Tüdőgyulladás

Tüdőgyulladás

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO, egészség okosan
A tüdőgyulladás gyakran alakul ki megfázás, influenza, vagy a szervezetet megterhelő egyéb betegség után. A kezeletlen tüdőgyulladás szövődményei akár halálhoz is vezethetnek, így a tünetek észlelésekor keresse fel háziorvosát.

A tüdőgyulladást (pneumónia) leggyakrabban vírusok vagy baktériumok váltják ki főleg legyengült immunrendszer esetén. A betegség kezdődhet hirtelen (elesettség, láz, hidegrázás kíséretében) vagy fokozatosan is (fáradtság, hőemelkedés, köhögés, mellkasi fájdalom).

A tüdőgyulladás tünetei

A betegség tünetei életkoronként eltérőek. Az újszülötteknél jellemző tünet az étvágy romlása, hőemelkedés, esetleg a csökkenő testhő, sápadtság, szapora szívverés. Idős embereknél gyengeség, zavartság is lehet a tüdőgyulladás tünete, gyakran hiányzik a magas láz.

A tüdőgyulladás általános tünetei:

  • köhögés,
  • láz vagy hőemelkedés,
  • izomfájdalom,
  • fáradtság,
  • hidegrázás,
  • mellkasi fájdalom,
  • izzadás.

Amennyiben a fenti tünetek fennállnak, mindenképp fordulj orvoshoz!

A tüdőgyulladás kezelése

A betegség kezelése függ a tünetek súlyosságától és a tüdőgyulladás típusától, azonban lefolyása még kezeléssel együtt is hosszú lehet, gyakran hónapokig tart.

Vírusos tüdőgyulladás: enyhe esetekben kezelése az influenzához hasonló, vitamindús diétát és pihenést jelent. Az antibiotikumok ebben az esetben nem hatásosak. Súlyos esetben kórházi kezelés szükséges.

A bakteriális tüdőgyulladást és a mikoplazma pneumóniát elsősorban antibiotikummal kezelik.

Gombafertőzés okozta tüdőgyulladás: gomba elleni gyógyszer alkalmazása indokolt.

Láz- és a fájdalomcsillapításra, illetve a köhögés enyhítésére vény nélkül kapható készítmények alkalmazása javasolt.

Súlyos tüdőgyulladás vagy erősen legyengült immunrendszerű személy esetén kórházi ápolás is szükséges lehet, ahol intravénás antibiotikum és oxigénterápia is szóba jöhet.

Mit tehetünk otthon?

  • Pihenjünk sokat.
  • Igyunk sok folyadékot, különösen vizet a kiszáradás ellen.
  • Szedjük végig a teljes gyógyszerkúrát.
  • Menjünk vissza minden kontrollvizsgálatra, akkor is, ha jobban érezzük magunkat.

Hogyan előzhetjük meg a tüdőgyulladás kialakulását?

  • Védőoltás: az évente beadható influenza elleni védőoltás segít az influenza vírus okozta tüdőgyulladás megelőzésében.
  • Higiénia: mossunk rendszeresen és alaposan kezet, hogy csökkentsük a fertőzés kockázatát.
  • Ne dohányozzunk: a dohányzás károsítja a tüdő természetes védőfunkcióját.
  • Erősítsük immunrendszerünket: táplálkozzunk egészségesen, sportoljunk heti rendszerességgel, pótoljuk a szükséges vitaminokat.

Útmutató

  • A tüdőgyulladás gyakran alakul ki megfázás, influenza, vagy a szervezetet megterhelő egyéb betegség után. A tünetek észlelésekor keressük fel orvosunkat.
  • A betegség kezelése függ a tünetek súlyosságától és a tüdőgyulladás típusától, azonban lefolyása még kezeléssel együtt is hosszú lehet, gyakran hónapokig tart.
  • Súlyos tüdőgyulladás vagy erősen legyengült immunrendszerű személy esetén kórházi ápolás is szükséges lehet.
  • Az évente beadható influenza elleni védőoltás segít az influenza vírus okozta tüdőgyulladás megelőzésében.
Tüdőgyulladás - Részletesen a témáról
Poszt-Covid tünetek, amivel érdemes orvoshoz fordulni
A koronavírus-járvány ugyan lecsengőben, ám a fertőzésen átesettek körében sokan még mindig a betegség szövődményeitől szenvednek. Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyászt, a Tüdőközpont főorvosát az elmúlt időszak tapasztalatairól kérdeztük.
Mit tegyél, ha koronavírus fertőzésen estél át és szeretnél vérplazmát adni?
Koronavírus fertőzésen estél át? Szeretnél vérplazmát adni? Összegyűjtöttük azokat az információkat, amelyek segítségedre szolgálnak ahhoz, ha plazmaadásoddal szeretnéd a fertőzöttek gyógyítását segíteni.
Milyen tünetei lehetnek a COVID-tüdőgyulladásnak?
A COVID-19 megbetegedést a SARS-CoV-2 nevű koronavírus okozza. A kórokozó elsősorban a légutakat, légzőszervet támadja meg, így a betegségben legtöbbször a légúti tünetek dominálnak. Nem ritka, hogy a koronavírus-fertőzés tüdőgyulladást is okoz, ami komolyabb kórlefolyást, nehezebb gyógyulást eredményez. Lássuk, mit kell tudni a koronavírus által okozott tüdőgyulladásról!
Milyen köhögés elleni gyógyszert válasszunk?
A köhögés egy védő reflexmechanizmus, mely megtisztítja a légutakat az idegen anyagoktól, felgyülemlett váladéktól. Köhögést kiválthat gyulladás, fertőzés, idegen test, rosszindulatú folyamat, irritáló anyagok (pl. por, pollen stb.). Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat a köhögés gyógyszeres kezelésével kapcsolatban.
Milyen gyakran javasolt a tüdőszűrés?
Milyen időközönként javasolt a tüdőszűrés? Milyen foglalkozások esetén érdemes fokozottabban odafigyelni a rendszeres szűrésre? Milyen tünetekre figyeljünk? Összeszedtük a tüdőszűréssel kapcsolatos leggyakoribb kérdéseket.
Mikor érdemes mellkas röntgent végezni?
A mellkas röntgen a mellkast érintő betegségek tisztázására szolgáló leggyakrabban alkalmazott diagnosztikai módszer, de megelőző vizsgálatként panaszmentesen is alkalmazható. Milyen betegségek gyanúja esetén lehet indokolt?
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Mit tehet Ön, ha tüdőgyulladása van?
Hasznos lehet
Milyen tünetei lehetnek a COVID-tüdőgyulladásnak?
A COVID-19 megbetegedést a SARS-CoV-2 nevű koronavírus okozza. A kórokozó elsősorban a légutakat, légzőszervet támadja meg, így a betegségben legtöbbször a légúti tünetek dominálnak. Nem ritka, hogy...