Máj
A máj leggyakoribb betegségei
Májmegnagyobbodás
A máj (~1500-1700 gr) méretének növekedésére a jobb bordaív alatti fájdalom hívhatja fel a figyelmet, amelyet gyengeség, teltségérzés, hányinger kísérhet. A betegség kezelése orvosi feladat, ezért tünetek esetén keressük fel háziorvosunkat.
Fertőző májgyulladás
A betegséget az A típusú hepatitisz okozza, megelőzésére létezik védőoltás. Influenzaszerű panaszokkal kezdődik: fejfájás, étvágytalanság, hasmenés, melyeket hasi fájdalom követ, majd néhány nap múlva jelentkezik a sárgaság. A vírus fertőzött széklettel terjed, ezért fontos a higiénia betartása. Mivel a betegség fertőző, a megjelenését követően azonnal orvoshoz kell fordulni.
Májtályog
A betegség tünetei a láz, alhasi fájdalom, hányás, ritkán sárgaság. A tünetek fellépésekor minél hamarabb keressük kezelőorvosunkat.
Alkoholos zsírmáj
A betegség kiváltó oka a túlzott alkoholfogyasztásra vezethető vissza, ilyenkor a beteg gyengeséget, fáradékonyságot, étvágytalanságot, émelygést, illetve testsúlycsökkenést tapasztalhat. A betegség során a máj sejtei nagymértékben pusztulnak.
Nem alkoholos zsírmáj
A nem alkoholos zsírmáj napjaink egyik leggyakoribb májbetegsége, melynek során a májban lerakodó triglicerid számos gyulladásos folyamatot indít el. Fontos tudni, hogy csak előrehaladott állapotban ad tüneteket: gyengeség, fáradékonyság, borda alatti fájdalom. A helyes, zsírban szegény étrend, az alkohol kerülése és a mozgás rendkívül hatékony megelőzési forma. A már kialakult betegségnél fontos a meglévő társbetegségek kezelése is.
Májrák
Hazánkban az alkohol miatti májzsugor, illetve az ennek következtében kialakuló májrák nagyon gyakori betegség. A tünetek általában nem jellegzetesek, így a betegség csak előrehaladott állapotban diagnosztizálható. A beteg egyéb okkal nem magyarázható fogyást tapasztal, amelyet hasi érzékenység és fájdalom kísér. A máj daganata gyakran alakul ki májzsugor és hepatitisz fertőzés után, ezért ezek a betegségek vezető tünetek is lehetnek. A májrák későbbi tünetei a csillag alakú pirosas területet a mellkason, a bőr elvékonyodása és a körmök elfehéredése, de jelen lehet továbbá a sárgaság is. A májrákot minden esetben onkológus kezeli.
Útmutató
- A máj – és ezáltal szervezetünk – egészségének fenntartása érdekében fogyasszunk minél kevesebb zsír és koleszterin tartalmú ételeket, csökkentsük a kalóriabevitelt, normalizáljuk testsúlyunkat, pótoljuk a vitaminokat és nyomelemeket.
- Próbáljuk vércukor értékünket a normál tartományban tartani, illetve májvédő hatása miatt fogyasszunk máriatövis-kivonatot és articsókát.
- Sportoljunk rendszeresen és kerüljük a káros szenvedélyeket, mint a dohányzás és legfőképp a túlzott alkoholfogyasztás.