Prick-teszt

Prick-teszt

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO, egészség okosan
Az allergia vizsgálat legegyszerűbb módja a bőrpróba, más néven Prick teszt, amely rövid idő alatt, fájdalommentesen képes diagnózist adni a különböző anyagokra (pollenekre, ételekre, állati szőrökre, hámtakarókra) való érzékenységünkről.

Hogyan zajlik a vizsgálat?

A Prick-teszt során az alkar bőrére cseppentjük a leggyakoribb hazánkban előforduló allergéneket, pici lándzsával megsértjük a cseppen keresztül a bőr felszínét és 15-20 perc múlva értékeljük. A piros, hólyagos, szúnyogcsípéshez hasonló reakciót tekintjük pozitívnak, tehát arra az allergénre leszünk allergiásak, ahol jelentős bőrtüneteket tapasztalunk. Minél erősebb a viszketés, bőrpír vagy duzzanat, annál erősebb allergiánk van.

Mikor tekinthetjük sikeresnek a Prick tesztet?

Az allergének mellett negatív és pozitív kontroll anyag is helyet kap a karunkon, amivel ellenőrizni tudjuk a vizsgálat sikerességét. A Prick teszt akkor értékelhető, ha a pozitív kontroll anyagra bőrtünetek jelennek meg, a negatív anyag pedig nem vált ki reakciót. A teszt eredménye a vizsgálatot követő 15-20 perc után már leolvasható.

Mi váltja ki a bőrtüneteket?

Ilyenkor a bőrön keresztül az allergének reakcióba lépnek a szervezetben jelen levő IgE ellenanyagokkal, és allergia esetén beindítják a bőrben a hisztamin felszabadítását, amely a fenti tüneteket okozza.

Az alábbi esetekben nem javasolt a Prick teszt:

  • kiterjedt bőrelváltozás,
  • tetoválás az alkaron,
  • bizonyos gyógyszerek szedése, (pl. antihisztamin)
  • allergiaszezon idején,
  • kisgyermekeknél,
  • várandósság, szoptatás alatt,
  • gyulladt, ekcémás bőr esetén.

Ezekben az esetekben vérből végezhetünk specifikus antitest vizsgálatot.

A Prick teszt elvégzése nincs időhöz kötve, a nap bármely szakában történhet az „allergénpróba”, azonban fontos tudni, hogy ha antihisztamint szedünk, akkor azt a vizsgálat előtti 4-5 napban el kell hagyni, hogy ne befolyásolja az eredményeket. A Prick teszt elvégzésére a legalkalmasabb időpont az október és február közötti időszak, vagyis a pollenszezon utáni hónapok.

Útmutató

  • Az allergia vizsgálat legegyszerűbb módja a bőrpróba, más néven Prick teszt, amely során az alkar bőrére cseppentjük a leggyakoribb hazánkban előforduló allergéneket.
  • A Prick teszt elvégzése nincs időhöz kötve, a nap bármely szakában történhet az „allergénpróba”.
  • Ha antihisztamint szedünk, akkor azt a vizsgálat előtti 4-5 napban el kell hagyni.
Prick-teszt - Részletesen a témáról
Mi okozhatja a csecsemőkori ekcémát?
Az újszülöttek, csecsemők bőre nagyon érzékeny, Dr. Balogh Ádám gyermekgyógyász, allergia specialista, a Budai Allergiaközpont orvosa összefoglalta a legfontosabb tudnivalókat a csecsemőkori ekcémáról.
Keresztallergia vagy ételallergia?
Sajnos jellemző, hogy a betegek gyakran öndiagnózis alapján feleslegesen diétáznak. Dr. Moric Krisztina allergológus, fül-orr-gégész, a Budai Allergiaközpont főorvosa elmondja, milyen veszélyei lehetnek ennek.
Mit tegyek, ha asztmára gyanakszom?
Asztma felnőttkorban is jelentkezhet, akár önálló betegségként, akár légúti allergia mellett is kialakulhat. Dr. Tárnok Ildikó tüdőgyógyász, a Tüdőközpont elmondta, hogy milyen tünetekkel javasolt orvoshoz fordulni, és hogyan zajlik a kivizsgálás.
Milyen tüneteket tapasztalhatunk ételallergia esetén?
Málna, görögdinnye, őszibarack – gyümölcsök, amelyek a szervezet számára nélkülözhetetlen vitaminokat tartalmaz, azonban allergiás reakciókat is okozhat, amelyek csecsemő- és gyermekkorban is előfordulhatnak. A tünetek röviddel az étel elfogyasztása után jelentkeznek – az enyhétől az egészen súlyosig.
Náthás vagyok vagy allergiás?
Tüsszögés, szemviszketés, orrfolyás, orrdugulás – aki először tapasztalja az allergia tüneteit, könnyen hiheti, hogy náthás. Ám ha a panaszok huzamosabb időn át sem javulnak, esetleg tavaly is az évnek ebben az időszakában jelentkeztek, akkor gyanakodhatunk allergiára.
Miért ne diétázzunk ételallergia vizsgálat előtt?
Görcsöl, puffad vagy megy a hasad bizonyos ételek fogyasztása után? Ha tartósan fennállnak ezek a kellemetlen tünetek, és felmerül az ételallergia gyanúja, érdemes utánajárni, hogy mi okozza panaszainkat, mielőtt bármilyen diétába kezdenénk.
Hogyan lehetünk újra kipihentek, ha allergiával küzdünk?
Ha allergiásként egyre több kávé ellenére napközben is csak aludnánk, lehet, hogy a szénanátha mellékhatásától szenvedünk. Mit tehetünk ilyenkor?
Hajfesték okozta allergiás reakciók
A hajfestés nem mindig olyan ártalmatlan, mint gondolnánk, sok esetben irritációt, heves allergiás reakciót vált ki. A hajfestékek nagyon sok kémiai anyagot tartalmaznak, melyek között a PPD már szakemberek által is kimutatott elváltozásokat okoz a bőrön.
Ajánlott vizsgálat
Hasznos lehet
Miért lehet fontos a klorid vérvizsgálat?
A vér kloridszintjének mérésére klorid vérvizsgálatot vagy szérum-klorid tesztet végeznek. A klorid támogatja a testnedvek egyensúlyát a sejtekben és a sejteken kívül. Hozzájárul a megfelelő...
Fejtetű – Kiket érint és mit tehetünk?
A fejtetvek apró, csúszómászó rovarok, amelyek a fejbőrön szaporodnak el. A leggyakoribb tünet a viszketés, különösen a fej és a nyak hátsó részén, valamint a fül közelében. Mit tehetünk, hogy minél...
Hogyan hat a szüleink, nagyszüleink életmódja a miénkre?
Génjeink, szórványos mutációktól eltekintve, egy életen át változatlanok. Epigenetikai mintázatunk számos elemét viszont az életmód befolyásolja, tehát az epigenetikai jelek következménye...
Milyen tünetek utalhatnak vashiányra?
A vas nélkülözhetetlen nyomelem szervezetünk számára, ugyanis részt vesz az egészséges vörösvértest képzésben. Mikor beszélhetünk normál vas szintről?