Mit kell tudni a szezonális depresszióról?

Mit kell tudni a szezonális depresszióról?

Mit kell tudni a szezonális depresszióról?

1 perces olvasási idő
Megjelent: 2025.01.02.
Szerző: doktorGO egészség okosan
A szezonális depresszió, más néven szezonális affektív zavar (SAD), egy hangulati rendellenesség, amely minden évben körülbelül ugyanabban az időszakban fordul elő. Általában ősszel vagy télen kezdődik, és tavasszal vagy nyár elején ér véget. Ezek a hangulatváltozások hatással lehetnek arra, hogyan érzi magát, gondolkodik és cselekszik.

A szezonális depresszió okai

Bár nem ismerjük a SAD pontos okait, egyes tudósok úgy gondolják, hogy bizonyos, az agy mélyén található hormonok hozzáállással kapcsolatos változásokat váltanak ki az év bizonyos időszakaiban.

Az egyik elmélet szerint a kevesebb napfény ősszel és télen arra készteti az agyat, hogy kevesebb szerotonint termeljen, amely olyan vegyi anyag, amely a hangulat szabályozását segítő agyi útvonalakhoz kapcsolódik. Ha ezek az idegsejt-pályák nem úgy működnek, ahogy kellene, az depressziós érzést, valamint fáradtságot és súlygyarapodást eredményezhet.

Az SAD általában fiatal felnőttkorban kezdődik, és gyakrabban fordul elő nőknél. Néhány SAD-ban szenvedő embernek enyhe tünetei vannak, fáradtnak érzik magukat vagy idegesek. Másoknak komolyabb tüneteik vannak, amelyek már zavarják a kapcsolatokat és a munkát.

Mivel a télen kezdődő SAD a nappali fény csökkenésével kapcsolatos, ritkábban fordul elő olyan országokban, ahol egész évben sok napsütés van. Nem világos, hogy mi okozza a tavasszal vagy nyáron kezdődő szezonális depressziót. Egyesek úgy vélik, hogy ez összefüggésben áll a magasabb fényszinttel, ami megzavarhatja az alvási szokásokat, illetve összefüggésbe hozható a megnövekedett társadalmi nyomással is, mivel a meleg időben több eseményt terveznek.

A szezonális depresszió tünetei

Az SAD-ban szenvedő emberek általában sokkal többet alszanak, mint általában mások, és több szénhidrátra vágynak. Emellett a depresszió számos szokásos figyelmeztető jelével is rendelkeznek, többek között:

  • Az idő nagy részében szomorú vagy levert érzés.
  • Kevesebb energia.
  • Koncentrálási gondok.
  • Fáradtság.
  • Fokozott étvágy.
  • Több vágy az egyedüllétre.
  • Öngyilkossági gondolatok.
  • Érdeklődés elvesztése olyan dolgok iránt, amelyeket korábban élvezett.
  • Túl sokat alszik.
  • Túlevés és súlygyarapodás.
  • Bűntudat vagy értéktelenség érzése.
  • Szorongás.
  • Ingerlékenység.
  • Agresszív viselkedés.

Hogyan diagnosztizálható?

A SAD fő jellemzője, hogy hangulata és viselkedése a naptárral együtt változik.  Néha eltarthat egy ideig az SAD diagnosztizálása, mert más állapotokat utánozhat, például krónikus fáradtság szindrómát, alulműködő pajzsmirigyet, alacsony vércukorszintet, vírusos betegségeket vagy egyéb hangulati rendellenességeket.

Ha orvosa úgy gondolja, hogy Ön szezonális depresszióban szenved, végezhet fizikai vizsgálatot annak megállapítására, hogy vannak-e olyan egészségügyi problémái, amelyek a tüneteit okozhatják, vérvizsgálatot, hogy kizárja a testi betegségeket, illetve kérdéseket tehet fel ezek kizárására is.

A szezonális depresszió kezelése

A kezelések eltérőek attól függően, hogy mennyire súlyosak a szezonális affektív zavar tünetei. Az Ön által kapott kezelés típusa attól is függ, hogy van-e más típusú depressziója vagy mentális betegsége.

