
Mikor végzik a Gamma-GT vizsgálatot?
Mikor végzik a Gamma-GT vizsgálatot?
1 perces olvasási idő
Megjelent: 2022.06.02.
A Gamma-GT a máj, a hasnyálmirigy és a vesék által termelt enzim, amelynek vizsgálatát leggyakrabban a máj károsodásának vagy az epeutak elzáródásának kimutatására végzik.

Erről olvashatsz a cikkben
Mikor végzik a Gamma-GT vizsgálatot?
A Gamma-GT (gamma-glutamil-transzferáz vagy GGT) enzim a májműködés zavarának és az epeutak károsodásának a legmegbízhatóbban jelző paramétere, rendszerint a máj és az epeutak vizsgálata során végzik.
Mikor beszélünk a Gamma-GT normál értékéről?
A GGT normál értéke nőknél: 8-40 U/L, míg férfiaknál: 9-50 U/L.
Mikor mérhetünk alacsonyabb Gamma-GT értéket?
A GGT érték alacsonyabb szintje nem jelent problémát, ritkán pajzsmirigy alulműködésre utalhat.
Mikor mérhetünk magasabb Gamma-GT értéket?
Bár a GGT vizsgálat nem alkalmas a különböző eredetű megbetegedések elkülönítésére, megbízhatóan jelzi a szervi károsodást. Magasabb értéket az alábbi kórállapotok esetén mérhetünk:
- májbetegség, májkárosodás,
- epeút elzáródás (pangás),
- jobb szívfél pangásos elégtelenség,
- hasnyálmirigy gyulladás,
- hasnyálmiigy daganat,
- pajzsmirigy túlmöködés,
- krónikus alkoholizmus,
- az életkor előrehaladtával a nőknél bizonyos mértékben emelkedhet.
Mire figyeljünk Gamma-GT vizsgálat esetén?
- Amennyiben a vérvétel után, a Gamma-GT emelkedett értéke áll fenn, a konkrét kórállapot diagnosztizálására további vizsgálatok lehetnek szükségesek.
-
A vizsgálatot megelőző 24 órában már kis mennyiségű alkoholfogyasztás is az érték ideigelenes emelkedését okozza, ilyenkor meg kell ismételni a vizsgálatot.

Kapcsolódó témák
Ajánlott vizsgálat

Azonos szerv gyakori betegségei
Szerző:
doktorGO egészség okosan
Megjelenés dátuma: 2022.06.02.
Kérjük, értékeld a cikket!

Hasznos lehet

Emlőszűrés
A mellrák szűrésére a mammográfiás vizsgálat és az emlő tomoszintézis alkalmazható. Mikor, melyik vizsgálat javasolt? Mi a különbség a két diagnosztikai eljárás között?

Hemokromatózis
A hemokromatózis Európában a leggyakoribb örökletes genetikai rendellenesség, amely során a szervezetben elraktározódó vas súlyos szervi-, szöveti károsodáshoz vezethet, ha nem észlelik, és nem...

Nyelészavar
A nyelészavart kiválthatja átmeneti, ártalmatlan ok, de súlyos betegség is állhat a hátterében, így a panaszt minden esetben komolyan kell venni. Mit tehetünk ellene?

Befagyott váll szindróma
A vállízület fokozódó fájdalommal és mozgásbeszűküléssel járó panaszai mögött gyakran az ízületi tok és a szalagrendszer krónikus gyulladásával, heges megvastagodásával járó kórkép áll. Milyen...