A jeges fürdő során testünket a hideg hatásának tesszük ki, mely mostanában nagyon elterjedt a közösségi oldalakon. Influenszerek és tartalomgyártók hirdetik ennek egészségmegőrző és fogyasztó hatását. A jeges vízbe való mártózás pár percig tart, de több alternatív lehetőség is rendelkezésre áll:
- hideg vízben való zuhanyozás,
- hűsítő mellény viselése,
- jégakku a testre helyezve,
- túrázás a hidegben,
- a beltéri hideg hőmérséklet fenntartása.
A fogyás céljára szolgáló hideg mögött meghúzódó tudomány olyan elméleteken alapul, amelyeket laboratóriumi körülmények között teszteltek. De kevés bizonyíték áll rendelkezésre a tényleges hatásáról.
Amit a kutatás mond
A kutatások azt mutatják, hogy a hidegnek való kitettség olyan hatással lehet bizonyos izomfehérjékre, amelyek serkentik a zsírlebontást. Az International Journal of Molecular Sciences 2022-es cikkének szerzői arra a következtetésre jutottak, hogy feltételezhető, hogy a testmozgás és a hideg a legjobb módja annak, hogy „jótékony egészségügyi hatásokat” érjünk el.
Még mindig nincs elegendő bizonyíték, hogy a hidegnek való kitettség vezethet-e fogyáshoz. A Frontiers in Physiology folyóiratban 2022-ben megjelent áttekintés olyan kísérletek elemzését tartalmazta, amelyek a hidegnek való kitettség anyagcserére gyakorolt hatását mérték (az a folyamat, amely a táplálékot energiává változtatja, hogy táplálja a szervezetet).
Bár a tanulmányokat különbözőképpen végezték, és az eredmények nem voltak következetesek, a szerzők azt sugallták, hogy a hideg javíthatja az energiafelhasználást (kalóriaégetést) a felnőtteknél, ami előnyös az elhízás ellen.
A kutatások egy másik, 2022-ben megjelent áttekintése a hideg vízbe merítés emberre gyakorolt hatásait vizsgálta. A felülvizsgálat szerzői megjegyezték, hogy a hideg víz csökkentheti a zsírszövetet és javíthatja az inzulinérzékenységet.
Az inzulinérzékenység azt jelzi, hogy a sejtjei mennyire reagálnak az inzulin hormonra, hogy cukrot vonjanak be a vérből. A jobb inzulinérzékenység segíthet megelőzni a cukorbetegséget. A kutatók azonban arra a következtetésre jutottak, hogy a tanulmányok eredményei ellentmondásosak, és nem tudtak határozott állítást megfogalmazni.
Mit jelent ez?
Nincs dokumentált bizonyíték arra, hogy ez a módszer valóban működne azoknál, akik fogyni próbálnak, ezáltal igyekeznek megőrizni egészségüket. Ezenkívül nem létezik orvosi útmutatás a jeges fürdő fogyásra gyakorolt hatásáról. Fontos tudni, hogy a jeges fürdő használata egészségügyi kockázatokkal járhat, ilyen például a szív- és érrendszeri kockázat.
Az American Heart Association arra figyelmeztet, hogy a hideg fürdő veszélyes hatással lehet a szívritmusra és a szívműködésre, különösen a szívbetegségben szenvedőknél. Bármilyen egészséges is Ön, az egész testének hideg vízbe merítése befolyásolja a pulzusszámát, a légzési frekvenciáját, a vérnyomást és hormonműködést.
Egyes sportolók hideg vizes merülést használnak az erőnlét és a sportteljesítmény előmozdítása érdekében. Azonban nem ajánlott hirtelen és extrém stratégiákkal megtámadni a testet, mert ez hipotermiát (túl alacsony testhőmérsékletet) okozhat.
A jeges fürdőzés beépítése a fogyókúrás programba
Sok szakértő egyetért abban, hogy a fogyás azon alapul, hogy mennyi kalóriát visz be, és mennyi kalóriát használ fel a szervezet. Minden fogyókúrás stratégiának ésszerűnek kell lennie, a kalória csökkentésére és a fizikai aktivitás növelésére kell összpontosítania. A hidegben való séta nem biztos, hogy fogyáshoz vezet, de általában a séta elősegítheti az egészséges fogyást. Ha több vizet iszik és tempós sétákat tesz hűvös helyeken, az jót tesz az általános egészségnek. Amennyiben kipróbálná a jeges fürdőzést, mindenképp konzultáljon róla háziorvosával, hogy Önnek biztonságos-e.