
Izomgörcs
Izomgörcs fennállása esetén az izomszövet hirtelen összehúzódik, és elernyedésre nem, vagy csak bizonyos idő elteltével képes. Ezt a jelenséget legtöbbször az ionáramok egyensúlyának felborulása, illetve az izom tápanyag- és oxigénellátásának zavara okozza, de az izom túlterhelésének következtében is létrejöhet. Mi okozhat még izomgörcsöt?
Kiszáradás (dehidratáció)
A szervezet optimális működéséhez rendkívül fontos a megfelelő mennyiségű és minőségű folyadék fogyasztása. Ha a szervezet folyadéktartalma sokkal nagyobb mértékben csökken, mint ahogy a folyadék pótlása történik, akkor beszélhetünk kiszáradásról. A kiszáradás a folyadékháztartás felborulása, amely az esetek többségében a sóháztartás felborulásával is együtt jár. A kiszáradás egyik kellemetlen tünete lehet az izomgörcs is. Ezt többek között kísérheti szédülés, fejfájás, székrekedés, heves szívdobogásérzés is.
Soha ne várjuk meg a kiszáradás jeleit, figyeljünk oda a megfelelő mennyiségű (napi minimum 2 liter) folyadékfogyasztásra!
Gyógyszerek
Bizonyos gyógyszerek (pl. sztatinok, vízhajtók) használata is okozhat izomgörcsöket. Amennyiben a probléma tartósan fennáll, érdemes konzultálnunk orvosunkkal a szedett gyógyszereinkről.
Menstruáció
A menstruáció során - a hormonoknak köszönhetően - előfordulhat, hogy erős görcsöket tapasztalunk. Ilyenkor vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók, görcsoldók segíthetnek a kellemetlen panaszok enyhítésében.
Mozgás
A mozgásszegény életmód és a túlzott aktivitás is okozhat izomgörcsöket, ezért fontos, hogy edzettségi szintünknek megfelelően válasszuk ki a terhelést. A fizikai aktivitás előtti bemelegítés és az edzés utáni nyújtás egyaránt csökkentheti az izomgörcsök előfordulását.
Fokozott meleg, lázas állapot
Az emelkedett hőmérséklet következtében jelentkező izzadás folyadék-, illetve sóvesztéssel jár. Ezek pótlása nélkül nagyobb valószínűséggel tapasztalhatunk izomgörcsöket. Nagy melegben különösen figyeljünk oda a megfelelő folyadékbevitelre.
Hogyan előzzük meg az izomgörcsök kialakulását?
- Táplálkozzunk egészségesen és változatosan!
- Fogyasszunk megfelelő minőségű és mennyiségű folyadékot!
- Kerüljük az alkoholfogyasztást!
- Szokjunk le a dohányzásról!
- Fogyasszunk naponta zöldségeket és gyümölcsöket!
- Mozogjunk és nyújtsunk rendszeresen!
Mikor forduljunk orvoshoz?
Az izomgörcs hátterében általában nem áll komolyabb probléma. Azonban, ha túl gyakran és/vagy túl intenzíven jelentkezik, érdemes felkeresni háziorvosunkat, mert bizonyos betegségek (pl. pajzsmirigybetegség, májcirrózis) előjele is lehet.
Írta: S.J, újságíró, Forrás: Why Am I Cramping? (WebMD), Lektorálta: Dr.Tóth Sára Rebeka
Útmutató
- Az izomgörcs hátterében általában nem áll komoly probléma, azonban ha túl gyakran és/vagy túl intenzíven fordul elő, érdemes orvoshoz fordulni, hiszen bizonyos betegségek előjele is lehet.
- Dehidratáció, menstruáció, fizikai aktivitás, fokozott meleg vagy bizonyos gyógyszerek okoznak leggyakrabban izomgörcsöt.












