Prosztata

Prosztata

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO, egészség okosan
A prosztata szelídgesztenye nagyságú szerv, amely a férfi kismedencében található. Rendszeres szűrővizsgálatokkal sokat tehetünk a prosztata egészségének megőrzéséért.

A prosztatán keresztül fut a húgyhólyagból induló húgycső, ezért a prosztatabetegségek tünetei gyakran társulnak vizelési zavarokkal is. A prosztata leggyakoribb megbetegedései a következőek:

Prosztatamegnagyobbodás (BPH)

A betegség során a megnagyobbodott prosztata nyomást gyakorol a húgycsőre, amely akadályozza a vizelet áramlását. Általános tünetei a gyakori és sürgető vizelési inger (legtöbbször éjszaka), a vizelet elindításának nehézsége, az akadozó, gyenge és lassú vizeletáram, illetve a hólyag kiürítésének nehézsége. Sokszor előfordul vizelés utáni vizeletcsöpögés, inkontinencia és szexuális gondok. A prosztatamegnagyobbodást enyhe esetben gyógyszerekkel, súlyosabb esetben műtéti úton kezelik. 

Prosztatagyulladás

A prosztatagyulladás fertőzés, irritáció vagy sérülés következtében alakulhat ki. Tünete a jellemzően éles, mély fájdalom a medencetájékon, illetve előfordulhat véres vagy gennyes vizelet is.  Kezelése általában antibiotikum kúrával történik, azonban hosszú távon javasolt az életmódváltás (rendszeres sport, egészséges étkezés). Érdemes kerülni a hosszú ideig tartó ülést, kerékpározást, a fűszeres ételeket és az alkoholfogyasztást.

Prosztatarák

A prosztatarák szűrővizsgálattal korán diagnosztizálható és sikeresen kezelhető betegség. Késői felfedezése esetén már áttétek megjelenésére is számítani lehet. A betegség sok esetben tünetmentes, de figyelmeztető jele lehet a vizelet elakadása, gyenge sugara. Számos tünete könnyen összetéveszthető a prosztata megnagyobbodásával, ezért amennyiben ezeket a tüneteket tapasztaljuk, keressünk fel urológus szakorvost. A prosztatarák kezelése összetett és egyéni. A kezelőorvos dönti el, hogy az alábbiak közül melyiket alkalmazza: műtét, sugárterápia, gyógyszeres kezelés, kemoterápia vagy hormonterápia.

Mit tehetünk a prosztata védelméért?

  • Vegyünk részt rendszeresen szűrővizsgálatokon.
  • Ellenőriztessük szervezetünk PSA-szintjét.
  • Amennyiben szükséges, csökkentsük testsúlyunkat.
  • Ne dohányozzunk.
  • Sportoljunk rendszeresen.
  • Fogyasszuunk sok zöldséget és gyümölcsöt. A paradicsom, a görögdinnye, a grapefruit, a guáva erős antioxidánsok, amelyek segíthetnek megőrizni a prosztata egészségét. Jó választás továbbá a brokkoli, a karfiol, a káposzta, a tökmag.
  • Fogyasszunk sok szelénben gazdag élelmiszert (tonhal, hering, máj, tojás, napraforgóolaj, szezámmag, kesudió, fokhagyma, vöröshagyma).

Útmutató

  • Egészséges életmód követésével és rendszeres szűrővizsgálatokon való részvétellel sokat tehetünk a prosztata egészségének megőrzéséért.
Prosztata - Részletesen a témáról
Mi okozhat megemelkedett PSA szintet?
Mivel normál PSA érték mellett is előfordulhat prosztatarák, de kis mértékben akár minden betegség nélkül megnőhet a szintje, ezért a szakemberek többféle vizsgálatot is alkalmaznak a prosztatarák szűrésére. Mit jelenthet a megemelkedett PSA szint?
Milyen vizsgálatok szükségesek prosztata megnagyobbodás esetén?
Milyen vizsgálatokra számíthatunk prosztata megnagyobbodás esetén? Dr. Rákász István, az Urológiai Központ szakorvosa elmondta, milyen vizsgálatok lehetnek szükségesek ilyenkor.
Hogyan előzzük meg a prosztatarák kialakulását?
Az egészséges életmód, azaz a rendszeres testmozgás és a kiegyensúlyozott táplálkozás nagyban befolyásolja az egészségi állapotunkat, jelentősen csökkentik a daganatos betegségek, így a prosztataarák előfordulásának esélyét. Mit tehetünk a megelőzésért?
Miért kell kezelni a prosztata megnagyobbodást?
50 év felett a férfiak közel fele tapasztalhatja a prosztata megnagyobbodás tüneteit, és éppen a gyakoriság miatt sokan legyintenek is rá, mondván, ez a kor velejárója. Holott ez a jelenség kezeletlenül további panaszokhoz vezethet. Hogyan ismerjük fel, és milyen esetekben kell kezelni a prosztata megnagyobbodást?
Miket kérdezhet az orvos merevedési zavar esetén?
Sokféle hozzáállás létezik: van, aki feltesz néhány rutin kérdést, mások előre nyomtatott tesztsorral dolgoznak, ahol a panasz súlyosságát kell jelölni számokkal.
Milyen tünetei lehetnek a prosztata betegségeinek?
A prosztata számos betegsége ugyanazokat a panaszokat okozza, ezért a pontos kórkép megállapításához elengedhetetlen a teljes körű urológiai kivizsgálás.
Mikor és milyen szűrővizsgálatok javasoltak férfiaknak?
A szűrővizsgálatok célja, hogy bizonyos megbetegedéseket olyan korai stádiumban diagnosztizáljon, hogy teljes gyógyuláshoz vezető terápia legyen elérhető.
Mi okozhatja a vizelet elszíneződését?
A vizelet a vesék kiválasztó működésének eredménye, mely egészséges körülmények között víztiszta, szalmasárga színű. Előfordulhatnak azonban olyan állapotok, melyek a vizelet színének megváltozását eredményezik. Melyek ezek?
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Mi segíti a prosztata védelmét?
Bővebben
Azonos szerv gyakori betegségei
Hasznos lehet
5 tápláló őszi alapanyag a memória javítására
Az őszi szezonális gyümölcsök és zöldségek, például az áfonya és a zöldleveles zöldségek tele vannak ásványi anyagokkal, amelyek támogatják a memóriát és lassíthatják a kognitív hanyatlást. Az évnek...
Helyesen végzi bőre önellenőrzését?
A bőrrák a rák egyik leggyakoribb típusa. Ijesztően hangzik, de ez egy olyan rák is, amelynek jó eséllyel látható jelei vannak – és a korai felismerés jelentősen növelheti a sikeres kezelés esélyeit....
Mi köze az étrendnek az idősödő agyhoz?
Az Amerikai Táplálkozási Társaság éves NUTRITION 2024 konferenciáján bemutatott tanulmány eredményei szerint a megfelelő étrend megvédheti a kognitív képességek hanyatlását az életkor...
Ezek a mikrotápanyagok támogathatják szíve egészségét
Egészsége szorosan összefügg a mindennapi életében hozott döntéseivel, és ez különösen igaz, ha szíve egészségéről van szó. A rendszeres testmozgás, a megfelelő minőségű alvás és a dohányzás...