Horkolásgátló műtét

Horkolásgátló műtét

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO, egészség okosan
A horkolás a kiváltó ok függvényében kezelhető, így a terápia egyénileg eltérő lehet. Amennyiben a konzervatív kezelések nem hoznak eredményt, műtéti megoldás lehet indokolt. Mit érdemes tudni a horkolásgátló műtétről?

Milyen műtéti megoldások léteznek a horkolásra?

A horkolás műtéti eljárással az alábbiak szerint kezelhető:

  • orrsövény plasztika,
  • orrkagyló kisebbítés,
  • FESS (endoszkópos orrmelléküreg) műtét,
  • (torok és/vagy orr) mandula eltávolítás
  • lézeres lágyszájpad és a nyelvcsap műtét.

A horkolás és/vagy légzéskimaradás vizsgálatára egy speciális eljárást alkalmaznak, amely során megnézik, hogy pontosan mi váltja ki a tünetet, így teljesen nyugodtak lehetünk affelől, hogy valóban a szükséges műtétet végzik majd el rajtunk a horkolás megszűntetése érdekében.

Milyen vizsgálatokra, eredményekre lehet szükség a horkolás gátló műtéthez?

A helyi érzéstelenítésben vagy altatásban végzett műtét eldöntéséhez szükség lehet EKG vizsgálatra, mellkasröntgenre és vérvételre is.

Mikor nem végezhető el a horkolás elleni műtét?

Előfordulhat olyan kockázat vagy egészségügyi állapot, amikor ellenjavallt az altatás, vagy maga a műtét is, így minden esetben a kezelőorvos dönt arról, hogy elvégezhető-e a betegen az adott műtét. Amennyiben az altatás vagy a helyi érzéstelenítés nem lehetséges, nem végezhető el a műtét.

Mire számíthatunk horkolásgátló műtétek után?

  • A horkolásgátló műtétek az esetek jelentős részében csökkentik, vagy teljes mértékben megszüntetik a horkolást és/vagy a légzéskimaradást, ezzel javítva az életminőségen.
  • A műtétet követő napokban (általában 7-10 nap) nyelési fájdalom nehezíthet a mindennapjainkat, amely szájon át szedhető fájdalomcsillapítókkal könnyen enyhíthető.
  • A műtétet követő két-három hétben kímélő életmódra kell váltanunk (pl. eleget pihenni, kerülni a fizikai, vérbőséget okozó tevékenységeket, pépes ételeket fogyasztani, stb.). Megerőltetőbb fizikai munka vagy sport a műtétet követő negyedik héttől megengedett panaszmentesség esetén.

Útmutató

  • Horkolás, légzéskimaradás esetén, forduljunk mielőbb szakorvoshoz a kiváltó ok felderítése, és a megfelelő kezelés érdekében.
  • Szövődménymentes gyógyulás esetén két hét után térhetünk vissza a megszokott életünkhöz, míg a teljes gyógyulási idő, panaszmentes állapot körülbelül  három hetet jelent,
  • A sportolás, erősebb fizikai igénybevétel azonban csak a 4. héttől megengedett.
Horkolásgátló műtét - Részletesen a témáról
Mikor válik veszélyessé a horkolás?
Egy nemrég készült, nem reprezentatív felmérés szerint közel 50 000 ember lehet ma életveszélyben Magyarországon, akiket érint a leggyakoribb alvászavar, az alvási apnoé.
Hasznos lehet
Íme, 5 meglepő tényező, amely gyorsabban öregít
A cigaretta, az alkohol és az alváshiány öregítheti a megjelenést, ez köztudott. Néhány kevésbé ismert életmódbeli tényező azonban szintén felgyorsíthatja ezt a folyamatot. Melyek ezek?
Az edzés utáni szaunázás 5 előnye
A szauna egy zárt helyiség, amelyet magas hőmérsékletre melegítenek száraz hővel vagy gőzzel. Gyakori a termálfürdőkben, hotelekben és edzőtermekben, sokan használják edzés után kikapcsolódásra és...
Elsősegélynyújtó készlet: Mi szerepeljen benne?
Az elsősegély-készletek elengedhetetlenek, hogy kéznél legyenek. A megfelelő felkészülés lehetővé teszi a fertőzések megelőzését, az olyan kisebb sérülések kezelését, mint a horzsolás és a...
Vörös fényterápia: Íme, a szakértő véleménye
A vörös fényterápia jelenleg nagy divat, és sokan hirdetik bőrre gyakorolt előnyeit – de a szakértők szerint fontos, hogy csak jóváhagyott eszközöket használjunk a kívánt hatás eléréséhez.