Vese

Vese

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO, egészség okosan
A vese a hasüreg hátsó, felső részében, közvetlenül a gerinc két oldalán elhelyezkedő bab alakú, páros szerv (kb. 150 gr), amely a vízben oldható hasznosíthatatlan anyacsere-termékeket szűri ki a vérből, így a belső állandóságot (más néven homeosztázist) biztosítja.

Felépítését tekintve három részből áll: a külső, vékony kötőszövetes tokból, a középső zsíros tokból és a belső kötőszövetes tokból. A vese a kiválasztó rendszer része a húgyvezeték, húgyhólyag, húgycső mellett, melyek együttes feladata az anyagcsere során keletkezett salakanyagok egy részének eltávolítása. A vizelet mennyisége és fajsúlya a vese hígító- és koncentráló-képességétől függ.

A vese leggyakoribb betegségei:

  • isosthenuria, hyposthenuria
  • polyuria, olyguria
  • krónikus veseelégtelenség
  • heveny vagy idült vesemedencegyulladás
  • heveny vagy idült vesegyulladás
  • pangásos vese
  • vesevéna trombózis
  • súlyos vesecsatorna károsodás
  • vesekő betegség
  • vesedaganat
  • veseműködés elégtelenség

A vese betegségei lehetnek tünetmentesek, ilyenkor vérvétel, vizeletvizsgálat vagy eegyéb képalkotó eljárás (pl. hasi ultrahang) lelete igazolhat vesebetegséget.

Útmutató

  • Járjunk rendszeres szűrővizsgálatra (javasolt évente laboratóriumi, kétévente ultrahangos vizsgálat)
  • Családi hajlam, cukorbetegség, magas vérnyomás esetén még fontosabb a rendszeres kontroll és a meglévő betegségek kezelése.
  • Panasz esetén forduljunk orvoshoz
  • Fogyasszunk megfelelő mennyiségű és minőségű folyadékot
  • Táplálkozzunk változatosan és kiegyensúlyozottan
Vese - Részletesen a témáról
Mikor forduljunk urológushoz, és mikor nephrológushoz?
Vesefájdalom, vesekő vagy egyéb vesetáji panaszok esetén felmerülhet a kérdés, hogy urológushoz vagy nephrológushoz forduljunk. Az alábbiakban összeszedtük, hogy mikor, melyik szakterület segíthet.
Mit tegyek, ha vesekőre gyanakszom?
Kő a húgyúti rendszerben bárhol jelen lehet, hátterében a vese és a húgyutak fertőzése, anatómiai rendellenességek vagy kiszáradás, illetve bizonyos anyagcserezavarok állhatnak, melyek a kövesség kiújulására hajlamosítanak. Mit tegyünk, ha vesekőre gyanakszunk?
Csökkenti-e a kávéfogyasztás a vesekő kockázatát?
Valóban megnövelheti a kiszáradás esélyét, ezzel növelve a vesekő kialakulásának kockázatát a kávéfogyasztás? Vagy pont a vizelethajtó hatása miatt javasolt annak fogyasztása? A legújabb kutatások választ adnak a kérdéseinkre.
Hogyan óvjuk egészségünket szív- és veseelégtelenség fennállása esetén?
A szívelégtelenség gyakran jár együtt veseproblémákkal is. Ez sajnos nagymértékben ronthatja a betegek hossztávú kilátásait. Mit tehetünk az egészségünkért?
Kevés vizelet: betegséget is jelezhet?
A túl kevés vizelet legegyszerűbb oka, hogy keveset iszunk, de betegség is okozhat ilyen tünetet. Milyen állapotok állhatnak a háttérben?
Mi okozhatja a vizelet elszíneződését?
A vizelet a vesék kiválasztó működésének eredménye, mely egészséges körülmények között víztiszta, szalmasárga színű. Előfordulhatnak azonban olyan állapotok, melyek a vizelet színének megváltozását eredményezik. Melyek ezek?
Honnan tudjuk, hogy egészségesek vagyunk?
Fontos, hogy ha valaki figyel az egészségére, tudja, hogy milyen jelenségek élettaniak, illetve milyen esetekben szükséges orvoshoz fordulni. A továbbiakban nagyobb szervrendszereinket érintő különböző betegségek jelentősebb tüneteit mutatjuk be, melyek észlelésekor orvosi kivizsgálás szükséges.
Mit tehetünk a vese egészségének megőrzéséért?
A vese elsődleges feladata, hogy a keletkező salakanyagokat kiszűrje a vérből és a húgyhólyagba továbbítsa azokat, valamint felel a só- és vízháztartás szabályozásáért. Mit tehetünk a vese egészségének megőrzéséért?
Hasznos lehet
Mit tehetünk a vese egészségének megőrzéséért?
A vese elsődleges feladata, hogy a keletkező salakanyagokat kiszűrje a vérből és a húgyhólyagba továbbítsa azokat, valamint felel a só- és vízháztartás szabályozásáért. Mit tehetünk a vese...