Miért növeli az elhízás a reflux kialakulásának esélyét?
Miért növeli az elhízás a reflux kialakulásának esélyét?
Ezt a kérdést már több országban is vizsgálták: egy német kutatás szerint közel három százalékkal nagyobb a túlsúlyos refluxosok száma. A kutatás rávilágított arra, hogy minél nagyobb a mért BMI, annál nagyobb a veszély, 35-ös BMI felett már különösen nagy a kockázat. Az extrémen elhízott nőkben a reflux kialakulásának 6,3 százalékkal nagyobb az esélye, mint normál testsúlyú társaikban. Bár a nem és a reflux kialakulása közötti összefüggést tudományosan még nem bizonyították, a kapott eredmények szoros kapcsolatra utalnak.
Mi az összefüggés a túlsúly és a reflux között?
A súlyfelesleg miatt a nyelőcső és a gyomor, valamint a gyomrot záró izom felépítése, formája, működése változhat. A nyelőcső alsó záróizma kisebb nyomást kap, a rekeszizom sérve is kialakulhat. A gyomorban lévő nyomás megemelkedik, ez szintén a reflux kialakulásához vezet. Az úgynevezett alma típusú elhízás, amely a has méretét növeli extrém módon, jelenti a legnagyobb veszélyt. Nem csupán a reflux létrejöttét segíti elő, de a Barrett oseophagus állapot kialakulását is, amelyet már rákmegelőző fázisként tartanak számon. A gyomorégést, a reflux tüneteit már az is javítja, ha a beteg veszít testsúlyából és változtat életmódján.
A derék és a csípő hányadosa is utalhat a reflux kialakulására, ezt a kutatások után fontosabb értéknek tekintik, mint a BMI-t. Ennek okai egyelőre nem bizonyíthatóak, de sejthetőek: az alma típusú elhízás során – mint fentebb említettük – emelkedik a gyomorban a nyomás. Emellett metabolikusan aktív anyagok termelődnek a zsigeri zsírban, melyek befolyásolják a nyelőcső működését. Az említett Barett oesophagus rákmegelőző állapot kialakulása mellett a nyelőcső rosszindulatú, daganatos elváltozására is nagyobb az esély az elhízottak szervezetében.
Fontos megemlíteni, hogy természetesen a reflux normális testsúly mellett is jelentkezhet, azonban a kontrollált étkezés alapvető fontosságú a reflux kialakulásának megelőzésében, a tünetek enyhítésében és a betegség kezelésében.