
Idegrendszer
1 perces olvasási idő
Az idegrendszernek kiemelt szerepe van a szervezetünk működésében, éppen ezért kóros állapotainak és betegségeinek fennállása nagy mértékben befolyásolja életünket, életminőségünket.
Az idegrendszer feladata a különböző szervrendszerek működésének összehangolása, irányítása, a környezethez való alkalmazkodás biztosítása, mely során az idegrendszer a külső környezetből folyamatosan információkat - ingereket - vesz fel, azokat ingerület formájában továbbítja a központhoz, ahol a feldolgozás végbemegy, és ennek eredménye a megfelelő ingerválasz.
Az idegi szabályozást az idegszövet látja el, mely idegsejtekből, másnéven neuronokból és az őket körülvevő támasztósejtekből épülnek fel. Az idegi szabályozás kiterjed az összes szervünkre, így ennek kiesése vagy működésének felborulása a megfelelő szerv súlyos zavarával jár.
Anatómiailag az idegrendszer az alábbi két csoportra osztható:
- központi idegrendszer (agyvelő és gerincvelő)
- perifériás idegrendszer (idegek)
A leggyakoribb ideggyógyászati tünetek és tünetegyüttesek a következőek:
- Motoros és szenzoros zavarok: paresis - izomerő csökkenése, paralízis - izomerő kiesése, remegés, beszédzavar
- Tudatzavar: éberségi zavarok (kóma, kábultság), összerendezettségi zavar (tudatbeszűkülés), világossági zavarok (ködös állapot)
- Koponyaűri nyomásfokozódás
Az idegrendszer leggyakoribb megbetegedései
- Fejlődési rendellenességek (pl. az egész agy vagy bizonyos agyi területek hiányosan fejlődnek ki)
- Központi idegrendszer sérülései (pl. koponyasérülések)
- Gerinc és gerincvelői sérülések (pl. csigolyatörés)
- Környéki idegrendszer kórképei (pl. isiász)
- Központi idegrendszer gyulladásai (pl. agyhártyagyulladás)
- Agyi vérellátási zavarok (pl. TIA, stroke, érelmeszesedés)
- Egyéb (Sclerosis multiplex, daganatok, fejfájások, epilepszia)
Útmutató
- A kiegyensúlyozott életvitel (pl. egészséges táplálkozás, rendszeres testmozgás, stressz csökkentés) nagy mértékben csökkentheti az idegrendszeri tünetek előfordulásának esélyét.
- Amennyiben családi halmozódás, genetikai hajlam eshetősége áll fenn, minden esetben forduljunk szakorvoshoz a kockázat felmérése érdekében.
Idegrendszer - Részletesen a témáról

Több tízezer gyermek szenvedi meg ma a becsengetést, és bár minden diáknál előfordul, hogy ellenáll egyszer-egyszer az iskolába járásnak, de a tartósan fennálló iskolafóbia létező jelenség, és valódi problémákat okoz a gyermek és a család számára. Mit tehetünk szülőként?

Alvásproblémák, hasfájás – mind gyakori tünetei az iskolakezdés idején fellépő szorongásos zavaroknak. Ezek a panaszok sokszor csak átmenetiek és néhány hét alatt maguktól elmúlnak, azonban ha állandósulnak, akkor gyermekpszichológushoz kell fordulni.

A gyász sokak számára az elmúlt időszak legfájdalmasabb élményévé vált. Nem mindegy, hogyan próbáljuk meg legfájdalmasabb veszteségeinket feldolgozni, hogyan végezzük el a gyászmunkát. Mit tegyünk és mit ne, amikor gyászolunk?

A stresszt el kell kerülni a szoptatás alatt, mert az az anyatej csökkenéséhez, vagy elapadásához vezethet. Ennek érdekében a kismama vegye igénybe a család és a barátok segítségét, és szánjon időt egy kis pihenésre, kikapcsolódásra.

Előfordulhat, hogy nem tudjuk mit kellene mondanunk annak a barátunknak, a barátnőnknek vagy rokonunknak, aki szorongással küzd. Összeszedtük azokat, amivel támogathatod őt, és azokat a mondatokat is, amelyeket jobb elkerülnöd egy beszélgetésnél.

A demenciával vagy Alzheimer-kórral élő szerettünkkel történő kommunikáció időnként kihívásokat rejt magában. A türelem gyakorlása ezekben a helyzetekben ugyan nehéz lehet, ám célravezető. Ehhez nyújt segítséget az alábbi lista, ahol hét olyan kijelentét olvashatunk, amit sose mondjunk egy demenciával élőnek.

Ahogy egyre rövidebbek és szürkébbek a nappalok, azt találhatjuk, hogy a demenciával élő hozzátartozónk gyakran feszültebb, agitáltabb vagy épp lehangoltabb. Mit tehetünk ilyenkor?

Az ünnepi időszak beköszöntével mindannyiunknak jól esik egy kis pihenés és az elszakadás a pörgős hétköznapokból. Mire figyeljünk ilyenkor egészségünk szempontjából?
Szerző:
doktorGO egészség okosan
Ajánlott vizsgálat

Bővebben

Azonos szerv gyakori betegségei

Hasznos lehet

Melyek a bélflóra felborulásának tünetei?
A bélflóra egyensúlyának felborulását számos életmódbeli tényező befolyásolja, melynek helyreállítása szükséges az egészséges élethez. Hogyan ismerhetjük fel a problémát?

Milyen tényezők befolyásolhatják a szemüveg választást?
Jóllétünk és komfortérzetünk sok tényezőn múlik. Egy biztos, az éles látás elengedhetetlen az életünkhöz, tehát szemünk egészségére fokozottan figyelnünk kell. De mi a helyzet akkor, ha szemüveget...

Valóban létezik a szelektív hallás?
A fülünk folyamatosan érzékeli a hangokat körülöttünk még akkor is, ha különösebben nem figyelünk azokra. De vajon létezik-e szelektív hallás, amit oly sokszor emlegetünk? Cikkünkből kiderül.

Hogyan hat a bélflóra egyensúlya a hangulatunkra?
Az emberi test egy nagy, összefüggő rendszer, ahol egymástól távoli és különféle funkciót betöltő szervek egymással szoros kapcsolatban állnak és együttműködnek. Nem kell különösebben szakértőnek...