refluxos gyomorégésben. Náluk kétszer nagyobb a gyomorégés kialakulásának kockázata, mint az asztmában nem szenvedők körében. Mit tehet a GERD asztmás beteg?
Mit egyek, ha refluxom van?
A megfelelő táplálkozással nagymértékben csökkenthetőek a kellemetlen tünetek. Gyakran egyen a beteg, de egyszerre csak kis mennyiségeket. A folyadékfogyasztás az étkezések közötti időszakban történjen, hogy ne legyen túlterhelve a gyomor. A napi utolsó étkezés lehetőleg lefekvés előtt 2 órával ajánlott.
Hogyan előzzük meg az emésztési zavarokat?
Ideális esetben kerülni kellene az olyan helyzeteket, amelyek emésztési zavart okozhatnak (pl. a gyors, habzsoló étkezéseket, a stresszt, a nehéz ételeket). De mégis mire figyeljünk, ha szeretnénk megelőzni azok kialakulását?
Mit tehetünk a gyomorégés ellen?
A gyomorégést - azaz a szegycsont mögötti területen megjelenő égető, fájdalmat - legtöbbször az egészségtelen táplálkozás, stressz vagy valamilyen betegség fennállása (pl. reflux) váltja ki. Enyhébb esetekben egy kis odafigyeléssel enyhíthetünk a kellemetlen tüneten. Mit tehetünk otthon?
Hasznos lehet
Mit tehetünk a gyomorégés ellen?
A gyomorégést - azaz a szegycsont mögötti területen megjelenő égető, fájdalmat - legtöbbször az egészségtelen táplálkozás, stressz vagy valamilyen betegség fennállása (pl. reflux) váltja ki. Enyhébb...