Érszűkület
Kialakulásában számos tényező közre játszhat, leggyakoribb oka lehet például a helytelen táplálkozás, a dohányzás, a fizikai inaktivitás, magas vérnyomás vagy a cukorbetegség.
Tünetek
Az erre utaló jeleket négy stádiumra oszthatjuk:
- stádium: A betegség ezen szakaszában még nincs panasza a betegnek, ám aki magas rizikófaktorú, annak érdemes már ilyenkor elkezdenie az életmódváltást.
- stádium: Járás közben a vádliban fájdalom léphet fel, ám ez egy kis pihenést követően elmúlik.
- stádium: Már nyugalomban is jelentkezik a fájdalom, főleg fekvéskor, ami felkelés után elmúlik. Ennek magyarázata, hogy fekvés közben, vízszintes helyzetben még kevesebb vér szállítódik a lábakba. Ebben a stádiumban további tünetként jelentkezhet az alsó végtagok elfehéredése.
- stádium: A lábon fekély alakulhat ki a rossz vérellátás miatt, ilyenkor sürgősen fel kell keresni egy szakembert!
A megelőzés kulcsfontosságú
Az első és legfontosabb, amit tenni lehet megelőzésképpen, az életmódváltás, azaz a helyes táplálkozás és a rendszeres testmozgás beiktatása. A megfelelő táplálkozás alatt a magas koleszterinszintű ételek elhagyását vagy csökkentését kell érteni, továbbá cukorbetegeknek különösen oda kell figyelni a helyes étkezésre, illetve a betegségük rendszeres kontrolljára. Mindenképp javasolt a dohányzásról való leszokás is.
Kezelésére többféle módszer létezik
A különféle gyógyszeres kezelések mellett, léteznek kiegészítő terápiák is (pl.: mágneses terápia), amellyel a keringést javíthatják. Ha a betegnek már előrehaladott stádiumban van az érszűkülete, akkor valamilyen sebészeti beavatkozást végeznek el.
A kezeletlen érszűkület szövődményeket okoz: mikor a láb teljesen érzéketlenné és fekélyessé válik, sok esetben annyira menthetetlen a helyzet, hogy amputálásra kerül sor. Ha a nyakban vagy a koszorúérben fordul elő az érszűkület, az okozhat agyi keringészavarokat és szívinfarktust is. Az erek falán keletkezett lerakódások esetenként felszakadhatnak és a véráramba kerülhetnek, ezzel trombózist okozva a keringés bármely pontján.
(Ács Gréta, Debreceni Egyetem, Népegészségügyi Kar)
Források:
- dr. Kósa Éva - Érszűkület jelei, érszűkület kezelése
- Érszűkület
- Dr. Lesznyák Judit - Az érszűkület figyelmeztető jelei és kiváltó okai
- Dr. Lesznyák Judit - Az érszűkület diagnosztizálása és kezelése
- Az érszűkület korai jelei
Útmutató
- Az érszűkület előfordulása a végtagokon, illetve a nyakon a leggyakoribb.
- Kialakulásában magas rizikófaktorral rendelkezik az, aki helytelenül táplálkozik, magas a vérnyomása, cukorbeteg, keveset mozog vagy dohányzik, ezért az első és legfontosabb, amit megelőzésképpen tehetünk az életmódváltás.
- A már kialakult érszűkület esetében a különféle gyógyszeres kezelések mellett, léteznek kiegészítő terápiák (pl.: mágneses terápia). Súlyos esetben műtétre is sor kerülhet.