Kiszáradás

Kiszáradás

1 perces olvasási idő
Szerző: doktorGO, egészség okosan
A kiszáradás a folyadékháztartás felborulásának eredménye, amely a túl kevés folyadékfogyasztás, vagy fokozott folyadékvesztés következménye. Kezelése legtöbbször otthoni folyadék és elektrolit pótlással történik, de súlyosabb esetben kórházi ellátás is szükséges lehet.

A kiszáradás, más néven dehidratáció az esetek többségében az elektrolit-háztartás felborulásával jár együtt, amelynek  az alábbi tünetei lehetnek:

  • szomjúság
  • gyengeség
  • száraz
  • lepedékes nyelv
  • szapora pulzus
  • alacsony vérnyomás
  • a bőr elveszíti a feszességét
  • rekedt hang
  • csecsemőknél behorpadt kutacsok
  • zavartság
  • súlyos esetben eszméletvesztés

A kiszáradás okai

Kiszáradást legtöbbször az elégtelen folyadékbevitel, hányás, hasmenés, nagyfokú verejtékezés, nagymennyiségű vér vesztése, fokozott vizeletürítés (pl. cukorbetegségnél), vizenyő (ödéma) okoz. Ilyenkor az érpályában keringő folyadék mennyisége anélkül csökken, hogy a hiányzó mennyiség a külső környezetbe távozott volna - a szövetek között pang.

Figyeljünk a folyadékpótlásra!

Egy egészséges felnőtt napi folyadék szükséglete kb. 2-2,5 liter között mozog, amit részben folyadékokkal, részben az elfogyasztott táplálékaink víztartalmával pótoljuk. A sportolás és a hőség növeli a napi folyadékigényt, ezért ilyenkor még inkább érdemes figyelni a megfelelő folyadékpótlásra.  Amennyiben vese-, szív-, anyagcsere-betegségben szenvedünk, feltétlenül kérjük ki orvosuk véleményét a napi folyadékszükségletüket illetően, mert ezekben az esetekben ártalmas lehet a túl sok folyadék fogyasztása.

Kezelése

A dehidratációt folyadék- és elektrolitpótlással tudjuk orvosolni, ha ezt nem tudjuk megtenni, vagy ennek ellenére is fennáll a probléma, mielőbb keressük fel orvosunkat, ugyanis súlyosabb esetben akár orvosi ellátás is szükséges lehet. Amennyiben a kiszáradást valamilyen alapbetegség okozza, a terápia része  az alapbetegsége kezelése is. Csecsemők és idősek esetében azonnali kezelés és orvosi felügyelet szükséges.

Útmutató

  • A kiszáradás a folyadékháztartás felborulásának eredménye, amely a túl kevés folyadékfogyasztás, vagy fokozott folyadékvesztés következménye.
  • A dehidratációt folyadék- és elektrolitpótlással tudjuk orvosolni, ha ezt nem tudjuk megtenni, vagy ennek ellenére is fennáll a probléma, mielőbb keressük fel  orvosunkat, ugyanis súlyosabb esetben akár orvosi ellátás is szükséges lehet.
Kiszáradás - Részletesen a témáról
Mire figyeljünk nyaralás során II-es típusú diabétesz esetén?
A nyaralási szezon beindulásával hajlamosak vagyunk kicsit nagyobb hangsúlyt fektetni a strandolásra, lángosra evésre, fagyizásra, és a fogyókúrát, helyes és kiegyensúlyozott táplálkozást felfüggeszteni. Összegyűjtöttünk a cukorbetegek számára néhány hasznos tippet, amivel ők is teljes mértékben ki tudják élvezni nyaralásukat és el tudják viselni a hőséget.
Mire figyeljen nyáron egy cukorbeteg?
Bár a mai modern inzulin készítmények mellett a nyári étkezés is „szabadabb” lehet cukorbetegként, mint régebben, ugyanakkor nem árt odafigyelni néhány dologra. Melyek ezek?
Miről ismerhetem fel a diabéteszt?
Diabétesz esetén a szervezet nem megfelelő módon termeli vagy használja fel az inzulint, vagyis azt a hormont, amely a táplálékból nyert glükóz feldolgozását segíti a szervezetben. Ennek következményeként megemelkedik a vércukorszint. Hogyan vehetjük ezt észre?
Hogyan előzhetjük meg a cukorbetegség kialakulását?
Mint minden betegség esetében, diabétesznél is a prevenció kulcsfontosságú, hiszen amennyiben még a cukorbetegség előszobájában vagyunk, nagy esély van arra, hogy életmódváltással, a táplálkozási szokások megváltoztatásával, a rendszeres testmozgás beiktatásával a betegség elkerülhető legyen. Mit tehetünk?
Honnan tudhatom, hogy a gyermekem cukorbeteg?
A cukorbetegség sajnos egyre gyakoribb jelenség a kiskorúak között is. Kialakulása a diabétesz típusától függően lehet örökletes, 1-es típusú, de leggyakrabban életmódfüggő, azaz 2-es típusú diabétesz. De hogyan ismerjük fel szülőként a tüneteket?
Honnan tudhatom, hogy cukorbeteg vagyok?
A cukorbetegség diagnosztizálása kiemelt fontosságú, hiszen súlyos szövődmények kialakulását előzhetjük meg a megfelelő kezeléssel. Hogyan ismerjük fel? Mikor gondoljunk cukorbetegség jelenlétére? Mekkora a rizikó?
Cukorbetegség babavárás idején: Kik a veszélyeztetettek?
A terhességi cukorbetegség előfordulása ritkább, és az esetek nagy részében csak a szülésig tart, egyes kutatások szerint azonban a várandósság alatti és utáni kellő odafigyelés és az optimális súly elérése nélkül könnyen maradandó 2-es típusú diabétesszé alakulhat át.
Cukorbeteg vagyok, mire figyeljek, ha babát szeretnék?
Cukorbetegen a terhesség tervezése, előkészítése rendkívüli gondosságot igényel, hiszen a nem megfelelő vércukorszint befolyásolhatja a magzat fejlődését, valamint növelheti a vetélés és a halvaszületés kockázatát is. Mire figyeljünk ilyenkor?
Ajánlott vizsgálat
Ajánlott gyógyszer
Hasznos lehet
Mit igyon a gyermek hőségben?
A gyerekek folyadékigénye az életkorral és az évszakokkal együtt változik. A kevés folyadékfogyasztás a nagyobb gyerekeknél csökkenti a koncentrációs- és teljesítőképességet, fejfájás alakulhat ki....
Mit ihat egy csecsemő hőségben?
A gyerekek folyadékigénye az életkorral és az évszakokkal együtt változik. A kevés folyadékfogyasztás csecsemőknél könnyen vezethet kiszáradáshoz, ezért fontos, hogy megfelelő minőségben és...