Stroke - Hogyan mérsékeljük a légszennyezettség hatásait?
Stroke - Hogyan mérsékeljük a légszennyezettség hatásait?
Szerencsére a tartós légszennyezettség időben és térben viszonylag jól behatárolható. Forgalmas utak, gyárak, különféle erőművek közelében; leginkább a reggeli és késő délutáni csúcsforgalom idejében legnagyobb a mértéke. A magas finomrészecske koncentráció meleg idő esetén veszélyesebb, mint hűvösebb időben. Ez valószínűleg a fokozott légmozgásnak tudható be és annak, hogy ilyenkor általában több időt töltünk a szabadban. Az őszi-téli fűtésszezonban hiába jóval magasabb a levegő szennyezettségének mértéke, nem tesz akkora kárt egészségünkben.
Mit tehetünk?
Akárhogy is, a nagy légszennyezettségű napokon, illetve napszakokban a szabadban eltöltött idő mérséklésével már jócskán csökkenthetjük a stroke kialakulásának esélyét. Az is sokat segíthet, ha otthon, zárt ablakok mellett töltjük ezt a pár kritikus órát, és a szabad levegőn végzett sétát vagy testmozgást a biztonságosabb időszakokra toljuk.
Kik számítanak veszélyeztetettnek?
A légszennyezés okozta stroke, elsősorban az idősebbeket (65 év felettieket) veszélyezteti, közülük is leginkább azokat, akiknek már volt vagy fennáll valamilyen szív és érrendszeri betegségük. Szerencsére ma már számos lehetőség van a stroke kockázati tényezőinek kezelésére a gyógyszeres terápiáktól kezdve a szívbe beültetett úgynevezett pacemakeren keresztül egészen a szívsebészetig.
Mik a stroke tünetei, mire figyeljünk, ha mégis megtörténik a baj?
A stroke leggyakoribb tünetei
- a hirtelen kezdődő zsibbadás,
- a féloldali bénulás,
- és a beszédzavar
de tünetei lehetnék még:
- féloldali végtaggyengeség
- hirtelen kialakuló egyensúlyvesztés,
- mozgási zavarok
- átmeneti látásvesztés az egyik szemen,
- kettős látás,
- látótérkiesés
- beszédértési zavarok,
- szóformálási nehézségek
- zavartság
- szédülés
- erős fejfájás
- hirtelen fellépő eszméletvesztés
Mit tegyünk, ha észleljük a stroke tüneteit?
Amennyiben ezeket a tüneteket észleljük magunkon, azonnal hívjuk a mentőket, mert a stroke életveszélyt jelentő állapot! A legjobb esély akkor van károsodás visszafordítására, illetve az életveszély elhárítására, ha a beteg a tünetek kezdetétől számított 4-5 órán belül vérrögoldó kezelést kap. Lehetőleg tanítsuk be közeli hozzátartozóinknak is a tüneteket, hogy vész esetén legyen egy kívülálló is, aki felismeri a problémát és megfelelő segítséget tud hívni.