Fülzúgás
A fülzúgás, más néven tinnitus a hazai lakosság három-öt százalékánál fordul elő, amely leggyakrabban az alábbi okokra vezethető vissza:
- hallójáratba kerülő idegen anyag (pl. víz)
- agyi vérellátási zavar
- zajkárosodás
- fertőzések (pl. középfülgyulladás)
- egyéb betegségek (pl. Meniére betegség, magas vérnyomás)
- gyógyszerek
- pszichiátriai okok
- fogászati, szájsebészeti okok
Két formája létezik
- objektív fülzúgás, amely során nem csak a beteg, hanem az orvosa is hallhatja a fülzúgást
- szubjektív fülzúgás esetén csak a beteg hallja a nem kívánt hangokat
Főként a középkorú és az idősebb kororsztály érinti, ám egyre több fiatalnál is előfordul. A fülzúgás általában egy-két napig tart, majd magától elmúlik. Amennyiben azonban hosszabb ideig fennáll vagy más tünetet is tapasztal (például szédülés), mindenképp érdemes orvossal kivizsgáltatni.
Diagnózis
A fülzúgás kiváltó okának felderítése a fej és a nyak együttes vizsgálatával történik fül-orr gégészeti szakrendelésen, de a fizikális vizsgálat kiegészülhet hangvillapróbával, hallásvizsgálattal, képalkotó diagnosztikai vizsgálatokkal (MR, CT, ultrahang), vérnyomásméréssel vagy vérvétellel (teljes labor), szükség esetén pszichológiai vizsgálattal. A vizsgálatok fájdalommentesek.
A fülzúgás kezelése
A fülzúgás kezelésénél a legfontosabb az életmódváltás: a megfelelő étrend kialakítása (amely gazdag a C-vitaminban, E-vitaminban, B-vitaminokban, kalciumban, káliumban és magnéziumban), a dohányzás elhagyása, a kávéfogyasztás mérséklése, illetve a rendszeres mozgás beiktatása, ami javítja a (nyaki erek) keringést, és az oki kezelés (pl. fülzsír, nyaki erek rendellenességeinek vagy daganatainak eltávolítása, fertőzések antibiotikumos kezelése). Főleg idősebb korban hallókészülékkel vagy értágító gyógyszerekkel (amennyiben idegrendszeri eredetű a fülzúgás) is kezelhető ez a panasz.
A gyógyulás üteme és esélye a fülzúgás okától és a beteg hozzáállásától egyaránt függ.
Útmutató
- A fülzúgás során egy vagy kétoldali, búgó, csengő, hangot hallunk külső hang hiányában, mely az esetek többségében spontán elmúlik.
- A gyógyulás üteme és esélye a fülzúgás okától és a beteg hozzáállásától egyaránt függ.