Májbetegség

Májbetegség

1 perces olvasási idő
Szerző: Dr. Tóth Sára Rebeka, belgyógyász
A máj szervezetünk egyik nagyon fontos szerve, melynek központi szerepe van számos anyagcserefolyamatban, méregtelenítésben, bizonyos fehérjék előállításában, valamint az epe termelésével az emésztés folyamatában is.

Sokrétű szerepének tudható be, hogy a máj különböző betegségei esetén számtalan különböző tünettel lehet találkozni.

Milyen tünetek utalhatnak a máj betegségére?

  • Sárgaság (bőrön és/vagy szemfehérjén).
  • A széklet és vizelet színének megváltozása (halványabb színű széklet, sötétebb vizelet).
  • Bizonytalan hasi diszkomfort, fájdalom a has jobb felső negyedében a bordaív alatt.
  • Emésztési zavarok, puffadás, hányinger.
  • Hasmenés/székrekedés.
  • Bőrviszketés, kipirosodott arc.
  • Rossz szájszag.
  • Szexuális funkciózavarok.
  • Hormonzavar, nőkben menstruációs zavar, férfiakban megduzzadt mellek.
  • Általános tünetek: fáradékonyság, rossz közérzet, étvágytalanság, fogyás, hőemelkedés, fokozott fogékonyság fertőzésekre.
  • Előrehaladott, súlyosabb esetben: testszerte megjelenő ödémák, kóros hasvízszaporulat, vérzékenység (pl. orrvérzés, ínyvérzés, bőrvérzések), bőrön áttűnő tágult vénák, emésztőrendszeri vérzések (vérhányás, véres széklet), tudatzavar.

A különböző májbetegségek esetén a fenti tünetek változatos kombinációkban jelentkezhetnek. Fontos tudni, hogy sok egyéb betegség járhat hasonló tünetekkel, de gyanú esetén mindenképpen indokolt a májbetegségek célirányos kivizsgálásának megkezdése.

Májbetegség gyanúja esetén hogyan tovább?

Amennyiben a tünetek alapján felmerül a májbetegség lehetősége, mihamarabb érdemes felkeresni a háziorvost, aki elindítja a szükséges kivizsgálást. Első körben számítani lehet laborvizsgálatra (vérvétel, vizeletvizsgálat) és hasi ultrahang elvégzésére. Ezek eredményétől függően a háziorvos javasolhat további gasztroenterológiai, illetve hepatológiai (kimondottan májbetegségekkel foglalkozó terület) kivizsgálást.

Mire számíthatunk a kezelésnél?

A kezelés a diagnosztizált májbetegség típusának függvénye. Fontos tudni, hogy májbetegség esetén rendkívül fontos a rendszeres szakorvos által történő gondozás. A máj egy olyan különleges szervünk, mely bizonyos határokon belül képes regenerálódni, így nagyon fontos a korai diagnózis és az időben megkezdett pontos kezelés.

Útmutató

  • A máj szervezetünk egyik nagyon fontos szerve, melynek központi szerepe van számos anyagcserefolyamatban, méregtelenítésben, bizonyos fehérjék előállításában, valamint az epe termelésével az emésztés folyamatában is.
  • A sárgaság, a széklet és vizelet színének megváltozása, bizonytalan hasi diszkomfort, fájdalom a has jobb felső negyedében a bordaív alatt, emésztési zavarok, puffadás, hányinger a legjellemzőbb tünetei a májbetegségeknek.
  • Amennyiben felmerül a májbetegség lehetősége, mihamarabb érdemes felkeresni a háziorvost, aki elindítja a szükséges kivizsgálást. Első körben számítani lehet laborvizsgálatra és hasi ultrahang elvégzésére, a kezelés a diagnosztizált májbetegség típusának függvénye.
Májbetegség - Részletesen a témáról
Honnan tudhatjuk, hogy májbetegségünk van?
Fertőzés, túlzott alkoholfogyasztás, különböző gyógyszerek, daganat; ezek csak a leggyakoribb kiváltó okok, amelyek májproblémát okozhatnak. Annak ellenére, hogy több mint százféle májbetegséget különböztetünk meg, a tüneteik nagyon hasonlóak, hiszen ugyanúgy májkárosodással járnak. Hogyan ismerjük fel, hogy májproblémánk van?
Mire utal a csökkent Albumin-szint?
Az albumin az egyik legfontosabb fehérje, amit a máj termei, a szervezet egészséges működéséhez elengedhetetlen. Mennyiségének eltérése befolyással van a vese- és májfunkcióra, mérésére vizeletvizsgálatot szoktak végezni.
Honnan tudhatom, hogy az utazásomhoz oltás szükséges?
Honnan tudhatom, hogy az utazásomhoz szükséges-e védőoltás? Milyen betegségek ellen kaphatok „védelmet”? Az utazás előtt mennyivel kell, kérjem a védőoltás beadását? Kérdések és válaszok az utazással kapcsolatos védőoltásokról.
Mi a radioembolizációs eljárás előnye?
Az elsődleges és másodlagos májdaganatban szenvedő betegeknek a Semmelweis Egyetem Onko-intervenciós Részlege elsőként nyújt terápiás lehetőséget radioembolizációval. Kérdések és válaszok az eljárásról.
Miért lehet a nyár veszélyes a májra?
Itt a nyár, a családi, baráti összejövetelek, a nyaralás, a pihenés, az önfeledt kikapcsolódás időszaka. Ilyenkor előfordul, hogy kevésbé figyelünk oda az egészséges táplálkozásra, a rendszeres mozgásra, és ennek veszélyes következményei lehetnek nemcsak a felszaladó kilók miatt, de májunk állapotára nézve is.
Mikor forduljunk infektológushoz?
Az infektológia a fertőző betegségekkel foglalkozó szakterület, de vajon tudjuk-e, hogy milyen esetekben forduljunk infektológushoz? Mi történik egy vizsgálaton? A legfontosabb információk az infektológia szakrendelésről.
Hasznos lehet
Honnan tudhatjuk, hogy májbetegségünk van?
Fertőzés, túlzott alkoholfogyasztás, különböző gyógyszerek, daganat; ezek csak a leggyakoribb kiváltó okok, amelyek májproblémát okozhatnak. Annak ellenére, hogy több mint százféle májbetegséget...
Radioembolizációval kezelik a májdaganatos betegeket
Az elsődleges és másodlagos májdaganatban szenvedő betegeknek a régióban elsőként nyújt terápiás lehetőséget a Holmium-166 izotóppal, valamint egy hazánkban eddig nem elérhető Ittrium-90...