A kognitív viselkedésterápia segíthet megtanítani Önnek a tünetek, valamint a negatív gondolatok és viselkedések kezelését. Segíthet az öngondoskodási stratégiák elsajátításában is.

Az ősszel vagy télen kezdődő SAD kezelésének egyik leghatékonyabb módja a fény. Egyes kutatók a szezonális depressziót a természetes melatonin hormonhoz kötik, amely álmosságot okoz. A fény befolyásolja agyunk biológiai óráját, amely szabályozza a cirkadián ritmust – egy olyan élettani folyamatot, amely hangulatváltozásokhoz vezethet télen, amikor kevesebb a napfény. A természetes vagy "teljes spektrumú" fénynek antidepresszáns hatása lehet. Érdemes több időt tölteni a szabadban, hogy több természetes fényhez jusson, amikor kisüt a nap. 

Megelőzhető?

Kevés kutatás született arról, hogyan lehet megelőzni az SAD-t. De az alábbi tanácsok segíthetnek.

  • Töltsön el egy kis időt a szabadban minden nap, még felhős időben is. A nappali fény hatásai továbbra is segítenek. Ha túl hideg van kint, nyissa fel a redőnyöket, és üljön le egy napos ablakhoz.
  • Táplálkozzon kiegyensúlyozottan, amely sok gyümölcsöt és zöldséget, teljes kiőrlésű gabonát és sok fehérjét tartalmaz. Ez segíthet abban, hogy több energiája legyen, még akkor is, ha keményítőtartalmú és édes ételekre vágyik.
  • Sportoljon rendszeresen. Célozzon meg legalább napi 30 percet, hetente ötször.
  • Maradjon kapcsolatban családjával és barátaival. A szociális támogatás nagyon fontos.
  • Tartsa szemmel az alvási szokásait. Próbáljon meg minden nap körülbelül ugyanabban az időben lefeküdni és felébredni. 
  • Kerülje az alkoholt és a drogokat. Hosszú távon csak rosszabb lesz a közérzete.
  • Ne gyakoroljon túl nagy nyomást magára, miközben depressziósnak érzi magát. Állítson be prioritásokat a legfontosabbak számára, és egyenként kezelje a teendők listáját.

Mikor hívjam fel az orvosomat?

Ha minden évben nagyjából ugyanabban az időben kezdi depressziósnak, fáradtnak és idegesnek érezni magát, előfordulhat, hogy szezonális depresszióban szenved. Nyíltan beszéljen orvosával érzéseiről. Kövesse az életmódváltásra és a kezelésre vonatkozó ajánlásait. Ha olyan tünetei vannak, amelyek megakadályozzák a napi tevékenységekben, forduljon orvosához vagy mentális egészségügyi szakemberhez.

Bővebben
Kapcsolódó témák
doktorGO Szerző: doktorGO egészség okosan Megjelenés dátuma: 2025.01.02.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
Alternatív szorongásoldó módszerek
A szorongás alternatív kezelési módszerei gyakran a terápia és a gyógyszeres kezelés mellett működnek a legjobban. Fontos, hogy beszéljen kezelőorvosával a kezelési tervről és a kiegészítő...
Férfi depresszió – Milyen jelei vannak?
A Centers for Disease Control and Prevention (CDC) adatai szerint a nők nagyobb arányban szenvednek depresszióban, mint a férfiak. Ennek oka lehet a társadalmi és biológiai tényezők keveredése...
Miért érzem magam szomorúnak karácsonykor?
A karácsony az ünnepi vidámság ideje, de valakinél éppen az ellenkezője valósul meg. A rövid távú lelki szorongást okozó karácsonyi depresszió sok embert megvisel az ünnepek alatt. Az ünnepi időszak...
A szülés utáni depresszió
A szülés utáni depresszió a major depressziós rendellenesség, más néven klinikai depresszió egyik altípusa, amely a szülés utáni időszakban jelentkezik, 9 nő közül csaknem egyet érint.