Jetlag

Jetlag

1 perces olvasási idő
Szerző: Dr. Kósa Krisztina, belgyógyász
A jetlag egy olyan tünetegyüttes, mely leginkább repülő utak során, több időzóna átlépését követően alakul ki a cirkadián ritmus hirtelen változás miatt. Hogyan csökkenthetőek ezek a tünetek?

Jetlag esetén a belső biológiai óra és a helyi idő számottevően eltérnek egymástól és a cirkadián ritmus ezáltal felborul. Amennyiben az időeltolódás meghaladja az 5-6 órát, számolhatunk a jetlag tüneteivel.

Milyen tünetei lehetnek?

Általánosságban elmondható, hogy minél idősebb valaki, annál valószínűbb, hogy erősebb tünetei alakulnak ki. A jetlag jellemző tünetei közé tartozik:

  • az alvászavar, mely gyakori éjszakai ébredést, nehezebb elalvást ezáltal napközbeni kimerültséget, ingerlékenységet eredményezhet.
  • Szintén gyakori jele a fejfájás, a migrénre hajlamos embereknél, gyakran alakul ki migrénes roham.
  • A gyors időzóna változással gyomor-bélrendszeri panaszok, hasmenés ill. székrekedés is kialakulhat.
  • A krónikus betegségekre szintén negatív hatással bírhat a több időzóna átlépése, például egy magasvérnyomással élő beteg esetén számolni lehet esetleges vérnyomás kiugrással, így célszerű előtte konzultálni a kezelőorvossal. 

Hogyan csökkenthetőek a tünetek?

A jetlag tüneteit lehet csökkenteni, de specifikus terápia nem létezik. A cirkadián ritmus átállásához átlagosan 3 nap szükséges. Magát az átállást leginkább azzal tudjuk könnyíteni, ha indulás előtt az elalvást és felkelés idejét 1-2 órával a célállomás időzónája felé igazítjuk, valamint megérkezést követően a másik időzónában a hosszabb nappali alvást lehetőleg elkerüljük. Szintén jótékony hatással bír a fizikai aktivitás, a bőséges folyadékfogyasztás, napfürdő és az alkohol kerülése az átállás során.

Útmutató

  • A jetlag olyan tünetegyüttes, mely leginkább repülő utak során több időzóna átlépését követően alakul ki a cirkadián ritmus hirtelen változás miatt.
  • Alvászavar, fejfájás, emésztési zavar, magas vérnyomás esetén vérnyomás kiugrás lehet a jetlag tünete.
  • A tünetek enyhíthetőek, de specifikus terápia nem létezik, a cirkadián ritmus átállásához átlagosan 3 nap szükséges.
Jetlag - Részletesen a témáról
Az alvásparalízis
Az évszázadok során az alvási bénulás tüneteit sokféleképpen leírták, és gyakran egy "gonosz" jelenlétnek tulajdonították. A történelem során szinte minden kultúrában voltak történetek lidérces gonosz lényekről, amelyek éjszaka megrémítik a tehetetlen embereket. De mi is az alvási paralízis és mit tehetünk ellene?
Hasznos lehet
Vércukormérés: miért, mikor és hogyan?
Amennyiben cukorbetegséggel él, a vércukorszint-vizsgálat a betegség kezelésének fontos része. De mikor kell ellenőrizni a vércukorszintet és hogyan kell használni a vércukormérőt, illetve mi az a...
Hogyan fogadjuk el az IPF diagnózist?
Az idiopathiás tüdőfibrózis (IPF) ritka betegségnek számít, melynek előfordulása kevesebb mint 1, 2000 lakosra vetítve. Mit tehetünk, hogy könnyebben elfogadjuk a diagnózist?
Mit (t)együnk a tavaszi fáradtság ellen?
A tavaszi fáradtság nem egy diagnózis, hanem egy megfigyelt jelenség, melyben az álmosság mellett jelen lehet levertség, motiválatlanság is. Tavasszal hirtelen megnő a napsütötte órák száma, gyorsan...
Miért okozhat baleseteket az alvászavar?
Ha valaki tartósan rosszul alszik, alvászavarról beszélhetünk. Az alvászavarok ugyanakkor nem csupán az abban szenvedők egészségét és életminőségét rontják, hanem növelik a közlekedési kockázatokat...