Ájulás
Az ájulást leggyakrabban élettani zavarok (szívritmuszavar, agyi vérellátási zavarok), súlyos érzelmi megterhelés, lelki trauma, félelem, kimerültség okozhatja, de betegség (pl. epilepszia, cukorbetegség, belgyógyászati betegségek, embólia) is állhat a háttérben, ezért indokolt a kivizsgálás.
Ájulásra utaló jelek lehetnek:
- szédülés
- ásítozás
- hallászavar
- émelygés
- gyomortáji nyomás
- fekete pontok a látótérben (ezután jön az eszméletvesztés)
- sápadt, hűvös tapintású bőr
- verejtékezés
- alacsony vérnyomás
- alig tapintható pulzus
- imbolygás
Amennyiben a fenti tüneteket tapasztalja, üljön vagy feküdjön le minél hamarabb, majd emelje meg lábait, hogy a keringés helyre állhasson. Ájulás esetén nem szabad túl hamar felkelni, mert az eszméletvesztés megismétlődhet. Pihenjen pár percet, majd lassan, óvatosan próbáljon meg felállni.
Ha nincs szervi ok a háttérben, de hajlamos az ájulásra, pár módszerrel kivédheti azt: fogyasszon elegendő folyadékot, figyeljen a sóbevitelre, kerülje a hosszas ácsorgást főleg meleg időben. Napközben a gyakori, de kis mennyiségű ételfogyasztás javasolt.
Kezelése
Az ájulás a vérkeringés spontán rendeződő zavara, de komolyan kell venni, hiszen súlyos betegség is húzódhat a háttérben. Célszerű ilyenkor felkeresni háziorvosunkat, aki különböző vizsgálatok segítségével felállítja a diagnózist. Az ájulás kezelése a kiváltó októl függ.
Amennyiben környezetünkben eszméletvesztést tapasztalunk, vízszintes helyzetbe fektetjük az ájultat úgy, hogy az alsó végtagjait megemeljük. Az arc hideg vízzel történő borogatása, lemosása is segíthet az eszmélet visszanyerésében. Ha egy-két percen belül nem tér magához az ájult ember, azonnal hívjuk a 112-t és kérjünk mentőt.
Útmutató
- Az ájulás hirtelen kialakuló, rövid ideig tartó eszméletvesztés, melynek oka az agytörzs vérellátásának átmeneti, nagyfokú csökkenése.
- Az ájulás a vérkeringés spontán rendeződő zavara, de komolyan kell venni, hiszen súlyos betegség is húzódhat a háttérben.
- Amennyiben környezetünkbe eszméletvesztést tapasztalunk, vízszintes helyzetbe fektetjük az ájultat úgy, hogy az alsó végtagjait megemeljük.