Mikor és hogyan nyújtsunk?
Mikor és hogyan nyújtsunk?
Szükséges-e egyáltalán a nyújtás?
Az Amerikai Sportorvos Társaság egyértelműen jó ötletnek tartja a rendszeres nyújtást. Ez segít csökkenteni az életkor előrehaladásával megjelenő mozgásszervi problémák kialakulásának esélyét, hiszen rugalmasabbak maradnak a szöveteink, ezáltal könnyebben tudunk mozogni.
Szükséges-e hosszan kitartani a nyújtásokat?
Nem feltétlenül. Ha egy izmot a teljes mozgástartományában megnyújtod 15-30 másodpercig (ezt statikus nyújtásnak nevezzük), az legalább olyan hatékony, mintha ettől hosszabb ideig megtartanád. A tanulmányok egyébként azt mutatják, hogy a dinamikus nyújtások (pl. cicahát-kutyahát) legalább annyira hatékonyak, mint a statikus nyújtások.
Szükséges-e nyújtani edzés előtt?
Nem feltétlenül, ugyanis nincs rá egyértelmű bizonyíték, hogy az edzés előtti nyújtás valóban segítené megelőzni a sérülések kialakulását. Sőt. Bizonyos tanulmányok szerint az edzés előtti statikus nyújtás például ronthat a teljesítményen (pl. a sprint sebességén). Érdemes inkább dinamikus nyújtásokkal bemelegíteni (pl. láblendítések).
Szükséges-e nyújtani edzés után?
A statikus nyújtásokat legjobb, ha edzés végére időzítjük. Fizikai aktivitás után mindenki rugalmasabb, így a nyújtással remekül lezárhatjuk az edzésünket.
Írta: S.J, újságíró, Forrás: The Truth About Stretching (WebMD)