Mit tegyek, ha inzulinrezisztenciára gyanakszom?

Mit tegyek, ha inzulinrezisztenciára gyanakszom?

Mit tegyek, ha inzulinrezisztenciára gyanakszom?

1 perces olvasási idő
Megjelent: 2022.10.24.
Szerző: doktorGO egészség okosan
Gyakran fáradt vagy és előfordul, hogy éhes maradsz még az étkezések után is? Stresszes életmódot élsz? Erős a gyanúd, hogy inzulinrezisztenciád van? Járj utána!

Inzulinrezisztencia (IR) alatt azt a kórállapotot értjük, amikor a hasnyálmirigy által termelt inzulin hatása gyengül, így nagyobb mennyiségű inzulinra van szükség a sejtek megfelelő glükózfelhasználásához és az optimális vércukorszint fenntartásához. A fokozott inzulintermelés idővel a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjeinek kimerüléséhez vezet, a glükóz felhalmozódik a vérben, szénhidrátanyagcsere-zavar, cukorbetegség alakul ki. Ezért is szokás az inzulinrezisztenciát a „cukorbetegség előszobájának” nevezni.

Az inzulinrezisztencia szerteágazó tüneteket okozhat, így a felismerése nehéz lehet, habár gyanú esetén egyszerű laboratóriumi vizsgálattal kimutatható. Felismerését tovább nehezíti, hogy az inzulinrezisztenciának nincsenek specifikus tünetei, legtöbb esetben nem is ezek a panaszok adnak okot a kivizsgálásra, hanem egy társbetegség miatti kivizsgálás kapcsán derül fény a problémára. Magas vérnyomás, magas koleszterin, pajzsmirigy alulműködés, illetve PCOS esetén felmerülhet a gyanú az inzulinrezisztencia fennállására is.

Mikor gyanakodhatunk?

  • Túlsúly, eredménytelen fogyókúra, étkezés után jelentkező fáradtság, szédülés.
  • Zsíros, pattanásos bőr, kifejezett hajhullás.
  • Fokozott izzadás.
  • Alvászavar, stressz, hangulatzavar, krónikus fáradtságérzet.
  • Fejfájás.
  • Nőknél menstruációs zavarok, meddőség, fokozott szőrnövekedés („férfias szőrzet”).
  • Férfiaknál merevedési zavar.

Mit tegyek, ha a fenti tünetek közül több is előfordul nálam?

Először érdemes felkeresnünk háziorvosunkat a problémánkkal és elmondani panaszainkat, ezek alapján tovább küldhet szakorvoshoz, aki az alábbi vizsgálatok bármelyikét javasolhatja:

  • Vérvétel: Laborvizsgálattal megnézheti az éhgyomri vércukorszintet és inzulinszintet, melynek függvényében kiderül, fennáll-e az inzulinrezisztencia.
  • Terheléses vércukorszint vizsgálat (OGTT): Az inzulinrezisztencia diagnosztizálására gyakran használják az orális cukorterhelés elvégzését, amelyet TB támogatással és magánegészségügyi szolgáltatóknál is elvégeztethetünk. A terheléses vércukor vizsgálat során nem csak éhgyomri vércukorszintet és inzulinszintet mérnek, hanem 75 gramm glükóz oldat elfogyasztása után az orvos által előírt időközönként ismétlik a méréseket (30-60-90-120 percben). A vizsgálatra mindenképp éhgyomorra kell érkezni, minimum 10-12 órán keresztüli koplalást követően.
  • Egyéb vizsgálatok: Amennyiben tüneteink más betegség (pl. pajzsmirigybetegség, magas vérnyomás, PCOS) gyanúját is keltik, ezzel kapcsolatos további kivizsgálásra is számíthatunk.

 

Utolsó lépés: a diagnózis, kezelés

A vizsgálatok eredménye alapján a szakorvos megállapítja, hogy fennáll-e az inzulinrezisztencia és amennyiben szükséges ismerteti velünk a kezelési tervet. A komplex kezelés része az életmódbeli tényezők optimalizálása (pl. testsúly csökkentés, diéta, testmozgás), de bizonyos esetekben kiegészítő gyógyszeres kezelésre is szükség lehet.

Lektorálta: Dr. Tóth Sára Rebeka

Bővebben
Kapcsolódó témák
doktorGO Szerző: doktorGO egészség okosan Megjelenés dátuma: 2022.10.24.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
Méhnyakgyulladás
A méhnyakgyulladás, más néven cervicitis, egy gyakori nőgyógyászati probléma. Ez a betegség különféle fertőzések, mint például bakteriális, vírusos vagy gombás fertőzések következménye lehet, de...
Mit tehetünk memóriaromlás esetén?
Meg lehet-e előzni a memóriaromlást? Mi okozhatja ezt az állapotot? Hogyan könnyítsük meg a mindennapjainkat memóriazavar esetén? Összeszedtük a legfontosabb kérdéseket és válaszokat a...
Terhességi diabétesz
Hogyan ismerjük fel? Miért fontos a kezelése? Gyógyítható-e a terhességi diabétesz?
Szemviszketés
Ha van érzés, amit nehéz enyhíteni, az a viszkető szem. Az alábbiakban ennek 6 leggyakoribb kiváltó okát gyűjtöttük össze a Tipton Eyeworks szakértőjének segítségével.