Máj

Máj

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO, egészség okosan
A májnak központi szerep jut a szervezetben: részt vesz az anyagcsere folyamatokban és a méregtelenítésben, illetve az emésztéshez szükséges epét választja ki. Amennyiben probléma lép fel a működésében, előfordulhat, hogy hasfájás, emésztési panaszok, fáradtság, gyengeség, ritkán sárgaság lép fel.

A máj leggyakoribb betegségei

Májmegnagyobbodás

A máj (~1500-1700 gr) méretének növekedésére a jobb bordaív alatti fájdalom hívhatja fel a figyelmet, amelyet gyengeség, teltségérzés, hányinger kísérhet. A betegség kezelése orvosi feladat, ezért tünetek esetén keressük fel háziorvosunkat.

Fertőző májgyulladás

A betegséget az A típusú hepatitisz okozza, megelőzésére létezik védőoltás. Influenzaszerű panaszokkal kezdődik: fejfájás, étvágytalanság, hasmenés, melyeket hasi fájdalom követ, majd néhány nap múlva jelentkezik a sárgaság. A vírus fertőzött széklettel terjed, ezért fontos a higiénia betartása. Mivel a betegség fertőző, a megjelenését követően azonnal orvoshoz kell fordulni.

Májtályog

A betegség tünetei a láz, alhasi fájdalom, hányás, ritkán sárgaság. A tünetek fellépésekor minél hamarabb keressük kezelőorvosunkat.

Alkoholos zsírmáj

A betegség kiváltó oka a túlzott alkoholfogyasztásra vezethető vissza, ilyenkor a beteg gyengeséget, fáradékonyságot, étvágytalanságot, émelygést, illetve testsúlycsökkenést tapasztalhat. A betegség során a máj sejtei nagymértékben pusztulnak. 

Nem alkoholos zsírmáj

A nem alkoholos zsírmáj napjaink egyik leggyakoribb májbetegsége, melynek során a májban lerakodó triglicerid számos gyulladásos folyamatot indít el. Fontos tudni, hogy csak előrehaladott állapotban ad tüneteket: gyengeség, fáradékonyság, borda alatti fájdalom. A helyes, zsírban szegény étrend, az alkohol kerülése és a mozgás rendkívül hatékony megelőzési forma. A már kialakult betegségnél fontos a meglévő társbetegségek kezelése is.

Májrák

Hazánkban az alkohol miatti májzsugor, illetve az ennek következtében kialakuló májrák nagyon gyakori betegség. A tünetek általában nem jellegzetesek, így a betegség csak előrehaladott állapotban diagnosztizálható. A beteg egyéb okkal nem magyarázható fogyást tapasztal, amelyet hasi érzékenység és fájdalom kísér. A máj daganata gyakran alakul ki májzsugor és hepatitisz fertőzés után, ezért ezek a betegségek vezető tünetek is lehetnek. A májrák későbbi tünetei a csillag alakú pirosas területet a mellkason, a bőr elvékonyodása és a körmök elfehéredése, de jelen lehet továbbá a sárgaság is. A májrákot minden esetben onkológus kezeli.

Útmutató

  • A máj – és ezáltal szervezetünk – egészségének fenntartása érdekében fogyasszunk minél kevesebb zsír és koleszterin tartalmú ételeket, csökkentsük a kalóriabevitelt, normalizáljuk testsúlyunkat, pótoljuk a vitaminokat és nyomelemeket.
  • Próbáljuk vércukor értékünket a normál tartományban tartani, illetve májvédő hatása miatt fogyasszunk máriatövis-kivonatot és articsókát.
  • Sportoljunk rendszeresen és kerüljük a káros szenvedélyeket, mint a dohányzás és legfőképp a túlzott alkoholfogyasztás.
Máj - Részletesen a témáról
Hogyan hat az alkohol a szervezetünkre?
A nagymértékű alkoholfogyasztás egyaránt hatással lehet a fizikai és pszichés állapotunkra is, ami az életkor előrehaladtával még inkább befolyásolhatja mindennapjainkat. Összeszedtük azokat az egészségügyi szempontokat, amelyekre jobban oda kell figyelnünk akkor, ha rendszeresen fogyasztunk alkoholt.
Honnan tudhatod, hogy alkoholproblémáid vannak?
Kíváncsi vagy arra, hogy az alkoholfogyasztás mértéke normál szinten van-e Nálad vagy már a problémás esetek közé tartozol? Olvass tovább!
Honnan tudhatjuk, hogy májbetegségünk van?
Fertőzés, túlzott alkoholfogyasztás, különböző gyógyszerek, daganat; ezek csak a leggyakoribb kiváltó okok, amelyek májproblémát okozhatnak. Annak ellenére, hogy több mint százféle májbetegséget különböztetünk meg, a tüneteik nagyon hasonlóak, hiszen ugyanúgy májkárosodással járnak. Hogyan ismerjük fel, hogy májproblémánk van?
Kinek ajánlott a csecsemőultrahang-vizsgálat?
Hogyan érdemes készülni a vizsgálatra? Kinek ajánlott a szűrésen részt venni? A csecsemőultrahang-vizsgálat jelentőségéről, a segítségével szűrt betegségekről Dr. Karádi Zoltánnal a Czeizel Intézet gyermekradiológus szakorvosával beszélgettünk.
Mire utal a csökkent Albumin-szint?
Az albumin az egyik legfontosabb fehérje, amit a máj termei, a szervezet egészséges működéséhez elengedhetetlen. Mennyiségének eltérése befolyással van a vese- és májfunkcióra, mérésére vizeletvizsgálatot szoktak végezni.
Mikor végzik a Gamma-GT vizsgálatot?
A Gamma-GT a máj, a hasnyálmirigy és a vesék által termelt enzim, amelynek vizsgálatát leggyakrabban a máj károsodásának vagy az epeutak elzáródásának kimutatására végzik.
Mi állhat monocitaszám túltengésének hátterében?
A monocita a fehérvérsejtben található, feladata, hogy megsemmisítse a szervezetbe jutott kórokozókat, idegen anyagokat, daganatsejteket. Mikor beszélünk normál értékről, mi okozhat túltengést, és mi állhat a háttérben, ha alacsonyabb az értéke a normálisnál?
Hogyan étkezzünk epekövesség esetén?
Bizonyos ételek fogyasztásával növelhetjük annak az esélyét, hogy epekő alakuljon ki a szervezetünkben, a megfelelő diéta betartásával pedig mérsékelhetjük panaszainkat. A következő általános érvényű diétás javaslatokat mindenképp ajánlatos betartanunk attól függetlenül, hogy betegségünk mennyire előrehaladott állapotban van.
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Mekkora a máj?
Hasznos lehet
Miért lehet a nyár veszélyes a májra?
Itt a nyár, a családi, baráti összejövetelek, a nyaralás, a pihenés, az önfeledt kikapcsolódás időszaka. Ilyenkor előfordul, hogy kevésbé figyelünk oda az egészséges táplálkozásra, a rendszeres...