Szájüregi daganat

Szájüregi daganat

1 perces olvasási idő
Szerző: Semmelweis Egyetem, általános orvostudomány
Magyarország Európában az első, a világon pedig a harmadik a szájüregi daganatok gyakoriságát tekintve, évente kétszer annyian halnak meg ebben itthon, mint autóbalesetben, miközben gyakori ön- és rendszeres fogorvosi szűrővizsgálattal, időben felismerve, a betegség gyógyítható.

Mikor magasabb a rizikó?

A szájüregi daganatokat a dohányzás, a túlzott alkoholfogyasztás, krónikus mechanikai irritáció, a nem megfelelő szájhigiénia okozza, szájgarat tumorok esetében a magas rizikójú HPV-fertőzésnek van kiemelkedő kóroki szerepe.

Milyen tünetei lehetnek?

A betegséget „csendes gyilkosnak” is nevezik, ugyanis sokáig panasz- és fájdalommentes, ezért a túlélési esély szempontjából egyetlen év is nagy jelentőséggel bír a daganatok felismerésekor. Előrehaladottabb állapotban a tünetek közé tartozhat:

  • a nyelvmozgás korlátozottsága,
  • a hirtelen kialakuló foglazulás,
  • a nem megfelelően illeszkedő fogpótlás,
  • vagy akár a nyelési nehezítettség.

Hogyan ismerjük fel?

Korai stádiumban – melynek túlélési esélye igen jó, 70-80%-os – a hosszan fennálló, egyenletlen felszínű, lassan növekedő fájdalmatlan duzzanatok vagy fekélyek ébreszthetnek gyanút. A Semmelweis Egyetem oktatóvideójából könnyen elsajátítható a helyes, otthon is elvégezhető önvizsgálat menete.

A rendszeres szűrés életet menthet!

A pár perces szűrővizsgálat teljesen fájdalommentes és semmilyen beavatkozással nem jár, mindössze arra van szükség, hogy beüljünk a fogorvosi székbe – mondta el dr. Mensch Károly, a Fogorvostudományi Kar Orális Diagnosztikai Tanszékének egyetemi adjunktusa.

Útmutató

  • A szájüregi daganatokat leggyakrabban a dohányzás, a túlzott alkoholfogyasztás, krónikus mechanikai irritáció, a nem megfelelő szájhigiénia okozza.
  • Eleinte tünetmentes, később a nyelvmozgás korlátozottsága, hirtelen kialakuló foglazulás, nem megfelelően illeszkedő fogpótlás vagy akár a nyelési nehezítettség léphet fel fgyelmeztető tünetként.
  • Korai stádiumban a hosszan fennálló, egyenletlen felszínű, lassan növekedő fájdalmatlan duzzanatok vagy fekélyek ébreszthetnek gyanút, rendszeres önvizsgálattal korai stádiumban észlelhetjük az elváltozásokat.
  • A fájdalommentes, pár perces szűrővizsgálat életet menthet.
Hasznos lehet
Hogyan mérje pontosan a vérnyomását?
A JAMA Internal Medicine folyóiratban megjelent tanulmány szerint a kar helytelen elhelyezése a vérnyomás mérése során ferde értékekhez vezethet. Hogyan helyezzük hát el a karunkat? És mely...
Újabb COVID-variáns terjed Európában. Íme, amit tudni kell róla
A COVID-19 új változata, a XEC rohamosan terjed Európában. A Glasgow-i Egyetem kutatói szerint a XEC globálisan domináns variánssá válhat a következő néhány hónapban.
A COVID-, influenza- és RSV-oltások időzítése ősszel
Szinte mindenkinek érdemes kapnia éves influenza elleni védőoltást, és a 75 év feletti felnőtteknek javasolt lehet az RSV-oltás is. De mi a helyzet a COVID elleni vakcinákkal?
A székrekedés növelheti a szívproblémákat?
Egy tanulmány szerint a székrekedés nemcsak kényelmetlenséget és puffadást okoz, hanem növelheti a szívproblémák kockázatát is. De miről is van szó valójában?