Gyakori vizelési inger

Gyakori vizelési inger

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO, egészség okosan
Nem csak egy egyszerű felfázás okozhat gyakori vizelési ingert, egyéb alapbetegségek és azok kezelése, illetve valamilyen szervi elváltozás is kiválthatja a panaszt. Mi állhat a háttérben?

Mi okozhat gyakori vizelési ingert?

Aktív testmozgás után vagy nyári kánikulában természetesen mindenki többet iszik, de a fokozott folyadékpótlás (és az ezzel járó sűrűbb vizeletürítés) pszichés betegségként is diagnosztizálható. Ez az ún. pszichogén polidipszia, amikor a páciens lelki tényezők miatt túl sokat iszik.

Vannak olyan anyagcsere-betegségek, a cukorbetegség, a diabetes insidipus, a veseműködés elégtelensége, illetve a szívelégtelenség, amelyeket kísérhet az átlagtól eltérő mértékű vizeletürítés. Előfordulhat az is, hogy maga a betegség önmagában nem hat a vizeletürítési szokásokra, de a kezelés során alkalmazott gyógyszer vízhajtó hatással rendelkezik, ami viszont fokozza a vese működését.

A mellékhelyiség gyakori látogatásának általában az alsó húgyutakat érintő fertőzőbetegség az oka. Hólyaghurut esetén azonban a vizelés nem csak gyakori, hanem fájdalmas is, és antibiotikumos kezelést igényel.

Férfiaknál a prosztata bármilyen elváltozása – duzzanat, daganat, gyulladás stb. - járhat a gyakori vizelési inger tünetével. A pontos diagnózis felállításához feltétlenül ajánlott, hogy egy urológus szakorvos is lássa a pácienst.

A páciens a húgyhólyag működési rendellenessége miatt szintén gyakrabban érezhet vizelési ingert. Ha csökken a hólyag aktivitása, akkor nem képes a teljes kiürítésre, ha viszont túlságosan megnő, váratlan és gyors összehúzódások tapasztalhatóak. A betegség miatt vagy teljesen elmarad a vizelési inger, vagy annyira hirtelen jelentkezik, hogy az illető már nem tud eljutni a kijelölt helyiségbe, hogy könnyítsen magát.

Jó tanácsok

  • Ne szaladjon azonnal a WC-re, próbálja meg tartani, majd idővel növelje a percek számát. Ez erősítheti a húgyhólyagot.
  • Próbáljon minden nap ugyanakkor elmenni WC-re. 
  • Végezzen Kegel-gyakolatokat.
  • Ügyeljen a folyadékbevitelre. Napi 2-2,5 liter folyadék fogyasztása ajánlott. Lefekvés előtt azonban 1-2 órával már ne fogyasszon semmilyen folyadékot.
  • Óvatosan a koffeinnel és az alkohollal. A koffein vizelethajtó hatása miatt megszaporodhatnak a mosdólátogatások, az alkohol pedig dehidratálhatja a szervezetet.
  • Csípős ételek minimalizálása. A csípős ízek befolyással lehetnek a vizelési ingerekre, mivel nemcsak az ízlelőbimbókat, de a húgyhólyagot is irritálják.

Útmutató

  • A vizeletürítési probléma ronthatja az életminőségünket, ezért minden esetben fontos a megfelelő kezelés.
  • Mivel a gyakori vizelési inger számos fizikai vagy lelki probléma tünete lehet, ezért mindenképp ajánlott orvosi segítséget igényelni a panaszok megszüntetése érdekében.
Gyakori vizelési inger - Részletesen a témáról
Hogyan előzzük meg a diabéteszt és szövődményeit?
A prediabétesz a felnőtt lakosság 25-35 százalékát érinti, de 65 éves kor fölött ez az arány akár 45-50 százalék is lehet. Azoknál a betegeknél, akik kezeltetik megemelkedett vércukorszintjüket, 56 százalékkal kisebb valószínűséggel alakul ki cukorbetegség, vagy egyéb szövődmény. Mit tehetünk?
Hogyan kezelhető a stressz inkontinencia?
Az akaratlan vizeletszivárgás olyan gyakori probléma, hogy az Amerikai Urológiai Társaság szerint a 30-60 év közti nők közel 30 százaléka, a férfiaknak 1,5-5 százaléka tapasztalja. Ahhoz, hogy eldönthessük, milyen kezelés a leghatékonyabb, pontosan tudnunk kell, mi váltja ki a stressz inkontinenciát.
Mi hajlamosíthat stressz inkontinenciára?
A stressz inkontinencia kifejezés nem a pszichés terhelésre, hanem a fizikai nyomásra utaló megnevezés, amely vizeletszivárgással jár, és amely nagyon kellemetlenül érintheti a pácienseket.
Milyen vizsgálatok szükségesek prosztata megnagyobbodás esetén?
Milyen vizsgálatokra számíthatunk prosztata megnagyobbodás esetén? Dr. Rákász István, az Urológiai Központ szakorvosa elmondta, milyen vizsgálatok lehetnek szükségesek ilyenkor.
Mit ne igyunk, együnk, ha húgyúti fertőzésünk van?
Ha valaki éppen felfázással, vagyis húgyúti fertőzéssel küzd, néhány étel- és italféleséget ajánlatos kerülnie. Dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa a részletekről beszélt.
Mi a teendő, ha gyermekemnél cukorbetegségre gyanakszom?
A gyerekkori cukorbetegség (diabétesz) felismerése rendkívül fontos, hiszen kezeletlen esetekben súlyos szövődmények alakulhatnak ki.
Mit tegyek, ha inzulinrezisztenciára gyanakszom?
Az inzulinrezisztencia (IR) a cukoranyagcserét érintő betegség, mely során a szénhidrát anyagcserében résztvevő sejtek érzéketlenné válnak az inzulinnal szemben, így csökken ezen sejtek cukorfelvétele. Hogyan ismerjük fel és mit tehetünk ilyenkor?
Miért kell kezelni a prosztata megnagyobbodást?
50 év felett a férfiak közel fele tapasztalhatja a prosztata megnagyobbodás tüneteit, és éppen a gyakoriság miatt sokan legyintenek is rá, mondván, ez a kor velejárója. Holott ez a jelenség kezeletlenül további panaszokhoz vezethet. Hogyan ismerjük fel, és milyen esetekben kell kezelni a prosztata megnagyobbodást?
Hasznos lehet
Miért érdemes lábujj jógázni?
A láb az alap, miközben sétál, fut, ugrál, és mindennapi tevékenységeit végzi. Tekintettel a rájuk nehezedő nyomásra nem szokatlan, hogy a lábak elnehezednek, mely során fájdalmat is észlelhet. Ha...
Ultra-feldolgozott reggeli ételek - Hogyan döntse el, melyiket kerülje el?
Egy tanulmány az ultra-feldolgozott élelmiszereket, köztük bizonyos alapvető reggeli alapanyagokat a korai halálozás nagyobb kockázatával hozta összefüggésbe. A fagyasztott gofri, a joghurt és a...
Mi az a jeges fürdő?
A közösségi médiában egyre felkapottabb trend az egészségmegőrzés és fogyás céljából vett jeges fürdő. Valóban érdemes kipróbálni?
Miért cseng a bal fülem?
A bal fül csengése előfordulhat önmagában vagy más egészségügyi problémák tüneteként is. Bár gyakran írják le csengésként, lehet süvöltő, zümmögő, sziszegő, fütyülő vagy egyéb hang is.