Mit tegyek, ha gluténérzékenységre gyanakszom?
Mit tegyek, ha gluténérzékenységre gyanakszom?
0.lépés: táplálkozási napló
Érdemes megfigyelned, hogy panaszaid mikor jelentkeznek, amit legegyszerűbben egy táplálkozási naplóban tudsz rögzíteni. Írd fel mikor, mit étkeztél, és jegyezd fel, ha megjelennek a tünetek (érdemes azt is rögzítened, hogy milyen tüneteket tapasztalsz). Minél pontosabb a feljegyzésed, annál könnyebb dolga lesz a háziorvosodnak a beutaló megírásakor.
1.lépés: háziorvos
Amennyiben biztos vagy benne táplálkozási napló nélkül is (pl. családi halmozódás miatt), hogy a glutén okozza a problémáidat, akkor a háziorvosi rendelőben is kezdhetsz, ugyanis a gluténérzékenység vizsgálat háziorvosi beutalóhoz kötött.
2. lépés: laborvizsgálatok
A beutalóval időpontot kell kérned egy laborba – magánlabort természetesen beutaló nélkül is felkereshetsz - , ahol elvégzik a vérvételt.
3. lépés: biopszia
A laboreredmény önmagában nem elég a diagnózis felállításához, ezért szinte minden esetben érdemes a biopszia elvégzése:
A negatív labor álnegatív eredményt is adhat, ezért ha a tüneteid alapján orvosaid mégis gluténérzékenységre gyanakszanak, számíthatsz rá, hogy a – negatív – vérvizsgálatot is biopszia fogja követni.
Amennyiben pozitív a laborteszt, minden esetben tovább kell menned gyomortükrözésre, ami már elegendő a diagnózis felállításához. A klasszikus gluténérzékenységet egyértelműen a bélbolyhokban lévő elváltozásból tudják azonosítani.
Negatív a labor és a biopszia, a tünetek maradtak, mit tegyek?
Sajnos a biopszia eredménye ugyanúgy félrevezető lehet, ahogy a labor, ezért ha a tünetek továbbra is fennállnak, akkor további vizsgálatokra lesz szükségünk, ugyanis a nem cöliákiás glutén szenzitivitás (NCGS) a gluténérzékenység tüneteivel teljesen egyező, nem autoimmun betegség, amelynek kimutatására csak a többi betegség kizárásával van lehetőség.
Vizsgálatok előtt ne diétázz!
Fontos tudni, hogy a vizsgálatok előtt – bár kellemetlen – nem szabad átállni gluténmentes étrendre, hiszen befolyásolhatja az eredményeket. Ha nincs a szervezetedben glutén, akkor az antitestet sem fogja kimutatni a vérvizsgálat és a bélbolyhok is épek lehetnek a gluténmentes étrend hatására.
Mikor szükséges ténylegesen a gluténmentes étrend követése?
Kizárólag orvosi utasításra szükséges a gluténmentes étrend követése.
Írta: SJ, újságíró