Májbetegség
Sokrétű szerepének tudható be, hogy a máj különböző betegségei esetén számtalan különböző tünettel lehet találkozni.
Milyen tünetek utalhatnak a máj betegségére?
- Sárgaság (bőrön és/vagy szemfehérjén).
- A széklet és vizelet színének megváltozása (halványabb színű széklet, sötétebb vizelet).
- Bizonytalan hasi diszkomfort, fájdalom a has jobb felső negyedében a bordaív alatt.
- Emésztési zavarok, puffadás, hányinger.
- Hasmenés/székrekedés.
- Bőrviszketés, kipirosodott arc.
- Rossz szájszag.
- Szexuális funkciózavarok.
- Hormonzavar, nőkben menstruációs zavar, férfiakban megduzzadt mellek.
- Általános tünetek: fáradékonyság, rossz közérzet, étvágytalanság, fogyás, hőemelkedés, fokozott fogékonyság fertőzésekre.
- Előrehaladott, súlyosabb esetben: testszerte megjelenő ödémák, kóros hasvízszaporulat, vérzékenység (pl. orrvérzés, ínyvérzés, bőrvérzések), bőrön áttűnő tágult vénák, emésztőrendszeri vérzések (vérhányás, véres széklet), tudatzavar.
A különböző májbetegségek esetén a fenti tünetek változatos kombinációkban jelentkezhetnek. Fontos tudni, hogy sok egyéb betegség járhat hasonló tünetekkel, de gyanú esetén mindenképpen indokolt a májbetegségek célirányos kivizsgálásának megkezdése.
Májbetegség gyanúja esetén hogyan tovább?
Amennyiben a tünetek alapján felmerül a májbetegség lehetősége, mihamarabb érdemes felkeresni a háziorvost, aki elindítja a szükséges kivizsgálást. Első körben számítani lehet laborvizsgálatra (vérvétel, vizeletvizsgálat) és hasi ultrahang elvégzésére. Ezek eredményétől függően a háziorvos javasolhat további gasztroenterológiai, illetve hepatológiai (kimondottan májbetegségekkel foglalkozó terület) kivizsgálást.
Mire számíthatunk a kezelésnél?
A kezelés a diagnosztizált májbetegség típusának függvénye. Fontos tudni, hogy májbetegség esetén rendkívül fontos a rendszeres szakorvos által történő gondozás. A máj egy olyan különleges szervünk, mely bizonyos határokon belül képes regenerálódni, így nagyon fontos a korai diagnózis és az időben megkezdett pontos kezelés.
Útmutató
- A máj szervezetünk egyik nagyon fontos szerve, melynek központi szerepe van számos anyagcserefolyamatban, méregtelenítésben, bizonyos fehérjék előállításában, valamint az epe termelésével az emésztés folyamatában is.
- A sárgaság, a széklet és vizelet színének megváltozása, bizonytalan hasi diszkomfort, fájdalom a has jobb felső negyedében a bordaív alatt, emésztési zavarok, puffadás, hányinger a legjellemzőbb tünetei a májbetegségeknek.
- Amennyiben felmerül a májbetegség lehetősége, mihamarabb érdemes felkeresni a háziorvost, aki elindítja a szükséges kivizsgálást. Első körben számítani lehet laborvizsgálatra és hasi ultrahang elvégzésére, a kezelés a diagnosztizált májbetegség típusának függvénye.