Miért teljesíthet kevésbé jól a gyorsteszt az Omikron esetében?
Miért teljesíthet kevésbé jól a gyorsteszt az Omikron esetében?
“Az eszközök kevésbé érzékenyek”
Az egyik lehetőség, amelyet az FDA kiemelt, az, hogy az eszközök kevésbé érzékenyek a SARS-CoV-2 e sajátos formájára. Ez akkor fordulhat elő, ha a gyorstesztben lévő antitestek rosszabbul kötődnek a mintában lévő adott vírusantigénhez, feltehetően az adott antigén szerkezetének megváltozása miatt.
Az egyesült királyságbeli Avacta cég a közelmúltban éppen az ilyen csökkent érzékenységre hivatkozott amikor szüneteltette saját gyors antigéntesztje értékesítését, miután a házon belüli laboratóriumi vizsgálatok kimutatták, hogy az eszköz kevesebb Omikron-esetet azonosított, mint más változatokkal történő fertőzést a klinikai mintákban.
“Nem megfelelő helyen történik a mintavétel”
Egyes kutatók, valamint az Abbott tesztgyártó azt is megjegyezték, hogy bár az Omikron genetikai mutációkat tartalmaz elődeihez képest, sok ilyen mutáció az úgynevezett tüske fehérjében található, nem pedig a megcélzott nukleokapszid fehérjében.
Ez megtörténhet akkor, ha az Omicron a test különböző részein replikálódik a korábbi változatokhoz képest és így „talán az emberek nem a megfelelő helyen vesznek mintát ahhoz, hogy kimutathassák a vírust” – mondta Gigi Kwik Gronvall immunológus, vezető, Johns Hopkins Center for Health Security tudósa és a Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health docense.
A torokból vett minta pontosabb
Egyes kutatók szerint a gyors antigéntesztek és a PCR nyáltesztek összehasonlítása során szintén arra jutottak, hogy a torokból vett minta pontosabb.
Dél-afrikai kutatók szerint a PCR-tesztek jobban kimutatták a pozitív eseteket a toroktamponnal, mint az orrtamponna, ebből azonban még nem következik biztosan az, hogy a mintavétel helye hozzájárul-e az Omikron tesztek teljesítményének különbségeihez.
Gyorsabb terjedés
Egy másik lehetőség az, hogy az Omikron bizonyos szövetekben sokkal gyorsabban replikálódik, mint a korábbi változatok. Ebből következik, hogy a negatív eredmény rövidebb ideig informatív, így az emberek a teszt kimutatási küszöbe alatt sokkal gyorsabban válnak pozitívvá, mint a Delta esetében. Ez a feltevésmegmagyarázhat néhány tanulmányt, amelyek szerint az emberek már azelőtt fertőztek, mielőtt pozitívak lettek volna.
Fordította: Szegő Miklós, Forrás: Are Rapid Tests Worse at Detecting Omicron—and Does It Matter?