
Hasnyálmirigy
1 perces olvasási idő
A hasnyálmirigy (latinul pancreas) keskeny, egyenetlen felszínű, hosszú mirigyes szerv, mely a hasüreg felső részében, a hátsó hasfalnál, a hashártya mögött helyezkedik el.
Szerkezetét és funkcióját tekintve külső, azaz exokrin és belső, azaz endokrin elválasztású részre tagoljuk:
- A belső elválasztású mirigy váladékai azok a hormonok, melyek a képződés helyétől távol fejtik ki hatásukat, ahová a vérárammal kerülnek. Ilyenek a glukagon, inzulin, szomatosztatin.
- A hasnyálmirigy külső elválasztású (exokrin) mirigyei a hasnyálban a pancreasnedvet termelik, amelyekben számos fontos emésztőenzimet (pl. lipáz, amiláz, tripszin, kimotripszin, nukleáz, kollagenáz) tartalmaz. Naponta mintegy 1,5 liter, ilyen pancreasnedv termelődik, melyekben vízásványi sók és az előbb említett enzimek találhatóak.
A hasnyálmirigy leggyakoribb betegségei
- Akut hasnyálmirigy-gyulladás
- Krónikus hasnyálmirigy-gyulladás
- Jóindulatú daganatok (inzulióma, gasztronómia)
- Rosszindulatú daganat
- Cukorbetegség
Útmutató
- Egyszerre kis mennyiségű ételeket fogyasszunk.
- Étkezzünk naponta többször (lehetőleg 5-6 alkalommal) keveset.
- Fokozottan figyeljünk az A-, D-, E- és K-vitaminok pótlására
- Az étrend összeállítása során figyelembe kell venni a tápláltsági állapotot, a laboratóriumi leletek értékeit, valamint az egyéni tűrőképességet is.
Hasnyálmirigy - Részletesen a témáról

A prediabétesz a felnőtt lakosság 25-35 százalékát érinti, de 65 éves kor fölött ez az arány akár 45-50 százalék is lehet. Azoknál a betegeknél, akik kezeltetik megemelkedett vércukorszintjüket, 56 százalékkal kisebb valószínűséggel alakul ki cukorbetegség, vagy egyéb szövődmény. Mit tehetünk?

Beköszöntött az év végi ünnepi időszak, s kicsit végre kiengedhetjük a gőzt, élvezhetjük a családdal töltött meghitt pillanatokat, és a finomabbnál finomabb fogásokat, süteményeket. Mindez egyszerűnek hangzik, azonban a diabétesszel élőknek évről évre hatalmas kihívást jelent, és kisebb, nagyobb tervezést is igényel.

A 2-es típusú cukorbetegség nem csak a stroke és a szívbetegségek, hanem a demencia kockázatát is jelentősen növeli. Mi lehet ennek a magyarázata?

A terhességi cukorbetegség előfordulása ritkább, és az esetek nagy részében csak a szülésig tart, egyes kutatások szerint azonban a várandósság alatti és utáni kellő odafigyelés és az optimális súly elérése nélkül könnyen maradandó 2-es típusú diabétesszé alakulhat át.

A cukorbetegség diagnosztizálása kiemelt fontosságú, hiszen súlyos szövődmények kialakulását előzhetjük meg a megfelelő kezeléssel. Hogyan ismerjük fel? Mikor gondoljunk cukorbetegség jelenlétére? Mekkora a rizikó?

Cukorbetegen a terhesség tervezése, előkészítése rendkívüli gondosságot igényel, hiszen a nem megfelelő vércukorszint befolyásolhatja a magzat fejlődését, valamint növelheti a vetélés és a halvaszületés kockázatát is. Mire figyeljünk ilyenkor?

A COVID-19 fertőzés rövid- és hosszútávú hatásairól egyre többet hallhatunk, de vajon cukorbetegként valóban magasabb a kockázat a megfertőződésre?

Az inzulinrezisztencia (IR) a cukoranyagcserét érintő betegség, mely során a szénhidrát anyagcserében résztvevő sejtek érzéketlenné válnak az inzulinnal szemben, így csökken ezen sejtek cukorfelvétele. Hogyan ismerjük fel és mit tehetünk ilyenkor?
Szerző:
doktorGO egészség okosan
Ajánlott vizsgálat
Szponzorált ajánlatok

Bővebben

Azonos szerv gyakori betegségei

Hasznos lehet

Mi okozhat lépinfarktust?
A lépinfarktus gyakran teljesen tünetmentes, csupán véletlenszerűen ismerik fel egyéb okból végzett kivizsgálás során. Milyen tünetek hívhatják fel a figyelmet lépinfarktusra?

Bölcsességfog - Foghúzás és gyógyulás
A bölcsességfogak körülbelül 16- 25 éves korunk között jelennek meg, a növekedésük több évig is elhúzódhat, amely akár problémás is lehet. Mit tehetünk ilyenkor?

Mitől fájhat a lábfej?
Sok nő tanúsíthatja, hogy a hegyes orrú, magas sarkú, illetve a túl lapos talpú, nem jól tartó cipő lábfej fájdalmat okozhat, de anatómiai vagy a gerincből kiinduló idegi probléma miatt is...

Miért lehet a nyár veszélyes a májra?
Itt a nyár, a családi, baráti összejövetelek, a nyaralás, a pihenés, az önfeledt kikapcsolódás időszaka. Ilyenkor előfordul, hogy kevésbé figyelünk oda az egészséges táplálkozásra, a rendszeres...