Miért veszélyes a trombózis?

Miért veszélyes a trombózis?

Miért veszélyes a trombózis?

1 perces olvasási idő
Megjelent: 2023.01.01.
Szerző: doktorGO egészség okosan
Amikor fokozott a véralvadás, az erekben vérrögképződés indulhat, melyet trombózisnak nevezünk. Miért veszélyes? Milyen típusai lehetnek? Megelőzhető-e a kialakulása?

Az ér lehet bármilyen véna vagy artéria, így előfordulhat mélyvénás trombózis vagy artériás trombózis is. A létrejött vérrögöt trombusnak nevezik. A vérrög lelassíthatja vagy blokkolhatja a normális véráramlást, de az is előfordulhat, hogy a rög vagy annak egy leszakadt darabja kijut a véráramból és eljut egy szervhez. Amennyiben egy szervben zárja el a véráramlást, embóliáról beszélünk. A trombózis a szívroham, a tromboembóliás stroke és a vénás tromboembólia gyakran megelőzhető alapbetegsége, amely a szív- és érrendszeri – sokszor halálos kimenetelű – betegségek három leggyakrabban előforduló fajtája.

A trombózis típusai

A két legfontosabb kategória a trombózisok felosztásában a mélyvénás és az artériás trombózis.

  • Mélyvénás trombózis során az alsó végtagokban alakul ki vérrög, melynek nagy veszélye, hogy a vérrög leszakadó darabjai a tüdőbe juthatnak a véráramon keresztül, ahol embóliát okozhatnak.
  • Artériás trombózis esetén inkább jellemző a vérlemezkék összetapadása az érfal belső sejtjeivel, de kialakulhat érelmeszesedés vagy egyéb érbetegségek miatt is. Főként a szívhez vezető artériák elzáródása és az agyi erek trombózisa sorolható ide.

A trombózis leggyakoribb tünetei közé tartozik a lábdagadás – vagy más néven a láb ödémásodása, illetve a fájdalom az adott végtagban.

Nem mindig egyértelműek a tünetek

A trombózis kevésbé ismert fajtája során- a néma trombozis fellépésekor- nincs lehetőség a tünetekből időben észrevenni a betegséget. Néma trombózis esetén már csak a bekövetkezett tüdőembólia jelzi, hogy nagy a baj.

Előzzük meg a trombózis kialakulását!

Sokat segíthet, ha odafigyelünk életmódunkra. Rendszeres testmozgás és egészséges kiegyensúlyozott táplálkozás nagy mértékben csökkentheti a trombózis kialakulásának esélyét.  Bizonyosodjunk meg róla orvosi kivizsgálás segítségével, hogy hajlamosak vagyunk-e trombózisra. Amennyiben igen, kérjük orvosunk véleményét a megelőzés leghatékonyabb módjáról.

Bővebben
Kapcsolódó témák
doktorGO Szerző: doktorGO egészség okosan Megjelenés dátuma: 2023.01.01.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
Mit tegyünk, és mit ne tegyünk trombózis után?
Mélyvénás trombózis után érdemes körültekintőbbnek lennünk, hogy megelőzzük az újabb vérrög kialakulását. Mit tegyünk, illetve ne tegyünk ilyenkor?
Fibromyalgia
A fibromyalgia egy összetett betegség, ami fájdalmat, fáradtságot és kognitív problémákat is okozhat, ezért jelentősen ronthatja az életminőséget. Mi okozza? Milyen tünetei lehetnek még, és mit...
Könnyezés
A könnyek biztosítják, hogy a szemed megfelelő mértékben nedves legyen, ami a jó látáshoz és általánosan a komfortérzetedhez elengedhetetlen.
Széklettranszplantáció
Hogyan zajlik a széklet-transzplantáció? Milyen betegségek esetén lehet rá szükség? Ki lehet donor? Kérdések és válaszok a széklettranszplantációról.