Korpás fejbőr
A bőrmegújulás természetes folyamat, a fejbőr felső rétegén elhalt hámsejtjeinek távozása nem okoz problémát, általában észre sem vehető. Ha mégis láthatóvá válik, kóros folyamat állhat a háttérben. A bőr az egész testen újra és újra megújul, az alsó rétegben folyamatosan osztódnak a sejtek, a felső hámréteg pedig elhal, majd lekopik.
Nincs ez másképp a fejbőrön sem, ahol normál esetben 28 nap alatt játszódik le ez a folyamat. A lekopott hámsejtek egészséges működés esetén nem láthatóak, tehát nem tapasztalható korpásodás. Amennyiben ez a folyamat rendellenesen zajlik, a leváló, elhalt hámsejtek összetapadnak, és lemezkéket, pikkelyeket alkotnak. Ezt sok kóros folyamat, betegség okozhatja.
Korpásodás nem fertőző bőrbetegségek miatt
Veleszületett ekcéma esetén a fejbőr szárazsága miatt tapasztalható korpásodás. A leváló hámsejtek apró méretűek, fehérek és nem tapadnak össze. A bőr viszket, akár be is pirosodhat és begyulladhat.
Gyakori jelenség a szeborreás dermatitisz is, ami fokozott faggyúműködéssel alakítja ki a korpás fejbőrt. Az elhalt hámsejtek ilyenkor a faggyú miatt tapadnak össze, tapintása zsíros, ránézésre is fénylik, sárgásnak tűnik. A haj és a fejbőr találkozásánál a bőrre is rátapad, foltos mintát hozva létre, de a hajszálakra is képes ráülni. A kísérő tünetek kellemetlenek, nem csupán a fejbőr viszket és hámlik, de az arc, esetleg a mellkas is. A csecsemőkori seborrhoea tipikus tünete a koszmó, amikor a korpa nagyobb sárgásbarna területeket kialakítva jelenik meg.
A psoriasis, azaz pikkelysömör korpái ezüstfehérek, melyek a fejbőr egy körülhatárolt területén jelennek meg. A betegségre jellemző, hogy a levált hámsejteknek még megvan a sejtmagjuk, ennek pedig az az oka, hogy a bőrmegújulási folyamat sokkal gyorsabban zajlik a psoriasisban szenvedő szervezetben. Az új sejtek 28 nap helyett 7 nap alatt a felső hámrétegbe jutnak, így okozva kellemetlen tüneteket.
Korpásodás fertőzés miatt
Nem szabad megfeledkeznünk a fertőzésekről sem, amelyek a fejbőr gyulladásával járnak. Ilyenek lehetnek többek között a gombás fertőzések, melyek esetében felborul a fejbőr mikroflórájának egyensúlya, ezért képes elszaporodni a bőr gyulladását okozó gomba, amely egyébként egészséges állapotban is megtalálható a fejbőrön.
A gomba anyagcseréje során olyan anyagok szabadulnak fel, melyek irritálják a bőrt, a sejtmegújulási folyamat felgyorsul, és a szaruréteg elvékonyodik. Az elhalt hámsejtek összetapadnak, és korpa formájában jelennek meg a hajszálak között.
Útmutató
- A bőrmegújulás természetes, azonban ha az elhalt hámsejtek összetapadnak, lemezkéket és pikkelyeket alkotnak, akkor kóros folyamatnak tekinthető.
- Leggyakrabban fertőzés, pikkelysömör, ekcéma áll a háttérben, melynek kivizsgálása a megfelelő kezelés érdekében indokolt.
- Vény nélkül kapható készítményekkel enyhíthetünk a kellemetlen panaszokon, azonban ha ez nem hoz eredményt, forduljunk bőrgyógyászhoz problémánkkal.