Mi történik a testeddel, ha leállsz a húsevéssel?

Mi történik a testeddel, ha leállsz a húsevéssel?

Mi történik a testeddel, ha leállsz a húsevéssel?

1 perces olvasási idő
Megjelent: 2022.07.11.
Szerző: doktorGO egészség okosan
Egyre többen térnek át a vegetáriánus, illetve vegán étrendre, de vajon mi történik a testünkkel, ha leállunk a húsevéssel? Összeszedtük a legfontosabb változásokat.

Mi történik akkor, ha áttérsz a vegeán, illetve vegetáriánus étrendre?

  • Jobb emésztés: A növényi, rostban gazdag étrend támogatja a bélflóra egyensúlyát, ami jobb emésztést eredményez.
  • Fáradékonyabb lehetsz: A hús elhagyásával olyan fontos tápanyagoknak csökkented a bevitelét, mint a vas vagy a fehérje, ami fáradékonyságot eredményezhet.
  • Csökken a gyulladásos betegségek kialakulásának esélye: Kutatások bizonyították, hogy a vörös húsban és a feldolgozott húsipari termékekben sok a telített zsírsav, ami különböző gyulladások kialakulásához vezethet.
  • Gyorsabb anyagcsere: A kevesebb hús és több teljes kiőrlésű gabona, illetve rostban gazdag élelmiszer fogyasztása felgyorsítja az anyagcserét, emiatt előfordulhat, hogy ezek hatására többször kell látogatnunk majd a mellékhelyiséget.
  • Csökken a diabétesz kialakulásának esélye: Összefüggést találtak a vörös hús és a feldolgozott húsipari termékek fogyasztása, illetve a 2-es típusú diabétesz kialakulása között: egy kutatásban bizonyították, hogy napi fél adag vörös hús fogyasztása 48%-al növeli a cukorbetegség kialakulásának esélyét.
  • Csökken a koleszterinszint: A telített zsírtartalmú ételek – beleértve a húst is - fogyasztásának elhagyása, csökkentheti a „rossz”, azaz az LDL-koleszterinszintet a vérben.
  • Vitaminin-hiányod lehet: A vegán étrendre való áttérés jótékony hatású lehet, hiszen alapvetően több vitamint és ásványi anyagot fogyasztasz a növényi alapú étrendnek köszönhetően. A vörös húsok és a tojás elhagyása azonban hosszú távon –többek között - B12-vitamin hiányt okozhat, melynek pótlására kiemelt figyelmet kell fordítanod.
  • Csökkenhet a testsúlyod: A kutatók több tanulmányt is végeztek azzal kapcsolatban, hogy a vegetáriánus étrend hogyan befolyásolja a testsúlyt. Az eredmény: a növényi étrendre való áttérés átlagosan körülbelül 10 kiló testsúlycsökkenést eredményezett.

Mire figyelj, ha áttérsz a növényi étrendre?

  • Gondoskodj a megfelelő vitamin és ásványi anyag, különösen a B12 vitamin és a vas bevitelről.
  • Figyelj a megfelelő mennyiségű fehérje bevitelre: fogyassz teljes kiőrlésű gabonát, babot, borsót, lencsét vagy quionát a pótlására.
  • A teljes értékű növényi étrend összeállításához, kérj segítséget egy dietetikustól.
  • Figyeld a tested jelzéseit, ha szokatlan, kellemetlen változásokat tapasztalsz a növényi étrendre való áttérésnél, fordulj orvoshoz kontroll végett.

Forrás: What Happens When You Stop Eating Meat (WebMD)

doktorGO Szerző: doktorGO egészség okosan Megjelenés dátuma: 2022.07.11.
Kérjük, értékeld a cikket!
Hasznos lehet
Mennyi rostra van szüksége egy felnőtt szervezetnek?
A rostoknak kiemelt szerepük van az egészségmegőrzésben, a betegségmegelőzésben, és az immunrendszerünk megfelelő működésében is. Zalai Noémi, a Toman Diet dietetikus szakértője összefoglalta a...
Hogyan hatnak a mikrozöldségek a szervezetünkre?
Az 1980-as években egy kaliforniai étteremben tálaltak fel először mikrozöldségeket, amelyek azóta is egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek. Mi okozza, hogy egyre keresettebbé válnak ezek a...
Mit együnk, hogy elkerüljük a tavaszi fáradtság kialakulását?
A változatos, vitamindús, tudatosan összeállított étrend, a rendszeres testmozgás és a minőségi, 8 órás alvás a leghatékonyabb módja annak, hogy elkerüljük a tavasszal jelentkező kimerültséget, más...
Mit együnk, ha magas vérnyomásunk van?
A magas vérnyomás kezelésében kiemelt szerepe van az életmód változtatásnak, különösképpen az egészséges és kiegyensúlyozott étrendnek. Mit együnk, ha hipertóniánk van?