Idegrendszer

Idegrendszer

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO, egészség okosan
Az idegrendszernek kiemelt szerepe van a szervezetünk működésében, éppen ezért kóros állapotainak és betegségeinek fennállása nagy mértékben befolyásolja életünket, életminőségünket.

Az idegrendszer feladata a különböző szervrendszerek működésének összehangolása, irányítása, a környezethez való alkalmazkodás biztosítása, mely során az idegrendszer a külső környezetből folyamatosan információkat - ingereket - vesz fel, azokat ingerület formájában továbbítja a központhoz, ahol a feldolgozás végbemegy, és ennek eredménye a megfelelő ingerválasz.

Az idegi szabályozást az idegszövet látja el, mely idegsejtekből, másnéven neuronokból és az őket körülvevő támasztósejtekből épülnek fel. Az idegi szabályozás kiterjed az összes szervünkre, így ennek kiesése vagy működésének felborulása a megfelelő szerv súlyos zavarával jár.

Anatómiailag az idegrendszer az alábbi két csoportra osztható:

  • központi idegrendszer (agyvelő és gerincvelő)
  • perifériás idegrendszer (idegek)

A leggyakoribb ideggyógyászati tünetek és tünetegyüttesek a következőek:

  •  Motoros és szenzoros zavarok: paresis - izomerő csökkenése, paralízis - izomerő kiesése, remegés, beszédzavar
  •  Tudatzavar: éberségi zavarok (kóma, kábultság), összerendezettségi zavar (tudatbeszűkülés), világossági zavarok (ködös állapot)
  •  Koponyaűri nyomásfokozódás

Az idegrendszer leggyakoribb megbetegedései

  • Fejlődési rendellenességek (pl. az egész agy vagy bizonyos agyi területek hiányosan fejlődnek ki)
  • Központi idegrendszer sérülései (pl. koponyasérülések)
  • Gerinc és gerincvelői sérülések (pl. csigolyatörés)
  • Környéki idegrendszer kórképei (pl. isiász)
  • Központi idegrendszer gyulladásai (pl. agyhártyagyulladás)
  • Agyi vérellátási zavarok (pl. TIA, stroke, érelmeszesedés)
  • Egyéb (Sclerosis multiplex, daganatok, fejfájások, epilepszia)

Útmutató

  • A kiegyensúlyozott életvitel (pl. egészséges táplálkozás, rendszeres testmozgás, stressz csökkentés) nagy mértékben csökkentheti az idegrendszeri tünetek előfordulásának esélyét.
  • Amennyiben családi halmozódás, genetikai hajlam eshetősége áll fenn, minden esetben forduljunk szakorvoshoz a kockázat felmérése érdekében.
Idegrendszer - Részletesen a témáról
Demencia - Mire figyeljünk télen?
Ahogy egyre hűvösebbé válnak a nappalok és éjszakák, úgy kell egyre nagyobb figyelmet fordítanunk a környezetünkben élő idősek jóllétére. A tél ugyanis számos veszélyforrást rejthet magában, ezért nem árt ezekre előre felkészülni és segíteni szeretteinket biztonságban átvészelni az évszakot.
Milyen változásokra számíthat a stroke-on átesett beteg?
Magyarországon a stroke a harmadik leggyakoribb halálok és az egyik leggyakoribb rokkantságot okozó betegség, melynek előfordulása az életkor előrehaladtával folyamatosan nő. Milyen változásokra számíthat a stroke-on átesett beteg?
7 dolog, amit ne mondjunk egy demens betegnek
A demenciával vagy Alzheimer-kórral élő szerettünkkel történő kommunikáció időnként kihívásokat rejt magában. A türelem gyakorlása ezekben a helyzetekben ugyan nehéz lehet, ám célravezető. Ehhez nyújt segítséget az alábbi lista, ahol hét olyan kijelentét olvashatunk, amit sose mondjunk egy demenciával élőnek.
Befolyásolja-e a táplálkozás a demens betegségek kialakulását?
A demencia kialakulása, vagy a már fennálló állapot romlása megelőzhető lehet, ha az étrendet helyesen állítják össze. A kognitív funkciók minél magasabb szintű fenntartásáért még a demencia tüneteinek megjelenése előtt ajánlott bizonyos ételek fogyasztása vagy kerülése. Melyek ezek?
Hogyan segítsünk az iskolafóbiás gyermeknek?
Több tízezer gyermek szenvedi meg ma a becsengetést, és bár minden diáknál előfordul, hogy ellenáll egyszer-egyszer az iskolába járásnak, de a tartósan fennálló iskolafóbia létező jelenség, és valódi problémákat okoz a gyermek és a család számára. Mit tehetünk szülőként?
Szorongásos zavart okozhat az iskolakezdés
Alvásproblémák, hasfájás – mind gyakori tünetei az iskolakezdés idején fellépő szorongásos zavaroknak. Ezek a panaszok sokszor csak átmenetiek és néhány hét alatt maguktól elmúlnak, azonban ha állandósulnak, akkor gyermekpszichológushoz kell fordulni.
Hogyan segíthetjük magunkat  a gyászfolyamatban?
A gyász sokak számára az elmúlt időszak legfájdalmasabb élményévé vált. Nem mindegy, hogyan próbáljuk meg legfájdalmasabb veszteségeinket feldolgozni, hogyan végezzük el a gyászmunkát. Mit tegyünk és mit ne, amikor gyászolunk?
Hogyan ismerjük fel a demencia tüneteit?
A demencia típusától függően különböző tünetekre lehetünk figyelmesek. Összeszedtük azokat az általános panaszokat, amelyek demencia fennállására utalhatnak.
Hasznos lehet
Hogyan állítsuk meg az orrvérzést?
Az orrvérzés kellemetlen lehet, de a legtöbb esetben könnyű megállítani, és csak ritkán jelez nagyobb problémát. Hogyan lehet azonnal elállítani biztonságosan?
Miért kell figyelni a kékfény szűrésére?
A kékfény egy speciális fényfajta rövid hullámhosszúsággal, melyet természetes forrásán kívül a számítógép képernyője, a mobileszközök, a síkképernyős televízió és egyéb képernyővel rendelkező eszköz...
Miért fontos a napszemüveg viselése?
A napszemüvegek mindenféle formában és méretben kaphatók. Némelyikük inkább a divat, mint a funkció miatt készült. A megfelelő darab azonban évekig védheti a szemet, míg egy rossz minőségű lencse...
A meddőség jelei nőknél
Nőknél a menstruációs ciklus és az ovuláció változásai a meddőséggel összefüggő betegség tünetei is lehetnek. Amennyiben a meddőség jeleit tapasztalja, érdemes lehet kivizsgáltatni magát, hogy...