
Vérszegénység
1 perces olvasási idő
A vashiány a vérszegénység leggyakoribb oka, mely lassan fejlődik ki, emellett a változatos és nem kizárólag erre a kórképre jellemző tünetek megnehezítik a felismerést.
A vashiányos vérszegénység leggyakoribb okai
- A vörösvértestek csökkent képződése
- B12-vitamin-hiány
- folsavhiány
- vesebetegség
- májbetegség
- daganatos megbetegedés
- vérvesztés
- felszívódási problémák
- terhesség
- hiányos táplálkozás, szélsőséges diéta
Tünetek
A tünetek egyáltalán nem súlyosak, sok esetben ezért is nehéz a felismerése:
- a bőr és a nyálkahártya halvány, sápadt
- fáradékonyság
- gyengeség
- csökkent teljesítőképesség
- ingerlékenység
- a koncentrálóképesség csökken
- álmatlanság
- fülzúgás
- szédülés
- látási zavarok
- hajhullás
- étvágytalanság
- hasmenés vagy székrekedés
Amennyiben a fenti tüneteket tapasztaljuk, forduljunk orvoshoz, hogy felderíthesse a kiváltó okokat és kiválaszthassa a nekünk leginkább megfelelő terápiát. A vashiányos vérszegénység kezelése hosszú folyamat, elsősorban diétával vagy gyógyszeres terápiával történik.
Előzzük meg
A vashiányos vérszegénység kialakulását legegyszerűbben egészséges táplálkozással előzhetjük meg. A vörös húsok, belsőségek, halak, tenger gyümölcsei, a bab, lencse, borsó, búzacsíra jelentős mennyiségű vasat tartalmazó ételeink, amelyek fogyasztásával csökkenthetjük a vashiányos vérszegénység kialakulásának esélyét.
Útmutató
- A vashiány a vérszegénység leggyakoribb oka.
- A változatos és nem kizárólag erre a kórképre jellemző tünetek megnehezítik a felismerést.
- A vashiányos vérszegénység kialakulását legegyszerűbben egészséges táplálkozással előzhetjük meg.
Vérszegénység - Részletesen a témáról

A legjobb speciális menüt is kínáló hazai éttermek
Lisztérzékeny vagy? Vegán étrendet követsz? Vagy esetleg a laktózintolerancia nehezíti meg a választást az éttermekben? Összeszedtük a legjobb speciális menüt kínáló hazai éttermeket.
Laborvizsgálatok értelmezése: Hematokrit
A hematokrit érték vizsgálata elsősorban vérszegénység, vérzés gyanú, illetve fokozott vérképzés esetén indokolt. A hematokrit (HCT) mennyiségét vérvétellel lehet ellenőrizni.
Laborvizsgálatok értelmezése: Vörösvértestek
Vörösvértestek feladata a vérben lévő oxigén és szén-dioxid szállítása. A vörösvértestek mennyiségét (VVT) vérvétellel lehet ellenőrizni.
Laborvizsgálatok értelmezése: Vérlemezkék
A vérlemezkék a véralvadásban szerepet játszó elemek. A vérlemezkék (trombocita) mennyiségét rutin vérvizsgálattal lehet ellenőrizni.
Laborvizsgálatok értelmezése: Vas
A vas nélkülözhetetlen nyomelem szervezetünk számára, ugyanis részt vesz az egészséges vörösvértest képzésben. A vaskoncentrációt vérvizsgálattal tudjuk ellenőriztetni.
Vitamin ajánlott mennyiség: C-vitamin
Ahány forrás, annyi ajánlást láthatunk a napi C-vitamin bevitelével kapcsolatban, de honnan tudhatjuk, hogy melyiknek hihetünk? Melyik a legelfogadhatóbb ajánlás, ha a táplálkozással kapcsolatos értékeket keressük?
Vitamin ajánlott mennyiség: B6-vitamin
Milyen mennyiségű B6-vitamin bevitel ajánlott naponta? Melyik a legelfogadhatóbb ajánlás, ha a táplálkozással kapcsolatos értékeket keressük?
Vitamin ajánlott mennyiség: Folsav
Ahány forrás, annyi ajánlást láthatunk a vitaminok és ásványi anyagok bevitelével kapcsolatban, de honnan tudhatjuk, hogy melyiknek hihetünk? Melyik a legelfogadhatóbb ajánlás, ha a táplálkozással kapcsolatos értékeket keressük?
Vitamin ajánlott mennyiség: B3-vitamin
Milyen mennyiségű B3-vitamin bevitel ajánlott naponta? Hol tudunk utánanézni, mi a legelfogadhatóbb ajánlás, ha a vitaminpótlással kapcsolatos értékeket keressük?
Szerző: doktorGO
Ajánlott vizsgálat
Szponzorált ajánlatok

Azonos szerv gyakori betegségei

Te lehetsz az első

Hasznos lehet