Ájulás

Ájulás

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO, egészség okosan
Az ájulás hirtelen kialakuló, rövid ideig tartó eszméletvesztés, melynek oka az agytörzs vérellátásának átmeneti, nagyfokú csökkenése. Spontán rendeződik, azonban ájulást követően érdemes orvoshoz fordulni a kiváltó ok tisztázása érdekében.

Az ájulást leggyakrabban élettani zavarok (szívritmuszavar, agyi vérellátási zavarok), súlyos érzelmi megterhelés, lelki trauma, félelem, kimerültség okozhatja, de betegség (pl. epilepszia, cukorbetegség, belgyógyászati betegségek, embólia) is állhat a háttérben, ezért indokolt a kivizsgálás.

Ájulásra utaló jelek lehetnek:

  • szédülés
  • émelygés
  • gyomortáji nyomás
  • fekete pontok a látótérben (ezután jön az eszméletvesztés)
  • sápadt, hűvös tapintású bőr
  • verejtékezés
  • alacsony vérnyomás
  • alig tapintható pulzus

Kezelése

Az ájulás a vérkeringés spontán rendeződő zavara, de komolyan kell venni, hiszen súlyos betegség is húzódhat a háttérben. Célszerű ilyenkor felkeresni háziorvosunkat, aki különböző vizsgálatok segítségével felállítja a diagnózist. Az ájulás kezelése a kiváltó októl függ.

Amennyiben környezetünkbe eszméletvesztést tapasztalunk, vízszintes helyzetbe fektetjük az ájultat úgy, hogy az alsó végtagjait megemeljük.

Útmutató

  • Az ájulás hirtelen kialakuló, rövid ideig tartó eszméletvesztés, melynek oka az agytörzs vérellátásának átmeneti, nagyfokú csökkenése.
  • Az ájulás a vérkeringés spontán rendeződő zavara, de komolyan kell venni, hiszen súlyos betegség is húzódhat a háttérben.
  • Amennyiben környezetünkbe eszméletvesztést tapasztalunk, vízszintes helyzetbe fektetjük az ájultat úgy, hogy az alsó végtagjait megemeljük.
Ájulás - Részletesen a témáról
Hogyan előzhető meg a szén-monoxid-mérgezés?
Az otthon tartózkodás egyik leggyakoribb veszélyforrása a szén-monoxid, ami észrevétlenül okozhat mérgezést vagy súlyosabb esetben akár halált. Hogyan előzhető meg a mérgezés kialakulása?
Mire figyeljünk, ha cukorbetegek vagyunk?
Kevésbé ismert, de mégis nagyon gyakori, hogy a tartós diabétesz hatására sok esetben szívelégtelenség alakul ki. Mire figyeljünk, ha cukorbetegek vagyunk?
Hogyan sportoljunk szívritmuszavarral?
A szívritmuszavarok leggyakoribb típusa a pitvarfibrilláció, mely a népesség 1-2 százalékát, Magyarországon mintegy 200,000 embert érinthet. Mire figyeljünk, ha sportolni szeretnénk szívritmuszavarral?
Hogyan ellenőrizhetjük vércukorszintünket?
Ha valaki cukorbeteg, az az egész életére hatással van. Nem elég csupán az étkezésére, gyógyszereire, sérüléseire/sebeire odafigyelnie, hanem rendszeresen ellenőriznie kell értékeit.
Miért előnyös a mediterrán diéta?
Egészséges életmód kialakításával és fenntartásával rengeteg szezonális és krónikus megbetegedés, köztük például a cukorbetegség kialakulásának kockázata is jelentősen csökkenthető lenne. Hogyan?
Mire figyeljünk sportolás közben, ha cukorbetegek vagyunk?
A rendszeres testmozgás segít a szervezet anyagcsere állapotának normalizálásában és a vércukorszint csökkentésében, de mire figyeljen ilyenkor egy cukorbeteg?
Mire figyeljünk, ha szívgyógyszereket szedünk?
Azok, akik szív-érrendszeri betegségük miatt gyógyszerrel tudják rendezni értékeiket, megállítani az állapotromlást, csökkenteni a tüneteiket, többnyire egy életen át tartó gyógyszerszedésre kell, hogy berendezkedjenek.
Veszélyes-e ha szédülök, amikor felállok?
A testhelyzet változtatáskor, jellemzően felálláskor bekövetkező hirtelen vérnyomásesés általában ártatlan, bár kényelmetlen jelenség.
Hasznos lehet
Az alvásparalízis
Az évszázadok során az alvási bénulás tüneteit sokféleképpen leírták, és gyakran egy "gonosz" jelenlétnek tulajdonították. A történelem során szinte minden kultúrában voltak történetek lidérces...
Mi befolyásolja a vitaminok felszívódását?
A vitaminok, ásványi anyagok nélkülözhetetlenek az emberi szervezet egészséges működéséhez. Azonban a bevitel módját, egymás felszívódását akadályozó vagy segítő tényezőket fontos figyelembe venni...
Javulhat a gyógyulási esély a melanomás betegeknél
Lényegesen meghosszabbodott az áttétes melanómás betegek túlélési esélye Magyarországon.
Mikor kell komolyabb betegségre gondolni fejfájás esetén?
A fejfájás egy szinte mindenki számára ismert, kellemetlen jelenség, ami igencsak megkeserítheti az érintett betegek mindennapjait. Vegyük sorra, hogy mikor kell komolyabb betegségre gondolni...