Viszketés
A viszketés átmeneti panaszként gyakorta előfordul, ami rövid időn belül spontán elmúlik, de a tartós viszketéssel mindenképp érdemes orvoshoz fordulni, ugyanis a kellemetlenségen túl további szövődményeket okozhat. A hosszú időn át tartó viszketés és vakarás kettős egy ördögi kört alakíthat ki, hiszen ahogy próbáljuk a vakarással enyhíteni a tünetet, tovább növelhetjük vele a viszketés mértékét.
A viszketés lehetséges okai
- száraz bőr
- bőrgyógyászati betegségek (pl. bőrgyulladások, rühesség, bőrbetegségek, csalánkiütés)
- irritáció különböző anyagokra (pl. tisztítószerek, kozmetikai szerek, latex, gyapjú stb)
- allergiás reakció (pl. ételallergia esetén)
- gyógyszerek
- betegségek (pl. májbetegség, lisztérzékenység, veseelégtelenség, vashiányos vérszegénység, pajzsmirigybetegség, daganatos betegségek stb.)
- pszichés okok
- terhesség
Mikor forduljunk orvoshoz?
- Ha egyéb tünetet is tapasztalunk (pl. láz, bőrkiütés stb).
- Ha két hétnél tovább is fennáll a viszketés és egyéb tünettel nem társul.
- Ha súlyos viszketésről van szó (pl. alvászavart okoz vagy egész testet érinti).
- Ha a családban egyszerre több embernél fordul elő.
Érdemes naplót vezetni, melyben rögzíti a lehetséges okokat (kozmetikai termékek, gyógyszerek, étrend-kiegészítők, a viszketés ideje, a tünetek súlyossága). Ez segíthet a pontos diagnózis felállításában.
Kezelés
A részletes anamnézis felvétel és a fizikális vizsgálat után szükség lehet laboratóriumi vagy allergia vizsgálatokra, mikroszkópos és tenyésztéses gombavizsgálatra. A diagnózis felállítása után kezelőorvosunk a kiváltó ok függvényében dönthet a terápia menetéről.
Útmutató
- A viszketést a bőrben a hámréteg és a kötőszövet határán végződő idegrostok stimulációja okozza, hátterében leggyakrabban a bőr kiszáradása, rovarcsípés, illetve különböző betegségek állnak.
- A részletes anamnézis felvétel és a fizikális vizsgálat után szükség lehet laboratóriumi vagy allergia vizsgálatokra, mikroszkópos és tenyésztéses gombavizsgálatra.
- A diagnózis felállítása után kezelőorvosunk a kiváltó ok függvényében dönthet a terápia menetéről.