Sztárokat is érint a pánikroham
Sztárokat is érint a pánikroham
„Azt hiszem, a pánikrohamaimat részben az okozta, hogy nem éreztem magam elég magabiztosnak, és nem hittem eléggé magamban. Féltem, hogy nem vagyok olyan nagy sztár, mint ahogy azt a világ gondolja” – írta egy személyes bejegyzésében Ellie Goulding. Úgy éreztem egy idő után, hogy mindenkit cserben hagyok, beleértve magamat is."
Hogyan ismerhető fel a pánikroham?
A pánikroham legtöbbször mindenféle előjel nélkül, hirtelen kezdődik. Bármilyen élethelyzetben ránk törhet, autóvezetés közben, bevásárlóközpontban, de akár az utcán vagy egy megbeszélés kellős közepén is. Lehet a mindennapjaink része, de az is előfordulhat, hogy hosszú idő eltelik, amire újra jelentkezik. Többféle változata van, a közös bennük, hogy a pánikroham után általában fáradtnak vagy kimerültnek érezhetjük magunkat.
Az alábbi jeleket észlelhetjük magunkon pánikroham esetén:
- Veszélyben érezzük magunkat
- Halálfélelem
- Kontrollvesztés, bizonytalanság érzés
- Gyors, heves szívverés
- Izzadás
- Remegés
- Légszomj
- Mellkasi fájdalom(szorító érzés a torokban, mellkasnál)
- Hidegrázás
- Hasi görcs
- Hőhullám
- Fejfájás
- Szédülés, esetleg ájulás
- Zsibbadás
- Intenzív félelem
Mit tehetünk a rohamok ellen?
A terápia függ a pánikbetegség súlyosságától, és a beteg állapotától (nem, életkor, stb), de a kezelés elsősorban pszichoterápiával és gyógyszerekkel történik. A kezelés csökkentheti a pánikrohamok intenzitását és gyakoriságát, és javíthat a beteg életminőségén.
Forrás: Panic attacks and panic disorder (MayoClinic), Celebrities With Anxiety (WebMD)