Poszt-Covid tünetek, amivel érdemes orvoshoz fordulni

Poszt-Covid tünetek, amivel érdemes orvoshoz fordulni

Poszt-Covid tünetek, amivel érdemes orvoshoz fordulni

1 perces olvasási idő
Megjelent: 2022.08.11.
Szerző: Tüdőközpont pulmonológia
A koronavírus-járvány ugyan lecsengőben, ám a fertőzésen átesettek körében sokan még mindig a betegség szövődményeitől szenvednek. Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyászt, a Tüdőközpont főorvosát az elmúlt időszak tapasztalatairól kérdeztük.

A Tüdőközpont által készített, 76 fő adatait összegző Covid utáni tüdőgyógyászati ellátás regiszterből az alábbi adatok derültek ki: a legtöbben gyengeség, fáradékonyság (29fő), köhögés (27fő) és légszomj, nehézlégzés (25fő) miatt fordultak tüdőgyógyászhoz. Emellett kevésbé gyakran, de az egyéb panaszoktól mégis jelentős eltéréssel sokan számoltak be mellkasi fájdalomról, rendellenes szívdobogásról (17fő) is.

Poszt-Covid kivizsgálás: látható elváltozások a tüdőn

A koronavírus-fertőzés következtében a páciensek közel harmadánál alakult ki tüdőgyulladás. Az akut szakasz kezelésekor, a betegség idején fennálló 28,8%-os értékhez képest az elvégzett légzésfunkciós és képalkotó vizsgálatok – mellkas CT és mellkas röntgen - alapján a tüdő érintettsége a vizsgálat időpontjában 10,1%-os. Ilyen arányban a Covid tehát akár hónapok múlva – itt átlagosan 46 nap elteltével - is látható elváltozásokat okoz a tüdőn. 

Mikor érdemes orvoshoz fordulni?

Dr. Potecz Györgyi elmondta, hogy jelenlegi tudásunk szerint a poszt-Covid a betegség kezdete után eltelt 4. héten túl fennálló tüneteket jelenti, vagy ha egy átmeneti tünetmentes periódus után újra indulnak a tünetek.

Forduljunk orvoshoz, ha a betegség lezajlását követően 3-4 hétnél tovább megmaradnak a panaszok és javulást nem tapasztalunk. Fokozódó panaszok esetén szintén: például, ha kiszáradás jeleit észleljük (kevés vizelet távozik), ha tartós hasmenés, fokozódó vagy új mellkasi panasz, nehézlégzés jelentkezik, vagy lábdagadás esetén.

Életveszélyes lehet, ha elmarad a kivizsgálás

A kezeletlen poszt-Covid tünet még a korábban egészséges, aktív embereknél is olyan elváltozásokat okozhat, amelyekkel életveszélyes állapotot idézhet elő.

A koronavírus például megnöveli a vérrögképződés kialakulásának kockázatát, ez trombózist, tüdőembóliát okozhat, mely hirtelen halálhoz is vezethet, de bizonyos tüneteket – például mellkasi fájdalom vagy elhúzódó köhögés - felismerve, ha idejében orvoshoz fordul a beteg, az élete megmenthető.

A szövődmények akár hónapokkal a fertőzés lezajlását követően is jelentkezhetnek, a koronavírus ugyanis sok esetben hosszabb időn át, lappangva is képes rombolni a szervezetet.

Tüdőközpont Szerző: Tüdőközpont pulmonológia Megjelenés dátuma: 2022.08.11.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
Mit tehetünk memóriaromlás esetén?
Meg lehet-e előzni a memóriaromlást? Mi okozhatja ezt az állapotot? Hogyan könnyítsük meg a mindennapjainkat memóriazavar esetén? Összeszedtük a legfontosabb kérdéseket és válaszokat a...
Terhességi diabétesz
Hogyan ismerjük fel? Miért fontos a kezelése? Gyógyítható-e a terhességi diabétesz?
Szemviszketés
Ha van érzés, amit nehéz enyhíteni, az a viszkető szem. Az alábbiakban ennek 6 leggyakoribb kiváltó okát gyűjtöttük össze a Tipton Eyeworks szakértőjének segítségével.
Májrák
Van-e jellegzetes tünete a májráknak? Mi hajlamosíthat a kialakulására? Hogyan diagnosztizálható? Kérdések és válaszok a májdaganatról.