Remegés

Remegés

1 perces olvasási idő
Szerző: Dr. Kósa Krisztina, belgyógyász
A remegés vagy más néven tremor egy akaratlan ritmusos mozgás, ami általában a végtagokra, hangszalagra, fejre, szemhéjra lokalizálódik. Mit tehetünk ellene?

Leggyakrabban pszichiátriai, belgyógyászati és neurológiai kórképekhez társul, ugyanakkor számos fiziológiás esetben is találkozhatunk remegéssel (stressz, fájdalom, éhség érzet).

Mi okozza?

Mivel a tremor számos kórkép tüneteként jelentkezhet, első lépésként meg kell határozni, milyen típusú remegésről van szó. A tremor eredetének kivizsgálásakor fontos támpontot képez a remegés frekvenciája, a kitérés mértéke, nyugalomban vagy pl. egy végtag mozgatásakor jelentkezik.

A legtöbbször előforduló remegés típusok:

  • a fiziológiás,
  • nyugalmi,
  • esszenciális
  • és intenciós tremor.

A fiziológiás tremor a karok kinyújtott helyzetében látható, kis kitéréssel járó remegés forma, melyet felerősíthet a stressz, az éhség érzet, fájdalom, valamint számos belgyógyászati betegség (pajzsmirigy túltengés, alacsony vércukor), egyes gyógyszerek, tudatmódosító szerek alkalmazása vagy éppen a túlzott koffein fogyasztás is.

A nyugalmi tremor a végtagok nyugalmi állapotában jelentkezik, majd csökken, ha mozgás indítás történik. A nyugalmi tremor a Parkinson-kór egyik típusos tünete.

Az esszenciális tremor leginkább a kezeket, nyakat és hangszálakat érintő remegés, mely a mozgás elindításakor jelentkezik, vagy erősödik fel. Általában benignus lefolyású, nem jár együtt más neurológiai tünetekkel vagy szellemi hanyatlással.

Az intenciós tremor a cselekvések kivitelezése közben, ahogy a mozgás a cél felé tart (pl. orrunk megérintése az ujjunkkal) fokozatosan erősödik. Ez a remegés típus gyakran jelentkezik kisagyi eltérések esetén.

Diagnózis

Ezek alapján látható, hogy maga a remegés számos élettani vagy kóros esetben előforduló tünet, mely kivizsgálást igényel. A megfelelő diagnózis felállításának sarokköve a remegés típusának meghatározása, majd szükség esetén labor vizsgálat, további ideggyógyászati szakorvosi vizsgálat, képalkotó vizsgálatok elvégzése (CT, MRI).

Útmutató

  • A remegés hátteréen számos kórállapot állhat, így hosszan tartó fennállása esetén, mindenképp kivizsgálást igényel.
  • A diagnózis során a remegés típusának meghatározása a legfontosabb, melyhez szükséges lehet a labor-, neurológiai vizsgálat és egyéb képalkotó vizsgálatok elvégzése.
  • A kezelés a kiváltó ok függvényében történik.
Remegés - Részletesen a témáról
Mit tanácsol Michael J. Fox a Parkinson-kórral élőknek?
A Vissza a jövőbe film sztárjánál, Michael J. Foxnál 29 éves korában diagnosztizálták a Parkinson-kórt, amiről csak hét évvel később tudott a nyilvánosság előtt nyilatkozni. Eleinte képtelen volt szembenézni a betegséggel, mára azonban szívügyévé vált a téma, olyannyira, hogy létrehozta a Michael J. Fox Parkinson Alapítványt.
Cukorbetegség babavárás idején: Kik a veszélyeztetettek?
A terhességi cukorbetegség előfordulása ritkább, és az esetek nagy részében csak a szülésig tart, egyes kutatások szerint azonban a várandósság alatti és utáni kellő odafigyelés és az optimális súly elérése nélkül könnyen maradandó 2-es típusú diabétesszé alakulhat át.
Hogyan segítsünk barátunkon, ha pánikrohama van?
Mit tehetünk, ha családtagunk vagy barátunk pánikrohamot kap? Tudunk-e valahogy segíteni neki, vagy van-e olyan dolog, amit semmiképp ne tegyünk ilyenkor?
Mik az inzulinterápia mellékhatásai?
Az inzulin létfontosságú hormon, amely szabályozza a sejtek és szövetek energiafelvételét, valamint a zsírok és fehérjék lebontását. Milyen mellékhatásai lehetnek, ha szükséges a pótlása?
Mire alkalmas a C-peptid érték vizsgálata?
A vér C-peptid értékének ellenőrzése a különböző cukorbetegségek kimutatására lehetnek alkalmasak. Milyen esetekben javasolt az elvégzése, és hogyan mutatható ki a C-peptid érték?
Milyen ételeket ne fogyasszunk nyersen?
Számos olyan fogás kerülhet a konyhánkba vagy az asztalunkra, amelytől könnyen megfertőződhetünk, megbetegedhetünk. Összeszedtük azokat az élelmiszereket, amelyeket nem érdemes nyersen fogyasztani.
Hasznos lehet
Mikor kell hepatológushoz és mikor gasztroenterológushoz fordulni?
Hepatológia és gasztroenterológia – talán nem mindenki számára világos fogalmak. Ugyanazzal foglalkozik a gasztroenterológus, mint a hepatológus? Milyen problémával lehet az egyes szakorvosokhoz...
Az alacsony magnéziumszint bizonyos betegségek kockázatához vezethet?
A magnézium kulcsfontosságú ásványi anyag, amely a jobb alváshoz, a szorongás enyhítéséhez és a szív egészségének javulásához kapcsolódik. A European Journal of Nutrition folyóiratban megjelent...
Miért érdemes kipróbálni az állítható magasságú íróasztalt?
A járvány elindította az otthoni munkavégzés optimalizálására irányuló törekvést. A hátfájás minimalizálása és a termelékenység maximalizálása érdekében érdemes lehet kipróbálni az állítható...
Miért érdemes lábujj jógázni?
A láb az alap, miközben sétál, fut, ugrál, és mindennapi tevékenységeit végzi. Tekintettel a rájuk nehezedő nyomásra nem szokatlan, hogy a lábak elnehezednek, mely során fájdalmat is észlelhet. Ha...