Antikoaguláns kezelés

Antikoaguláns kezelés

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO, egészség okosan
Az antikoaguláns, vagyis véralvadásgátló kezelés célja a megelőzés, illetve a már kialakult vérrög további növekedésének megakadályozása, feloldása. A véralvadásgátlót minden esetben szakorvos írja fel az egyéni körülményeket figyelembe véve.

Az antikoaguláns gyógyszerek kiküszöbölik vagy csökkentik a vérrögök kockázatát. Gyakran vérhígítónak hívják őket, de ezek a gyógyszerek nem igazán hígítják a vért, ehelyett elősegítik vagy megbontják az erekben vagy a szívben kialakuló veszélyes vérrögöket. Kezelés nélkül ezek a vérrögök blokkolhatják a vérkeringést és szívrohamhoz vagy stroke-hoz vezethetnek.

Az antikoaguláns gyógyszerek

A véralvadás egy több lépcsős folyamat, amely során aktiválják egymást a véralvadási enzimek. A folyamat hatására hamar úgynevezett háló jön létre a fehérjeszálakból, amely megállítja a vérzést, illetve beindulnak azok a reakciók is, amelyek az alvadást a sérülés helyére lokalizálják, és nem az egész testre. Előfordulhat, hogy sérülés nélkül is beindul a véralvadás, ekkor vérrög képződhet, amely az ereken belül elzárja a vér útját. Hogy ezt a súlyos folyamatos megállítsa, az orvos antikoaguláns gyógyszert javasolhat, amely véralvadásgátló hatású. Ennek több fajtája is létezik (heparin, kumarin, rivaroxaban, acetilszalicilsav készítmények). Hogy melyik típust kell majd használni, arról a kezelőorvos dönt.

Tippek az antikoaguláns kezeléshez:

  • Mondjuk el háziorvosunknak, kezelőorvosunknak, hogy milyen véralvadásgátlót, valamint egyéb gyógyszereket szedünk.
  • Feltétlenül viseljünk azonosító karkötőt (a véralvadásgátló szedése befolyásolhatja a kórházi ellátást).
  • Kerüljük a megterhelő, veszélyes sportokat és más olyan tevékenységeket, amelyek sérülést okozhatnak. A testünknek nehéz lehet a vérzés leállítása vagy a normál véralvadás.  
  • Beszéljünk az orvossal, ha műtétet vagy bizonyos fogászati eljárást tervezünk. Ez növelheti a vérzés kockázatát, amelyet ilyen esetben nehéz lehet megállítani. 

Az alábbi esetekben azonnal forduljunk orvoshoz:

  • seb, vágás elhúzódó vérzése
  • véres vizelet
  • elhúzódó hüvelyi vérzés
  • véres széklet
  • nem múló orrvérzés
  • vérhányás
  • látászavar
  • beszédzavar

Egyeztessünk orvosunkkal

Ezeknek a gyógyszereknek a kockázata és mellékhatása súlyos lehet. Antikoaguláns gyógyszerek szedésekor kövessük az orvos utasításait, és hívjuk orvosunkat, ha elmulasztunk egy adagot. Mindig legyen nálunk a gyógyszer, még utazásnál is.

Útmutató

  • Az antikoaguláns, vagyis véralvadásgátló kezelés célja a megelőzés, illetve a már kialakult vérrög további növekedésének megakadályozása, feloldása. 
  • Beszéljünk az orvossal, ha műtétet vagy bizonyos fogászati eljárást tervezünk, ez növelheti a vérzés kockázatát.
  • Antikoaguláns gyógyszerek szedésekor kövessük az orvos utasításait, és hívjuk orvosunkat, ha elmulasztunk egy adagot.
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Villámkérdés - Ellenőrizd tudásod!
Befolyásolhat-e másik kezelést az antikoaguláns kezelés?
Hasznos lehet
Íme, 5 meglepő tényező, amely gyorsabban öregít
A cigaretta, az alkohol és az alváshiány öregítheti a megjelenést, ez köztudott. Néhány kevésbé ismert életmódbeli tényező azonban szintén felgyorsíthatja ezt a folyamatot. Melyek ezek?
Az edzés utáni szaunázás 5 előnye
A szauna egy zárt helyiség, amelyet magas hőmérsékletre melegítenek száraz hővel vagy gőzzel. Gyakori a termálfürdőkben, hotelekben és edzőtermekben, sokan használják edzés után kikapcsolódásra és...
Elsősegélynyújtó készlet: Mi szerepeljen benne?
Az elsősegély-készletek elengedhetetlenek, hogy kéznél legyenek. A megfelelő felkészülés lehetővé teszi a fertőzések megelőzését, az olyan kisebb sérülések kezelését, mint a horzsolás és a...
Vörös fényterápia: Íme, a szakértő véleménye
A vörös fényterápia jelenleg nagy divat, és sokan hirdetik bőrre gyakorolt előnyeit – de a szakértők szerint fontos, hogy csak jóváhagyott eszközöket használjunk a kívánt hatás eléréséhez.