Mi történik a testeddel, ha leállsz a húsevéssel?

Mi történik a testeddel, ha leállsz a húsevéssel?

Mi történik a testeddel, ha leállsz a húsevéssel?

1 perces olvasási idő
Megjelent: 2023.03.27.
Szerző: doktorGO egészség okosan
Egyre többen térnek át a vegetáriánus, illetve vegán étrendre, de vajon mi történik a testünkkel, ha leállunk a húsevéssel? Összeszedtük a legfontosabb változásokat.

Mi történik akkor, ha áttérsz a vegán, illetve vegetáriánus étrendre?

  • Jobb emésztés: A növényi, rostban gazdag étrend támogatja a bélflóra egyensúlyát, ami jobb emésztést eredményez.
  • Fáradékonyabb lehetsz: A hús elhagyásával olyan fontos tápanyagoknak csökkented a bevitelét, mint a vas vagy a fehérje, ami fáradékonyságot eredményezhet.
  • Csökken a gyulladásos betegségek kialakulásának esélye: Kutatások bizonyították, hogy a vörös húsban és a feldolgozott húsipari termékekben sok a telített zsírsav, ami különböző gyulladások kialakulásához vezethet.
  • Gyorsabb anyagcsere: A kevesebb hús és több teljes kiőrlésű gabona, illetve rostban gazdag élelmiszer fogyasztása felgyorsítja az anyagcserét, emiatt előfordulhat, hogy ezek hatására többször kell látogatnunk majd a mellékhelyiséget.
  • Csökken a diabétesz kialakulásának esélye: Összefüggést találtak a vörös hús és a feldolgozott húsipari termékek fogyasztása, illetve a 2-es típusú diabétesz kialakulása között: egy kutatásban bizonyították, hogy napi fél adag vörös hús fogyasztása 48%-al növeli a cukorbetegség kialakulásának esélyét.
  • Csökken a koleszterinszint: A telített zsírtartalmú ételek – beleértve a húst is - fogyasztásának elhagyása, csökkentheti a „rossz”, azaz az LDL-koleszterinszintet a vérben.
  • Vitaminin-hiányod lehet: A vegán étrendre való áttérés jótékony hatású lehet, hiszen alapvetően több vitamint és ásványi anyagot fogyasztasz a növényi alapú étrendnek köszönhetően. A vörös húsok és a tojás elhagyása azonban hosszú távon –többek között - B12-vitamin hiányt okozhat, melynek pótlására kiemelt figyelmet kell fordítanod.
  • Csökkenhet a testsúlyod: A kutatók több tanulmányt is végeztek azzal kapcsolatban, hogy a vegetáriánus étrend hogyan befolyásolja a testsúlyt. Az eredmény: a növényi étrendre való áttérés átlagosan körülbelül 10 kiló testsúlycsökkenést eredményezett.
  • Pénzt takaríthatsz meg: Az olyan magas fehérjetartalmú élelmiszerek, mint a bab, a borsó, a lencse és a tojás, olcsóbb fehérjeforrás, mint a hús, ezért akár pénzt is spórolhatsz azzal, ha áttérsz a vegetáriánus étrendre.

Mire figyelj, ha áttérsz a növényi étrendre?

  • Gondoskodj a megfelelő vitamin és ásványi anyag, különösen a B12 vitamin és a vas bevitelről.
  • Figyelj a megfelelő mennyiségű fehérje bevitelre: fogyassz teljes kiőrlésű gabonát, babot, borsót, lencsét vagy quionát a pótlására.
  • A teljes értékű növényi étrend összeállításához, kérj segítséget egy dietetikustól.
  • Figyeld a tested jelzéseit, ha szokatlan, kellemetlen változásokat tapasztalsz a növényi étrendre való áttérésnél, fordulj orvoshoz kontroll végett.

Írta: S.J, újságíró, Forrás: What Happens When You Stop Eating Meat (WebMD)

doktorGO Szerző: doktorGO egészség okosan Megjelenés dátuma: 2023.03.27.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
Mi az a DASH diéta?
A DASH diéta a „Dietary Approaches to Stop Hypertension” rövidítése. Általában a gyümölcsök, zöldségek, zsírszegény vagy zsírmentes tejtermékek, diófélék, magvak, lencse, bab és teljes kiőrlésű...
Tavaszi nagytakarítás a fagyasztóban is!
Mielőtt ismét élvezhetnénk a zsenge tavaszi zöldségeket és gyümölcsöket, érdemes átnézni a fagyasztót, hogy mit fogyasszunk el belőle. Vegyük számba, hogy mi, meddig áll el, mit kell előre vennünk...
Mit tehetünk memóriaromlás esetén?
Meg lehet-e előzni a memóriaromlást? Mi okozhatja ezt az állapotot? Hogyan könnyítsük meg a mindennapjainkat memóriazavar esetén? Összeszedtük a legfontosabb kérdéseket és válaszokat a...
Terhességi diabétesz
Hogyan ismerjük fel? Miért fontos a kezelése? Gyógyítható-e a terhességi diabétesz?