
TBC (Tuberkolózis)
Napjainkban egyre gyakoribb, a korábban már visszaszorított fertőző betegség a TBC, amelyet másnéven tuberkulózisnak vagy gümőkornak is nevezünk. A betegséget a Mycobacteriumok különböző típusai okozzák, melyek a tüdőt gyulladásra kényszerítik. A fertőzés cseppfertőzéssel terjed, így a megfelelő higiénia - környezeti és a személyes – hiánya, a helytelen táplálkozás,a gyenge immunrendszer, illetve egyéb betegségek fennállása egyaránt kedvező lehet a kialakulásának.
A TBC tünetei
- levertség
- fáradékonyság
- elesettség
- étvágytalanság
- köhögés
- véres köpet
- nehézlégzés
- izzadékonyság, főleg éjszaka
- gyakran jelentkező meghűlés
Amennyiben a fenti tüneteket tapasztalja, azonnal forduljon orvoshoz. Mivel fertőző betegségről van szó, érdemes szájmaszkot, kesztyűt használni, illetve elkülöníteni magunkat ismerőseinktől a felépülés végéig. A fertőzött személlyel kapcsolatba kerülteket is érdemes kivizsgálni a pozitív diagnózis esetén.
A TBC kezelése
A felépülés egy hosszú, többhónapos folyamat, ami miatt a gyógyuláshoz türelemre van szükség. A terápia beállítása kórházi körülmények között, tüdőgyógyászati osztályon történik, általában antibakteriális, tüneti és esetleg sebészeti kezelésből áll. Kezelés nélkül a betegség halálhoz is vezethet. A gyógyulást követően sajnos előfordulhat visszafertőződés.
A TBC megelőzése
A TBC ellen létezik védőoltás, amely nagy fokú védelmet biztosít a betegséggel szemben, de a rendszeres tüdőszűrésen való részvétel, illetve a higiénés szabályok betartása tovább csökkenti a betegség kialakulásának esélyét. A BCG oltást már újszülött korban beadják, melynek hatása 12-14 évig tart. Amennyiben nem észlelhető semmilyen reakció az oltás helyén, meg kell ismételni. Az évenkénti tüdőszűrés alkalmas a betegség korai felismerésére.
Útmutató
- A tbc-fertőzésnek nincsenek specifikus tünetei, az esetek nagy részében sokáig tünetmentes, ezért kiemelkedő szerepe van a szűrővizsgálaton való rendszeres részvételnek.
- A TBC ellen létezik védőoltás, amely nagy fokú védelmet biztosít a betegséggel szemben.
- A rendszeres tüdőszűrésen való részvétel, illetve a higiénés szabályok betartása tovább csökkenti a betegség kialakulásának esélyét.






