Horkolás
Maga a horkoló hang akkor keletkezik, amikor a légzés során (pl. dugulás vagy a járatok elkeskenyedése miatt) kevesebb levegő jut az orrból vagy a szájból tüdő felé áramolva, és az vibrál. Minél szűkebbek a járatok (orrüreg, orrgarat), annál többet kell dolgoznia a testnek azért, hogy elegendő oxigénhez jusson, ami megterhelheti a szívet, így hosszú távon ez az ártalmatlan jelenség akár magas vérnyomáshoz is vezethet.
Kialakulásának okai
A felnőtt emberek körülbelül 50 százaléka horkol, a légutak átmeneti vagy krónikus beszűkültsége miatt, mely az alábbiak miatt alakulhat ki:
- időskor
- menopauza
- túlsúly
- allergia vagy megfázás miatti orrdugulás
- allergia
- orrpolip
- orrsövény ferdülés
- alvási apnoé
Komoly szövődményeket okozhat
Időszakosan bárkinél előfordulhat a horkolás, de ha tartósan fennáll indokolt a kivizsgálás, ugyanis komoly egészségügyi kockázatot jelenthet. Legtöbbször a tartós horkolás egyik jele az alvási apnoenak, ami jelentős légzéskimaradással jár, ami mindenképp kivizsgálást igényel. A háziorvosunk először fül-orr-gégészeti vizsgálatot fog javasolni, de tüdőgyógyászati és endokrinológiai vizsgálat elvégzése is indokolt lehet.
Hogyan kezeljük?
A horkolást életmódváltás (pl. testsúlycsökkentés) vagy alternatív kezelési módok (speciális párna, orrspray) enyhíthetik, de ha anatómiai elváltozás (pl. orrpolip, orrsövény ferdülés) okozza a problémánkat, műtéti beavatkozás lehet indokolt. Amennyiben Ön vagy hozzátartozója horkol, érdemes felkeresni a háziorvost vagy egy alváscentrumot, ahol megvizsgálják a légzésfunkciót alvás közben, illetve megfelelő kezelést tudnak ajánlani. Szükség esetén műtétet is végezhetnek (pl. orrsövény plasztika, orrmandula eltávolítás, torokmandula eltávolítás).
Útmutató
- A horkolás önmagában nem betegség, csak egy ártalmatlan hangjelenség, azonban ha tartósan fennáll, akár komolyabb egészségügyi kockázatot is jelenthet.
- A felnőtt emberek körülbelül 50 százaléka horkol, a légutak átmeneti vagy krónikus beszűkültsége miatt.
- A horkolást életmódváltás (pl. testsúlycsökkentés) vagy alternatív kezelési módok (speciális párna, orrspray) enyhíthetik, de ha anatómiai elváltozás (pl. orrpolip, orrsövény ferdülés) okozza a problémánkat, műtéti beavatkozás lehet indokolt.