
Geriátriai ellátás
A geriátria egy preventív, gyógyító és rehabilitáló szemléletű, speciálisan idősekkel foglalkozó orvoslás. A geriáter orvos elsődleges célja az, hogy az idős beteget „egészében” kezelje, azaz nem csupán egy-egy betegség felismerése és terápiája az elsődleges, hanem az egyszerre fennálló elváltozások, folyamatok kezelése, rehabilitációja. A beteg egyidőben fennálló problémáinak feltárásának és kezelésének köszönhetően, hatékonyabban érhető el egy jobb életminőség idősebb korban is.
Mikortól vehetjük igénybe a geriátriai ellátást?
Pontos életkort nem lehet meghatározni ezzel kapcsolatban, hiszen mindenki más ütemben öregszik, emiatt nagyon eltérő lehet a megítélése is az öregedésnek. Amennyiben az öregedés több jelét is észleljük magunkon, érdemes lehet felkeresni a szakrendelést:
- látásromlás,
- hallásromlás,
- ízóleti deformitások, panaszok,
- bőr rugalmasságának megváltozása,
- íz és szagérzékelési zavar,
- alvásproblémák.
Mikor segíthet a geriátriai ellátás?
A geriáter orvos feltérképezi a beteg aktuális állapotát (pl.: kórelőzmény, ismert betegségek, stb.), élethelyzetét, meglévő terápiáit, majd egy általános fizikai és pszichés állapot felmérést végez, és az eredmények tükrében kialakítja a beteg számára a személyre szabott, komplex terápiás tervet - ha szükséges a családtagokkal egyeztetve. Demens betegeknél a család számára óriási segítséget nyújthat a leépülés folyamán megjelenő tünetek célzott terápiája.
Írta: S.J, újságíró
Útmutató
- A geriátria preventív, gyógyító és rehabilitáló szemléletű idősgyógyászatot jelent.
- Amennyiben az öregedés jeleit (pl. látásromlás, hallásromlás, demencia) észleljük magunkon, és egyszerre több panaszunk is fennáll, érdemes felkeresnünk a geriátriai szakrendelést.
- A speciálisan időseknek kialakított, komplex vizsgálatok, és a célzott terápia jelentősen javíthatja az életminőséget.





