Milyen tünetei lehetnek a COVID-tüdőgyulladásnak?
Milyen tünetei lehetnek a COVID-tüdőgyulladásnak?
1 perces olvasási idő
Megjelent: 2023.02.16.
A COVID-19 megbetegedést a SARS-CoV-2 nevű koronavírus okozza. A kórokozó elsősorban a légutakat, légzőszervet támadja meg, így a betegségben legtöbbször a légúti tünetek dominálnak. Nem ritka, hogy a koronavírus-fertőzés tüdőgyulladást is okoz, ami komolyabb kórlefolyást, nehezebb gyógyulást eredményez. Lássuk, mit kell tudni a koronavírus által okozott tüdőgyulladásról!
Erről olvashatsz a cikkben
Hogyan alakul ki a tüdőgyulladás?
Ha a vírus és az általa okozott károsodás eléri az alsó légutakat, tüdőgyulladás alakulhat ki. A tüdőléghólyagocskák és az apró hörgőcskék megtelnek gyulladásos folyadékkal, ezáltal károsodik a gázcsere, a tüdő nem képes a szervezet megfelelő oxigénellátását biztosítani.
Kik a leginkább veszélyeztettek a COVID-tüdőgyulladás szempontjából?
- Idősebb betegek (65 év felett).
- Tüdőbetegségben (pl. asztma, COPD) szenvedők.
- Legyengült immunrendszerű betegek.
- Szívbetegségben, cukorbetegségben, vese- és/vagy májelégtelenségben szenvedők.
- Rosszindulatú daganatos betegséggel küzdők.
- Dohányos, túlsúlyos betegek.
Milyen tünetei lehetnek a COVID-tüdőgyulladásnak?
- A fertőzés első szakaszában a betegség általános tünetei dominálnak: hőemelkedés/láz, hidegrázás, gyengeség, rossz közérzet, izom-és ízületi fájdalom, szag-és ízérzésvesztés, száraz köhögés, fejfájás, hasi fájdalom, hasmenés, hányinger/hányás.
- A betegség progressziójával, tüdőgyulladás kialakulásával a következő tünetek jelentkezhetnek: mellkasi diszkomfort, fokozódó köhögés, nehézlégzés, romló oxigénszaturáció, szapora légzés, felületes légzés, heves szívdobogásérzés, zavart tudatállapot.
Hogyan diagnosztizálható a COVID-tüdőgyulladás?
Ismert koronavírus fertőzés esetén, a panaszok fokozódásakor mindenképpen orvoshoz kell fordulni. Progrediáló légzési panaszok esetén nagyon fontos a tüdőgyulladás célirányos vizsgálata.
Tüdőgyulladás gyanúja esetén az alábbi vizsgálatok lehetnek szükségesek:
- Fizikális vizsgálat, légzési hangok vizsgálata fonendoszkóppal.
- Véroxigén-szint (szaturáció) mérése.
- Vérvétel, laborvizsgálat.
- Képalkotó vizsgálatok: mellkasröntgen, esetleg mellkas CT.
Hogyan kezelhető a COVID-tüdőgyulladás?
- A kezelés függ a fertőzés súlyosságától, a beteg általános állapotától.
- Enyhébb esetekben, fiatal betegeknél lehetséges az otthoni kezelés; idősebb, súlyosabb állapotú betegek esetén szinte mindig kórházi kezelésre van szükség.
- A komplex gyógyszeres kezelés során szükség lehet gyulladáscsökkentők (non-szteroid gyulladáscsökkentők, szteroidok), anti-virális készítmények, valamint véralvadásgátló gyógyszerek használatára.
- Segíthetnek a különböző inhalációs gyógyszerek is (pl. inhalációs szteroidok, hörgőtágítók).
- Nem megfelelő oxigénszaturáció esetén nagyon fontos az oxigén-terápia.
- Ugyan a COVID egy vírusfertőzés, de előfordulhat bakteriális felülfertőződés, amikor antibiotikum terápiára is szükség van.
- Nagyon súlyos esetekben légzési elégtelenség alakulhat ki, amikor mesterséges lélegeztetés is szükségessé válik.
Kapcsolódó témák
Ajánlott vizsgálat
Azonos szerv gyakori betegségei
Szerző:
Dr. Tóth Sára Rebeka belgyógyász
Megjelenés dátuma: 2023.02.16.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
Alternatív szorongásoldó módszerek
A szorongás alternatív kezelési módszerei gyakran a terápia és a gyógyszeres kezelés mellett működnek a legjobban. Fontos, hogy beszéljen kezelőorvosával a kezelési tervről és a kiegészítő...
Mit kell tudni a szezonális depresszióról?
A szezonális depresszió, más néven szezonális affektív zavar (SAD), egy hangulati rendellenesség, amely minden évben körülbelül ugyanabban az időszakban fordul elő. Általában ősszel vagy télen...
Az ételallergiás számára az ünnepi asztal egy aknamező
Szabó Magda szerint a karácsony egy lelkiállapot, nem pedig étkezés. Az ünnepi asztalnak és ételkülönlegességeknek azonban mégiscsak szimbolikus jelentősége van a családdal és szeretteinkkel való...
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?
Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mér reggelente, és nem érti, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Milyen okok idézik...